Jak se mu podařilo díky informacím z Technické správy komunikací hl. m. Prahy zjistit, budou lavičky v nejbližší době buď částečně nebo kompletně odstraněny, neboť prostor před kostelem Panny Marie Vítězné a svatého Antonína Paduánského (kostelem Pražského Jezulátka) bude zrekonstruován. Zařízení staveniště, včetně přístupové plochy pro staveništní dopravu, bude v zeleni vpravo od hlavního schodiště do kostela, při pohledu od zastávky tramvaje. Doba prací je odhadována na zhruba jeden rok.
Projektem obnovy veřejného prostranství má být zpřístupněn kostel všem návštěvníkům, a to včetně lidí na vozíku a rodičů s kočárky, a zároveň má být pro návštěvníky vybudováno odpovídající zázemí.
„K tomu, aby mohl být přístup bez bariér plnohodnotně vybudován, lze využít stávající situace, neboť barokní terasa se schodišti je v tak neuspokojivém stavebním stavu, že je nanejvýš nezbytné ji opravit, zcela rozebrat a znovu přesně složit na nových pevných základech. Posunutím celé terasy o asi 1,7 metru směrem ke Karmelitské ulici lze získat prostor pro vytvoření přístupové rampy skryté při pohledu z ulice za barokní balustrádou. V duchu barokního myšlení je možné vytvořit bezbariérové spojení, které poslouží návštěvníkům kostela i základní školy. Zásah, který přináší velmi vysokou přidanou hodnotu uživatelům veřejného prostoru, je při pohledu z Karmelitské ulice téměř nepostřehnutelný,“ popsal na webových stránkách kostela arch. Josef Pleskot, autor projektu.
A jak bude prostor po rekonstrukci vypadat? Pohled na průčelí s trojramenným schodištěm zůstane prakticky nezměněný, zachovány zůstanou i stromy a zeleň.
Schodiště a balustráda terasy se posunou o 1,7 metru směrem do ulice. Tím vznikne prostor pro rampu, která ale bude skryta za stěnou terasy a balustrádou.
Schodiště, dlažba a balustráda, které jsou v havarijním stavu, budou odborně restaurovány. Pod terasou vznikne nový prostor pro návštěvníky se sociálním zařízením a krytým prostorem, kde bude možné se shromáždit, provést výklad a podobně.
Zdroj: Praha 1