Retro podle abecedy 11: Co když se pobryndám likérem? Máslo opravdu čistí skvrny? Odpovědi i na další otázky jsme našli v lexikonu z roku 1980

Další fotky

Rady, tipy a vychytávky z minulého století nás lákají k prozkoumání i dnes. Protože jsou doslova nadčasové měly byste zbystřit především vy, milé hospodyňky! Třeba zrovna tahle moudra ještě neznáte a třeba naopak znáte jiná, jednoduchá a také účinná.

Minule jsme skončili u písmene K a povídali si o kávě. Dnes začneme likéry, přidáme ještě máslo a obšírněji pohovoříme o nábytku. Malý domácí lexikon je tu už po jedenácté. A konec je opravdu v nedohlednu. Uvařte si kávu nebo si nalijte likér a začtěte se…

Likéry

Likéry mají v oblibě zejména ženy, snad pro jejich sladkou chuť. Právě jim prozradíme, že skvrny od likérů odstraníme buď přepráním v teplé vodě s přídavkem saponátu, nebo tak, že skvrnu potřeme nebo posypeme pracím prostředkem a po chvíli vymácháme ve vlažné vodě, odolnější skvrny vyčistíme směsí lihu a čpavku, a nakonec opět vymácháme ve vlažné vodě.

Renáta Šťastná: V učebnicích jsou jen placatá data, mé knížky stojí na vzpomínkách a fotkách

Máslo

Máslo patří k základním potravinám. Skladujeme je vždy v chladnu, ale pozor – máslo, kterým potíráme chléb či bílé pečivo, uskladňujeme v nejnižším oddělení chladničky nebo ve spíži, abychom je mohli snadno roztírat.

 • Obal z másla (či jiného tuku) nevyhazujeme, ale vymašťujeme jím plechy před pečením nebo pánve, v nichž ohříváme některé pokrmy.
 • Pokud máslo žlukne, není ještě nic ztraceno. Rozpustíme je, až zpění, a přidáme k němu opečenou kůrku chleba. Zejména tuto možnost oceníme v létě na chatě, kde je to do nejbližšího obchodu dvě hodiny přes les.
 • Máslo také čistí skvrny od asfaltu, dehtu, fermeže, smůly a trávy, čistí lakovou obuv a zabraňuje tvoření škraloupu na omáčkách. Skvrny od másla čistíme stejně jako skvrny od tuku. Například je vypíráme ve vlažné vodě. Pokud to nepřináší úspěch, vyčistíme potřísněná místa benzínem. Nezapomeneme podložit savým papírem. (Další rady, jak na skvrny od másla, přineseme s heslem Tuk – poznámka redakce).

Retro podle abecedy 6: Proč a jak jíst fazole? Jak se správně starat o chladničku? Dnes podobně jako v minulém století

Nábytek

O nábytku bychom si mohli povídat hezky dlouho, proto se omezme jen na stručné a praktické rady:

 • Kožený nábytek se dobře čistí mlékem a příliš špinavý terpentýnovým olejem. Odřený kožený nábytek oživíme roztokem octa, čistým lihem a lněným olejem, výborná je i tinktura benzolová.
 • Leštěný nábytek se nemá nikdy omývat vodou. Oživíme jej přetírání povrchu dřeva pravidelnými tahy utěrkou namočenou v mléce přetřením měkkým hadříkem a trochou stolního oleje a krouživými pohyby jej naleštíme.
 • Starý vysoce leštěný nábytek nejprve důkladně otřeme měkkým a suchým flanelem a potom plátěným hadříkem namočeným v lihu přetíráme naleštěné plochy do vysokého lesku.
 • Nábytek a tácky z teakového dřeva se obtížně čistí a dřevo časem ztmavne. Trochu mu pomůže přetírání povrchu dřeva pravidelnými tahy utěrkou namočenou v mléce a důkladně vyždímanou.
 • Křesla a gauče je třeba kromě pravidelného vysávání občas také vyklepat. Když nemáme možnost vynést nábytek ven, vyprášíme ho přímo v místnosti jednoduchým způsobem – na čalouněný povrch položíme větší hadr namočený v octové vodě a dobře vyždímaný a pustíme se do klepání. Octová voda navíc ještě zjasní barvy.
 • Proutěný nábytek čistíme kartáčem namočeným ve slané vodě. Nikdy nepoužíváme sodu, protože by nám nábytek zčernal, a také ho nikdy nevysoušíme na přímém slunci.
 • Nábytek z dubového dřeva bude jako nový, když ho přetřete pivem, v němž jste rozpustili cukr, a potom přeleštíte suchým hadříkem.
 • Kovové části nábytku z leštěného hliníku čistíme Jarem. Pracujeme však rychle a povrch ihned vysušíme. Části z neleštěného hliníku a jiných kovů čistíme Neoxydem (vyráběla jej Spolana Neratovice a dnes v nabídce obchodů asi nebude, ale pomůže jakákoli jiná pasta na čistění chromovaných, hliníkových a niklovaných předmětů – poznámka redakce).
 • Chromované části kuchyňského nábytku a také vodovodní kohoutky je dobré občas otřít hadříkem namočeným v teplém octě. Pak je opláchneme studenou vodou, osušíme a vyleštíme suchým hadříkem.
 • Kuchyňský dřez z nerezavějící leštěné oceli čistíme běžnými čistícími prostředky, důležité je však jej co nejrychleji a nejdůkladněji vysušit.
 • Zatuchlý nábytek vymyjeme hypermanganem nebo vodou s lysolem.
 • Nábytek také velmi dobře čistíme rozkrojeným bramborem – zvláště desky stolů a podobně.
 • Nábytek stavíme alespoň 2 cm od zdi, aby se za ním na stěně nemohla tvořit plíseň. Na rohy závěsných skříněk (a obrazů) připevníme odřezky z korkové zátky, ve vlhkém bytě je dobré natřít zadní stranu nábytku fermeží nebo lodním lakem.
 • Do nových skříní a zásuvek, které někdy nepříjemně zapáchají, dáme trochu pražené kávy nebo řídké těsto z hořčičné moučky a vody, které necháme působit 24 hodiny.
 • Skvrny od horkých nádob z nábytku odstraníme nejlépe cigaretovým popelem. Navlhčený popel naneseme na skvrnu a třeme ji měkkou zahřátou korkovou zátkou. Potom popel setřeme a měkkým hadříkem namočeným v petroleji skvrnu dočistíme.
 • Skvrny od inkoustu a propisovacích tužek čistí velmi dobře citrónová šťáva, čerstvá citrónová nebo pomerančová kůra či hadřík namočený v petroleji.
 • Můžeme také navštívit drogerii, kde nám odborní prodavači neméně odborně poradí, co je pro náš nábytek nejlepší.

FOTO: Malý domácí lexikon 11

Malý domácí lexikon 11 - 1_likéryMalý domácí lexikon 11 - 3_likéryMalý domácí lexikon 11 - 5_másloMalý domácí lexikon 11 - 6_másloMalý domácí lexikon 11 - 7_kožený nábytek
Další fotky
Malý domácí lexikon 11 - 7_křeslaMalý domácí lexikon 11 - 7_leštěný nábytekMalý domácí lexikon 11 - Malý domácí lexikon 11 - Malý domácí lexikon 11 - Malý domácí lexikon 11 -

To jsou dnešní zajímavosti. A co přineseme příště? Ve dvanáctém pokračování si povíme, jak na skvrny od ovoce, že pivo není jen lahodný mok, dalším tématem bude rez a zakončíme saturejkou. Ta malá knížečka skrývá ještě mnoho tajemství a postupně se k nim dostaneme, nemějte strach. Věřím, že naše rady, využitelné napříč generacemi, přináší užitek i vám. Napište nám třeba ty vaše, které máte vyzkoušené a naučila vás je třeba maminka a tu zase její maminka…

 

Dnes, 12:32
O podstatě komunistické spravedlnosti se začátkem 50. let u nás přesvědčil americký novinář William Nathan...
Dnes, 10:12
Když v roce 1679 francouzský matematik a fyzik Denis Papin vynalezl hrnec, v němž lze...
Dnes, 08:04
Původně provizorní nádraží sloužilo cestujícím od 7. července 1947 a přečkalo veliký rozvoj autobusové dopravy...
Včera, 18:35
Nevíme, jaký názor by na to měli v Americe, ale pro náš humoristický měsíčník SORRY...
Včera, 16:16
Na rozhraní Národního parku Vysoké Taury a Zillertalských Alp najdou turisté skutečný přírodní unikát, jeden...
Včera, 14:02
O prázdninách můžeme začít s nakládáním ovoce do alkoholu a cukru. A na podzim si...
Včera, 10:16
Devátá hodina večerní byla v mnoha rodinách časem, kdy se ztišilo rádio, zkušená ruka naladila...
Včera, 09:33
Milovníci památek a historie jistě budou souhlasit, že v okolí Prahy se vyskytuje poměrně mnoho...
Včera, 08:03
Přesně před dvaašedesáti lety došlo k tragické události na železnici u Frýdlantu v severních Čechách....
3.7.2020
Dědeček na prastaré, zažloutlé fotografii, se usmívá. Bůhví, kdo tu fotku před více než sto...
Reklama