Rekordy padat nebudou. Záleží na cukernatosti

6.10.2020
Redakce

„Neměly by se opakovat katastrofy z roku 2018 a 2019, kdy byl ten výnos opravdu nízký vlivem sucha. Výnosy by měly být průměrné, rekordy padat nebudou, a to hned z několika důvodů,“ uvedl Křováček.

Vlivem vyššího množství srážek je řepa více napadena houbovou chorobou Cercospora, kvůli níž cukrovce klesá cukernatost. „Řepa pak nemá cukernatost 18,5 až 19 procent, ale točí se kolem standardu 16 procent,“ podotkl Křováček. Právě na 16 procent se cukernatost jednotlivých řep vždy přepočítává. „Když bude cukernatosti 16,5 až 17 procent, tak budeme rádi,“ řekl Křováček.

Vliv na úrodu bude mít i hraboš, který podle ředitele svazu napadá především okraje polí. Zatímco na první pohled to vypadá, že řepa v zemi je, pod povrchem může být již zničená hrabošem.

Křováček očekává, že ceny cukru budou nadále mírně stoupat. Nyní se pohybují kolem 400 eur (asi 10 800 Kč) za jednu tunu. Podle Křováčka je potřeba, aby cena ještě vzrostla, aby se pěstování cukru stalo rentabilním. Ideální by byla cena alespoň 450 až 500 eur za tunu, doplnil.

vera/čtk

Predátoři jsou přežraní. Zemědělci v Ústeckém kraji kvůli hrabošům zvažují, zda zasít řepkuNepřehlédněte