Říčany umožní developerům zalít betonem o čtvrtinu větší plochu zeleně

28.11.2020
Jan Štoll

„Nejde o barvu střech, ale o využití široké palety rostlin na střechách skladových hal, výrobních objektů nebo velkých prodejen,“ napsala mluvčí města Kateřina Lauerová s důrazem na ekologičnost.

Střechy osázené zelení mají v létě nesporně pozitivní vliv na teplotu okolí. Zlepšují také hospodaření s dešťovou vodou.

Jenže zastupitelé změnou územního plánu umožnili, aby stavebníci díky ozelenění střechy, mohli zastavět větší část pozemku. Ten totiž nikdy nejde zastavět celý, musí zůstat místo pro zeleň.

„Splněním podmínky vegetační střechy s trvale udržitelnou zelení si pak stavebník může polovinu výměry střechy započítat do celkového procenta zeleně. Maximálně lze takto nahradit čtvrtinu požadované zeleně na pozemku,“ dodala Lauerová.

Změna tak nepomůže lidem, kteří mají příliš malý pozemek na to, aby si na něm kvůli kvótě na zastavěnost pozemku mohli postavit rodinný dům. Pro ně je 300 metrový limit střechy, který by jim problém mohl vyřešit, velmi předimenzovaný.

Radost z něj budou mít nepochybně velcí developeři, kteří staví objemné stavby, jako jsou logistické sklady, haly a obchodní centra. Tak často vznikající na bývalé orné půdě.

„Hranice velikosti střechy od 300 metrů čtverečních byla stanovena po důkladné úvaze jako optimální hranice mezi rodinnými domy a jinými stavbami, zejména komerčního charakteru,“ dodala mluvčí.

Kolem Říčan a D1 je velkých logistických center a hal mnoho. Ne všechny projekty jsou hotové a pod říčanský stavební úřad spadají navíc další obce.

Starosta Kořen rezignoval kvůli kauze bytů za 100 korunu, nechtěl podepsat smlouvy

Říčanský stavební úřad už v minulosti vyšel velmi vstříc společnosti Domo Development při stavbě autosalonu, kdy povolil novostavbu objektu jako změnu územního rozhodnutí k výstavbě komunikace a infrastruktury.

Stejný developer se také například potýká s problémy při dostavbě obří komerční zóny za 1,5 miliardy korun u Čestlic.

„Staré stavby už teď nezměníme, to by musel být nějaký hodně odvážný a odpovědný vlastník. Tak chceme ovlivnit alespoň stavby nové. Snad najdeme porozumění. Změna územního plánu je ale natolik průlomová, že očekáváme i soudní žaloby,“ uvedl starosta Vladimír Kořen (Klidné město).

„Pokud vlastník bude zápasit s myšlenkou, že mu střecha jen tak leží ladem pod kobercem květin, má ještě jednu cestu. Tou je vybudování fotovoltaické elektrárny na střeše,“ dodal starosta Kořen.

„Instalace elektrárny je vhodná třeba na výrobní haly či budovy s chlazením a klimatizací, kde velká část vyrobené elektřiny se okamžitě spotřebuje přímo v místě,“ vysvětluje místostarosta David Michalička (Klidné město).

Tuto změnu územního plánu nepodpořili zastupitelé STAN a ODS. Pro její přijetí zvedli ruku zástupci Klidného města, Unie pro sport a zdraví.

Starosta Příbrami oznámil, že je pozitivní na covid-19. Chyběl tak u významných událostíNepřehlédněte