Tajné nacistické pohřby
Jiří Suchý byl ředitelem strašnického krematoria a právě díky rodině Suchých jsou známá jména obětí, které byly za nacismu tajně pohřbívány ve strašnickém krematoriu. Rodina nakonec skončila ve vězení za úkryt pro převaděče, který je po sadistickém výslechu prozradil.
„V roce 2014 jsem navrhla pojmenování parku za krematoriem, a když se magistrát neměl k tomu umístit sem ceduli s názvem, společně s Mikulášem Kroupou jsme ji koupili a pověsili,“ popsala radní Prahy 10 Ivana Cabrnochová.
Ukryl urnu Milady Horákové
Suchého syn František Suchý byl v listopadu oceněn Cenou Paměti národa, ty jsou určeny lidem, kteří se ve zlomových okamžicích svého života zachovali statečně bez ohledu na postihy ze strany komunistického nebo nacistického režimu.
Dnes devadesátiletý František Suchý pomohl ve strašnickém krematoriu ukrýt urnu s popelem generála Josefa Mašína i Milady Horákové. Po únoru 1948 se zapojil do protikomunistických aktivit, v roce 1952 byl zatčen pro pomoc agentu Koudelkovi. Byl odsouzen na 25 let, v procesu dostali 4 a 4,5 roku vězení i jeho rodiče. Vystřídal věznice Pankrác, Mírov, Opava, Bory, Leopoldov, část trestu působil jako technický konstruktér. Roku 1964 byl propuštěn v polovině trestu, pracoval jako zámečník, později jako konstruktér v Kovodíle.
Čestné občanstí
Radní Cabrnochová chce Františka Suchého navrhnout na udělení čestného občanství desáté městské části. „Chceme o panu Suchém také vlastními silami natočit krátký dokument. Chceme tím přes sociální sítě připomenout jeho příběh zejména mladé generaci,“ doplnila.