Zvíkov. Kdysi nedobytné orlí hnízdo, dnes vodní hrad

Středověký a nedobytný, po staletí shlížející na soutok Vltavy a Otavy, to je gotický královský hrad Zvíkov. Kdysi se jako orlí hnízdo tyčil vysoko nad údolím Vltavy, dnes jeho paty omývají vody Orlické přehrady.

Díky tomu jde o jeden z mála českých hradů, k němuž se pohodlně dostanete na lodi. Plavidlo můžete použít vlastní, případně využijte některou z pravidelných plavebních linek, které od jara do podzimu křižují většinu přehrad Vltavské kaskády.

Hrad Zvíkov je dílem stejné stavební huti, které budovala hrad, kamenný most a farní kostel v nedalekém Písku. Stavebníci svému řemeslu očividně rozuměli, protože jejich díla přečkala celá staletí, a písecký most je dokonce nejstarší stavbou svého druhu v Česku. Dnes sice hradby Zvíkova omývají vody Orlické přehrady, přesto představuje jeden z nejlépe dochovaných královských hradů z doby posledních Přemyslovců.

Tip na výlet: Na Konopiště za Františkem Ferdinandem

Při prohlídce, která je volná a bez průvodce, můžete obdivovat mimořádně půvabné nádvoří s ambity a arkádami i náznakově instalované prostory Rytířského sálu, přípravny jídel, Svatební síně a dalších místností. Podíváte se i do středověkých sklepení a do kaple sv. Václava s nástěnnými malbami z konce 15. století a s oltářem Mistra zvíkovského Oplakávání, která patří k nejkrásnějším raně gotickým interiérům u nás.

Hlízovou věž obestírají malá i velká překvapení, například porůznu se vyskytující a dodnes dobře patrné znaky nepředstavují tajemná poselství psaná runovým písmem, ale jde o kamenické značky, které používala již zmíněná stavební huť.

Na Zvíkově rád pobýval i císař Karel IV. Než byl dostavěn hrad Karlštejn, byly české korunovační klenoty uloženy právě tady. Traduje se, že je ukrývali právě v Hlízové věži.

Během letních prázdnin se na hradě konají divadelní a šermířská vystoupení, výstavy a koncerty.

Tip na výlet: Zámek Nové Hrady. Versailles na východě

Seznamte se se Zvíkovským raráškem

Zvíkov se stal dějištěm veselohry Ladislava Stroupežnického Zvíkovský rarášek, jež se kdysi hrávala v působivých kulisách hradního nádvoří. Název je odvozen od místního mírně poťouchlého strašidla, které v podobě pidimužíka, krkavce, černého kocoura nebo psa s ohnivýma očima děsívalo hosty nocující na hradě. Rarášek se pokaždé objevoval kolem půlnoci a nejstarší zmínky o něm pocházejí zřejmě z roku 1579. Tehdy se mu nelíbili zedníci, kteří opravovali Hlízovou věž, a z hradu je vyhnal. Svědčí o tom nápis na vnější zdi hradního paláce vpravo od brány, v němž stavitel Jan Antonín Vlach z Milevska informuje o opravách omítek, ale kromě toho dodává: „… K pomuž pondělí na auterý před narození Panny Marie v noci věřte jistě p. m. Pokušení jsem měl od zlého ducha takové, že mocí pode mnou tažen, tak hrubě užasl, až sem ven z komory utéci musel. Pán Bůh všemohoucí račiž nás sám všechny od takového ducha ostříhati. Amen.“

FOTO: Zvíkov

Zvíkov - ZvíkovZvíkov - zvikovZvíkov - ZvikovZvíkov - ZvikovZvíkov - Zvikov
Další fotky
Zvíkov - Zvikov
Dnes, 10:00
Nejoblíbenějším strojem na sečení vysoké trávy jsou v současnosti bubnové sekačky. Práci s nimi zvládne...
Dnes, 08:03
Zatímco dnes si děti ve škole o přestávkách surfují na internetu na chytrých mobilech, před...
Včera, 16:21
Zahradní domky mají dvojí využití. Jednak slouží jako kůlny k uskladnění nářadí a náčiní, případně...
Včera, 14:15
Bankéř, kriminálník, narkoman, obchodník a finančník – to jsou jen bodové charakteristiky mužů, za které...
Včera, 11:59
My vstoupili jsme ve sboru a nikde síla odporu, s níž bychom se tu srazili,...
Včera, 10:26
V historii české kinematografie patrně nenajdeme více kontroverzní počin než bylo 30 případů majora Zemana....
Včera, 08:11
Plíseň letos dává našim zahrádkám zabrat. Nejčastěji napadá rajčata, brambory, cukety nebo dýně. Jakmile má...
13.8.2020
Buddhismus je náboženství, jehož základy položil Gautama Buddha asi v 5. století před naším letopočtem....
13.8.2020
Pokud si člověk neví rady s dluhy či mu hrozí exekuce, může vyhlásit osobní bankrot,...
13.8.2020
Byl to zřejmě ještě velmi mladý muž. Rytířský stav ho řadil mezi střední třídu, řekli...
Reklama