Rasistické pivo? Polská novinka si utahuje z Black Lives Matter

7.7.2021
Simona Knotková

Černošský barman obsluhuje v podniku Top Gun, který svou stylizací jasně odkazuje na USA. Mezi vystavenými symboly nechybí konfederační vlajka nebo pistole. Jeden z návštěvníků vytáhne z lednice pivo White IPA Matters a pošle ho barmanovi. „Přesně to jsem potřeboval,“ řekne barman poté, co se z něho napije.

Jsem ten první černoch. Stop rasismu vůči černé pleti

Není třeba dvakrát hádat, na co název (v překladu Na bílém IPA záleží) nového nápoje pivovaru Mentzen odkazuje. Jméno parafrázuje hnutí Black Lives Matter, bojující proti policejní brutalitě, politické nerovnosti a systematickému rasismu vůči černochům. Mezi polskými aktivisty vzbudil pobouření.

„Pivo zneužívá smrti George Floyda a rasistické odezvy na globální hnutí Black Lives Matter. Výrobce si hraje s rasistickou historií a se symboly amerického Jihu. Tím, že donutili černocha, aby se pro propagační účely napil jejich odporného piva, se vysmívají obětem rasismu. Žádný slušný konzument piva by neměl dát ani korunu za tuto krajně pravicovou akci,“ okomentoval kontroverzní chmelovou novinku Rafal Pankowski z polské protirasistické organizace Never Again Association.

Majitelem pivovaru Mentzen je pravicový politik Slawomir Mentzen, který v minulosti už vydal piva pojmenovaná jako Polská svoboda nebo Správce Texasu. Mentzen byl v posledních měsících také hlasitým kritikem covidových opatření.

Zdroj: Daily MailNepřehlédněte