Dávná hradiska, klidná místa v neklidných dobách

Jistě si všichni umíme představit, že období raného středověku nepatřilo právě k těm nejklidnějším. Nájezdy na nepřítelovo území byly v té době běžnou záležitostí, a tak se tehdy budovaná hradiska v podstatě stávala jedinými bezpečnými útočišti.

Hrozbu představovali nejen kočovní Avaři z jihu a francká vojska na západě, ale rovněž i slovanská knížata mezi sebou poměrně často bojovala.

V povodí řek Moravy, Labe a Dunaje se v 6. – 9. století usadilo velké množství slovanských kmenů. Zdejší obyvatelé žili v malých vesničkách, které mívaly šest až deset domů. Každá rodina obývala jeden srub nebo do země zahloubenou zemnici. V jedné vesnici celkově žilo dvacet pět až padesát lidí.

Raně středověké hradiště Hůrka. Z dob, kdy si bavorské vojsko přijelo do Čech pro svůj první výprask

Soudobá hradiska v podstatě představovala opevněné větší osady, vznikající na kopci nad řekou, jehož svahy poskytovaly přirozenou ochranu, nebo existovala rovněž i hradiska blatná, která vznikala v nížině, chráněná říčními vodami. Například za hradbami hradiska v pražské Šárce mohlo běžně žít i několik stovek obyvatel.

Největší opevněná centra té doby, kupříkladu moravské Mikulčice, mohla pojmout až tisíc obyvatel. Hradisko (starší podoba slova hradiště) však nebývalo ani hradem, ani městem, nýbrž spojovalo v sobě roli obojího. Bývá však považováno za předchůdce jak středověkých hradů, tak rovněž i měst.

Zličanská hradiště byla žalářem i kultem

Vedle předpokládané funkce vojensko-strategické hradiště sloužila i jako shromaždiště lidí ke kultovním nebo společenským rituálům, jako útočiště pro obyvatelstvo i jako střediska obchodu. Pravděpodobně však sloužila i jako střediska společenských elit.

Za jeho hradbami bychom našli roztroušené zemědělské usedlosti s ohradami pro dobytek, se záhonky zeleniny a drobnými obilnými políčky. U bran hradiska sídlili kupci a řemeslníci, kteří nevlastnili žádnou půdu. Kováři, šperkaři a další nebezpečná „ohňová“ řemesla byla kvůli vyššímu nebezpečí vzniku požáru odsunuta k hradbám. Brány hradiska mívaly ze strategických a obranných důvodů ochozy, odkud bylo možné případné útočníky zasypat oštěpy a šípy.

FOTO: Hradiště

Hradiště - Bývalá hradiště Mikulčice- Valy -kostelHradiště - Divoká Šárka – slovanské hradiště Divoká Šárka na DžbánuHradiště - Slovanské hradiště Chlum u Nepřevázky a ChloumkuHradiště - StradoniceHradiště - Kosterní pozůstatky avarského bojovníka
Dnes, 06:00
O pětatřicet milionů méně na běžné výdaje z rozpočtu, investice do školství a oprav bytového fondu,...
Dnes, 05:15
Hru zvanou drápky najdeme na celém světě. Baví se jí děti a také dospělí. Vydry...
Včera, 15:35
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 15:35
Byl to Habsburk, který v nás žádné nepříjemné asociace na doby minulé nevyvolá. Není také...
Včera, 13:25
My lidé zabíráme divoce žijícím zvířatům stále více a více místa. Ta se pak na...
Včera, 11:15
Loňské 200. výročí narození naší nejslavnější spisovatelky oslavila ČT natočením čtyřdílné minisérie „Božena“ v režii Lenky...
Včera, 06:00
Očkovat proti nemoci covid-19 by se nechalo 58 procent lidí, a to hlavně kvůli strachu...
Včera, 06:00
Britannic byl jedním ze tří zaoceánských parníků společnosti White Star Line, který byl zároveň sesterskou...
23.1.2021
Stoupenci iniciativy Chcípl PES, kteří kritizují vládní nařízení uzavřít kvůli epidemii koronaviru restaurace a hospody,...
22.1.2021
Novému století byly teprve tři týdny, když se 22. 1. 1901 uzavřel dlouhý a naplněný...
22.1.2021
Zavedení povinného nošení respirátorů třídy FFP2 v hromadné dopravě a obchodech by při jejich současných...
Reklama