Řešení jedné záhady. Hradby se stavěly jedním osvědčeným způsobem

Některé záhady dneška jsou záhadami pouze tím, že informace zapadly, pamětníci zemřeli a pokud nějaké zmínky existují, jsou zahrabány někde v krabicích depozitářů nebo na zaprášených regálech archivů. Ta poslední věta je pouze příměrem, rozhodně tím neříkám, že se archiválie dnes někde válejí v prachu.

Končící doba bronzová a následná doba železná, či chcete-li halštatská či laténská, je dobou hradišť. Po celé Evropě, naše území nevyjímajíc. Třísov, Hrazany Stradonice, Závist a desítky, desítky dalších. A nyní k té záhadě. Některá hradiště se vyznačují spečenými valy. Roztavené horniny se slily v pevnou, sklovitou krustu a fyzikům, či stavebním odborníkům, kteří se nespokojí s vysvětleními školních učebnic, působí problémy. Nejdříve tedy k těm hradištím. Tento článek jistě není bakalářskou prací, takže se vrátím k těm nejoblíbenějším obyvatelům této země, před tím, než se praotec Čech rozhodl vylézt na horu Říp. Těmi obyvateli byli Keltové. Máme jejich některé geny, což není přenesený význam, ale vědecky podložený fakt. Jejich hradiště se vyznačovala pevnými hradbami, které se stavěly osvědčeným způsobem.

Keltové v Čechách. Víte, jak vypadá nejznámější Kelt na světě?

Vytvořil se velký, dubový, či bukový rošt, který se vysypal kamením, pískem a hlínou. Kolmo a hladce lícovala pouze vnější zeď. Někdy třeba i zdobená, jako na hradišti Třísov. Spečené valy najdeme na Vladaři u Žlutic, Kněží hoře u Katovic, Úhošťi u Kadaně, Kozlu u Hostíma, a i na jiných místech. Nabízí se okamžitě vysvětlení. Působení ohně, třeba při dobývání nepřítelem, či jako zaniklá stavební technologie. Nezbývalo nic jiného, než si teorii ověřit praktickým experimentem. Byla vytvořena dokonalá kopie valu, obehnána dřívím a zapálena. Písek, který se používal a který je v naprosté většině tvořen oxidem křemičitým, potřebuje k roztavení značný žár. Zapálená dřevěná stěna dokázala pouze jediné, spekla se pouze tenká vrstvička písku, přiléhající ke dřevu a po několika centimetrech se jich nacházel sypký písek, který k žáru zůstal netečný. Na hradišti Kozel je val dlouhý 134 metrů, na hřebenu široký dva metry a u paty valu čtyři metry. Je prostoupen téměř v celém objemu spečenou, pórovitou hmotou, našedlé barvy, podobnou koksu.

Dávná hradiska, klidná místa v neklidných dobách

Nyní udělám radost chemikům a možná mineralogům. Chemické složení spečené horniny. SiO2 – 70,32%, Fe2O3 +Al2O3 -21,50%, CaO-2,40%, MgO,3,33%. Pokus dokázal, že ke spečení bylo nutné vyvinout žár více než 1400°C . Vysvětlení se našlo. Písek s hlínou na stavbu valu byl promícháván s dřevěným uhlím a průduchy dřevěného roštu zajišťovaly dostatečný přísun kyslíku, takže se celý val vlastně změnil v jakýsi doutnající milíř a hornina se časem spekla do podoby, kterou známe. V tomto případě už byl žár dostatečný. Je to velmi pravděpodobné řešení dnešní záhady. I v odborných časopisech, starých téměř osmdesát let, lze najít zajímavé vysvětlení.

Dnes, 08:51
Na přelomu tisíciletí vzrušovaly Pražany nálezy rozřezaných částí mužského těla nejdříve ve vinohradských popelnicích a...
Dnes, 06:51
Ode dneška už sportovci a lidé při cvičení nebo zákazníci kadeřnictví, holičství, kosmetických a masérských...
Včera, 20:34
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 20:34
V zoologických či botanických zahradách budou od 24. května přístupné i vnitřní pavilony, schválila to...
Včera, 18:40
Původně zubař a později jeden z nejslavnějších českých vědecko-fantastických spisovatelů byl ve své době zjevením....
Včera, 13:50
Věděli jste, že i psy mohou trpět nedostatkem kolagenu? Jsou to savci jako lidé a...
Včera, 13:18
Máte sedavé zaměstnání, nesportujete nebo máte nadváhu? Potom vám dost možná hrozí trombóza. Její příznaky...
Včera, 11:39
Předseda Národní sportovní agentury (NSA) Milan Hnilička rezignoval. Hnilička byl pod tlakem od ledna, kdy...
Včera, 11:23
Těch deset mladých lidí, kteří naštěstí neměli hluboko do kapsy, vyřešilo problém s morovou nákazou...
Včera, 10:57
Pracovníci brněnského Ústavu archeologické památkové péče odkryli v katastru Mutěnic na Hodonínsku část velkomoravské vesnice....
Včera, 10:25
Žáci prvního stupně základních škol v celém Česku se dnes vrací k normální výuce ve...
Reklama