Rusé vlasy, pihy na pršáčku a líbezná tvářička. Milenka Přemysla Otakara II. s chlapeckým účesem

3.11.2019
Karel Dudek
Další fotky

Vše jistě proběhlo tak, jak se sluší a patří. Přemysl jistě neměl hluboko do kapsy a svatba, turnaje a hostiny byly okázalé. Svatby paní Markéty se jistě zúčastnil i její fraucimor, dvorní dámy k jejím službám. Je více než jisté, že Přemyslův pohled směřoval spíše k nim, než k nevěstě po jeho boku. Sedmnáctiletá dívka, rusé vlasy, pihy na pršáčku a líbezná tvářička. Krátký, rovně střižený účes, dnes bychom řekli, podle kastrůlku a úsměv, ze kterého byl ženich zcela nepochybně na rozpacích.

Předpověděla smrt Přemysla Otakara II. a zachránila život Karlovi IV. Co všechno víme o Svaté Anežce České?

Markéta byla rozumná žena. Její ambice byly naplněny. Po smrti Václava I. se neoficiálně stala i českou královnou, ač korunována nikdy nebyla. V jejím věku byla neplodná, dědice manželovi už dát nemohla a Přemysl jistě kalkuloval dlouho dopředu. Rozejít se s pomazanou královnou, v tom by mohl být problém. Takové manželství mohl rozloučit jen papež. Pokud se cítíte pohoršeni, není důvod, je teprve třinácté století, a lidé měli jiné priority. Markéta byla královnou a svoji dvorní dámu Anežku, z významného rakouského rodu Kuenringů, Přemyslovi přímo nabídla. Zabila tím dvě mouchy jednou ranou. Měla od Přemysla jako žena pokoj, a nemusela se bát, že její, o generaci mladší choť, začne vymýšlet způsoby, jak se jí zbavit nějakým nepříliš hezkým způsobem.

Státnické nadšení projevil Přemysl Otakar II. již jako jinoch. Tehdy ho však zpražil vlastní otec

Tento svazek trval asi osm let a Přemysl nezahálel. Zplodil se svou milenkou tři nebo čtyři děti.  Jak se dalo čekat, papež jeho levobočky sice legalizoval, ale zamítl možnost, aby kdokoliv z Anežčiných dětí usedl na královský trůn. Přemyslovi to bylo jasné ještě dříve, než svoji žádost do Říma poslal. Potřeboval jen záminku k zapuzení Markéty a ta se dostavila. Jen tak mimochodem, toto papežovo rozhodnutí je jediným přímým důkazem, že Anežka z Kuenringu opravdu měla s Přemyslem několik dětí. Je třeba napsat, že Markéta dožila na svém rakouském panství v dostatku, klidu a blahobytu o pět let později.

FOTO: Milenka s chlapeckým účesem

Milenka s chlapeckým účesem - Codex ManesseMilenka s chlapeckým účesem - steedovekMilenka s chlapeckým účesem - náhrobek Přemysl Otakar II.Milenka s chlapeckým účesem - erb KuenringůMilenka s chlapeckým účesem - Anežka král
Další fotky
Milenka s chlapeckým účesem - Hainburg an der DonauMilenka s chlapeckým účesem - Kuenringové Zwettl

Ke cti Přemysla je nutno dodat, že si nehledal jen alibi. O tyto děti se postaral vzorně, a zajistil jim budoucnost na úrovni. Jeho syn Mikuláš se stal vévodou opavským a dcery provdal za přední české šlechtice. S Anežkou se zřejmě rozešel bez hněvu a výčitek. Na konci října 1261 se oženil s uherskou princeznou Kunhutou, aby pacifikoval choutky uherského krále na rakouské državy. Tento romantický příběh ztvárnila spisovatelka Ludmila Vaňková, ve své knize, Král železný a zlatý.

 Nepřehlédněte