Renesanční vila v zahradě. To je zámek Kratochvíle

Z Českých Budějovic se vydáváme na dovolenou na Šumavu. Projíždíme Netolickou pánví a nemůžeme minout renesanční klenot, zámek Kratochvíle. Kdysi tu bývala expozice československého animovaného filmu. Již devět let jsou však interiéry zámku zařízeny do podoby, v jaké je užívali poslední Rožmberkové na přelomu 16. a 17. století. Dnes si tu můžeme prohlédnout mimořádné architektonické dílo ve stylu italské renesance, které vzniklo na přání Viléma z Rožmberka.

Nevěřili byste, že na místě dnešního renesančního zámku stála kdysi tvrz! Nazývala se Leptač a patřila rybníkáři Jakubu Krčínovi, který ji vyměnil s Vilémem z Rožmberka za Sedlčany.

Vilém, okouzlený italskou renesancí, povolal do Čech předního italského stavitele Baldassara Maggiho, který za neuvěřitelných šest let postavil uprostřed jihočeských rybníků renesanční vilu obklopenou vodním příkopem. Vilém si ji příliš neužil, za tři roky po dostavbě zemřel. Stalo se tak roku 1592 a Kratochvíli zdědil jeho mladší bratr Petr Vok. Ten jej byl při vyrovnávání dluhů po zesnulém bratrovi nucen prodat Rudolfu II.

V následujících staletích vlastnili zámek Eggenbergové a Schwarzenbergové, až byl v roce 1921 v souvislosti s první pozemkovou reformou zestátněn. V roce 1981 byla na Kratochvíli  instalována výstava animovaného filmu, která tu zůstala až do roku 2006. Dnešní podoba zámku nám opět přiblíží život prvních majitelů.

Zvíkov. Kdysi nedobytné orlí hnízdo, dnes vodní hrad

V pokladně, která stojí v místech někdejší kuchyně, si zakoupíme vstupenky na grand prohlídku. Prohlédneme si nejen zámek, ale i kostel Narození Panny Marie, vysvěcený roku 1589. Prohlídku začínáme právě tady. Všimneme si, že věž kostela je mírně nakloněna. Byla přistavěna pravděpodobně až v 17. století. V interiéru kostela nás zaujme obraz neznámého autora Klanění tří králů.

A pak už se těšíme na prohlídku zámku. Ve vstupní hale obracíme oči ke stropu vyzdobenému loveckými motivy, jejichž autorem je německý malíř Georg Widmann. Projdeme několika pokoji pro služebnictvo, až se ocitneme v Zeleném pokoji, který je dnes zařízen jako pracovna Petra Voka. Byl to člověk bezesporu vzdělaný, vždyť jeho knihovna čítala jedenáct tisíc knih! Bohužel ji za třicetileté války rozkradli Švédové. Sousední Vokova ložnice je zařízena originálním renesančním ebenovým nábytkem. Zaujme nás kabinet vykládaný zlatem, slonovinou a želvovinou.

Před vámi je 169 schodů a dechberoucí výhled z opravené Jakobínky

Čekali byste celý den, až si na vás hostitel udělá čas? Vilémovi hosté čekat museli. Nemyslete si, že se nudili, o jejich zábavu se postarala pážata, která s nimi hrála hry. Vilém přijímal návštěvy ve Zlatém pokoji, na jehož stropě je vymalován příběh o Samsonovi a Dalile. Společně pak hodovali ve Zlatém sále, jehož strop zdobí výjevy z římských dějin.

Hlavní složku jídelníčku tvořily kaše, a to nejen sladké. Pojídali je z cínového nádobí, zapíjeli pivem, urozenější směli dokonce pít víno. Očistu však konali jen jednou do měsíce! Očista byla i společenskou záležitostí, šlechtic při ní popíjel víno a nezřídka si nechal pustit žilou. Hosté sem jezdili odpočívat a krátit si dlouhou chvíli. Od toho dostal zámek také název.

Procházka zámeckou zahradou je pro nás skutečnou relaxací. Zahrada bude až do neděle 12. července každý večer svědkem divadelního představení Saturnina v podání netolického ochotnického souboru Tyl.

FOTO: Zámek Kratochvíle

Zámek Kratochvíle - kratochvileZámek Kratochvíle - Zámek KratochvíleZámek Kratochvíle - Zámek Kratochvíle – interiérZámek Kratochvíle - KratochvíleZámek Kratochvíle - Zámek Kratochvíle
Další fotky
Zámek Kratochvíle - kratochvile
Včera, 17:31
O vztazích na dálku, partnerství, rozchodech, samotě, nevěrách i o čerstvém zamilování. O naději i...
Včera, 15:59
Pod jeho nehybnou, kamennou tváří, uplynulo již nezměrné množství vody. Více jak osm století hledí...
Včera, 14:20
Ptačí peří, složené z jednotlivých per, tělní pokryv ptáků, je velice podobným materiálem jako lidské...
Včera, 12:02
Má váš pes volný přístup na zahradu? Pokud mu život na ní chcete zpříjemnit, učinit...
Včera, 10:29
Jedním z nejvýznamnějších míst, na kterém skončilo mnoho nevinných životů během druhé světové války, byla...
2.8.2020
Zemětřesení lidstvo děsilo od nepaměti. Není asi zcela náhodou, že moderně pojatá věda o zemětřeseních,...
2.8.2020
Po roce 1989 se v této zemi spustila dokonalá keltománie. Není divu, do té doby...
2.8.2020
Lapač snů jsme si v dnešní době oblíbili hlavně jako dekoraci do ložnic a dětských...
2.8.2020
A také vleklá občanská válka. Ta první skončila 2. srpna 1997, další následovala dva roky...
2.8.2020
Konečně můžeme vařit venku! Na chatě, na chalupě, na zahradě, na čundru... Nabízíme vám několik...
Reklama