Říčany se opět pokusí zakázat průjezd kamionů přes město a okolí

20.7.2018
Redakce

Říčany u Prahy chtějí znovu zavést zákaz průjezdu kamionů nad 12 tun přes město a okolí. Radnice zveřejnila návrh nového opatření a dostala k němu připomínky, s nimiž se nyní bude muset vypořádat. Poté bude věc posuzovat silniční správní úřad, řekl starosta Vladimír Kořen (Klidné město).

Původní zákaz vyhlášený loni v listopadu zrušil krajský úřad. Podle něj byly při vydání zákazu porušeny právní předpisy. Nedostatky se týkaly lhůt, stanovisek jednotlivých orgánů a způsobu vyvěšení na úředních deskách dotčených obcí. Město proto muselo zhruba tři desítky zákazových značek zakrýt, nyní chce ale opatření obecné povahy prosadit znovu.

Kraj Říčanům utnul zákaz průjezdu kamionů skrze město

„To řízení běží, byl zveřejněn návrh opatření a došly nám nějaké námitky. Máme velkou podporu okolních obcí,“ uvedl Kořen. Se žádostí o pomoc se již obrátil na ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO), který už dříve nabídku pomoci deklaroval v médiích. „Chtěli bychom s lidmi s ministerstva dopravy probrat, zda jsou připomínky vypořádány dostatečně,“ uvedl Kořen. Cílem je, aby se už neopakovala situace z února, kdy bylo opatření zrušeno.

Říčany zákazem reagovaly na iniciativu Prahy, která avizovala podobně razantní postup proti kamionům. V Říčanech a okolí se opatření vztahovalo na kamiony nad 12 tun, které nemají v místě nakládku nebo vykládku. Zákaz se týkal zejména silnice druhé třídy číslo 101, která slouží jako přivaděč k dálnici D1. Kvůli nedokončenému Pražskému okruhu si tudy zkracují cestu řidiči na trase mezi Plzní a Brnem na jedné straně a Hradcem Králové či Mladou Boleslaví na straně druhé.

Strážníci na silnici 101 loni po odhalení nových značek začali okamžitě zastavovat řidiče. Pokles nákladní dopravy byl podle radnice výrazný, snížil se zhruba na polovinu. Podle odhadů šlo o úbytek zhruba tisíce nákladních vozů denně.

FOTO: Říčany parkoviště P+R

Říčany parkoviště P+R - dav

čtkNepřehlédněte