Sahara měla kdysi ideální podmínky pro život. Co se stalo s krajinou plnou zeleně?

Poslední doba ledová už je minulostí. Krajina, kterou známe dnes, je dosud ještě zimomřivá. Bažiny, zakrslé keře a kamenná moře. Občas ze severu dýchne mrazivý závan ledovce, který se stáhl před několika staletími kamsi za obzor. Evropa je dosud téměř pustá. Pár lidských obydlí nalezneme hlavně okolo teplých, jižních moří. My však v Evropě nezůstaneme. Africký kontinent má podnebí daleko příjemnější.

I území, které dnes známe pod jménem Sahara, je úplně jiné. Kypí životem. Obrovská stáda zvěře, pláně porostlé svěží zelení, potoky i řeky, plné průzračné vody. Deset tisíc let nazpět. Mžiknutí oka v historii této planety. Dnes je ten pohled úplně jiný. Pustý, kamenitý povrch, písečné duny, rozeklaná, divoká horstva. Kapička vody je vzácností a zelená oáza je zjevením. Více jak devět milionů kilometrů čtverečních. Jako kdyby někdo přenesl Evropu na mapu Afriky a vytvořil z ní pustinu se jménem, které děsí. Co se vlastně stalo, kde je příčina této tragické změny?

Ve středověku si naše Slunce vybíralo dovolenou a nastala malá doba ledová. Kdy bude zase možné dostat z Doveru do Calais suchou nohou?

Nesmíme míchat lidské emoce do přírodních jevů. Stalo se, co se zkrátka stát muselo a na čem nikdo z lidí nemá žádný podíl viny. Projevily se zde vesmírné síly, vymykající se lidským možnostem a představám. Stačí se podívat na školní globus. Tehdy jsme se ve škole dozvěděli, že zemská osa je skloněná vůči oběžné dráze o dvacet tři a půl stupně. Brali jsme to jako axiom, malou násobilku, o které se nepochybuje. Třeba nám tehdy paní učitelka řekla i něco o precesi, ale spíš ne. Co to vlastně je ta precese? Nabízí se vzpomínka do dětských let a rozmontovaný starý budík, který se už dědečkovi nepovedlo složit zpátky. Babička hubuje, dědeček odchází koupit nový a vy si hrajete s ozubenými kolečky. Roztočíme a káča frčí po desce stolu. Krásně kolmo. Po chvíli však zpomalí a nakonec se nakloní a začne opisovat zvláštní pohyb a nakonec se zastaví.

Tajemní Dogoni. Hvězdáři černého kontinentu

Něco podobného se děje i se Zemí. Není ve vesmíru sama a má starosti se Sluncem i Měsícem. Obě tato tělesa se snaží napřímit zemskou osu tak, aby byla kolmá k rovině oběžné dráhy. Důsledkem této přetahované je pohyb, který jsem již popsal. Osa Země opisuje křivku, s intervalem 25 800 let. Tomuto intervalu se říká platonský rok. I Polárka, která nám ukazuje sever, o svoji funkci za pár tisíc let přijde. A jak to souvisí se Saharou? Tehdy, před platónským půlrokem se následkem precese změnil směr vlhkých monzunových pásů a voda se zkrátka odstěhovala. S ní odešli i lidé, kteří našli úrodné místo na březích řeky, která se bude později jmenovat Nil. Vzpomínky na doby hojnosti zanechají na stěnách jeskyní, a my se jim dnes můžeme obdivovat. Ale ani Sahara nebude navždy. Monzunové pásy se vrátí, klima se změní a pláně velikosti Evropy se znovu zazelenají. Musíme jen počkat půl roku. Toho platónského.

Dnes, 13:21
Komunisté nebudou letos pořádat svoje tradiční prvomájové akce v Praze, konat se nebude ani tradiční...
Dnes, 10:46
Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková poukázala na přísnější podmínky testování žáků oproti zaměstnancům. Jde například o...
Dnes, 10:25
Komerční článek
Vlivem pandemie děti tráví na internetu více času Podle výzkumu Českého statistického úřadu z roku...
Dnes, 10:25
Vysoké školy jsou připravené na obnovení praktické výuky posledních ročníků od pondělí a povinné testování...
Dnes, 10:00
O funkci předsedy Fotbalové asociace ČR (FAČR) se bude ucházet i Vladimír Šmicer. Sedmačtyřicetiletý bývalý...
Dnes, 07:00
Opatření vlády včetně plánu rozvolnění podle Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) poškozují podnikatele a...
Dnes, 06:59
Lidé ve věku 60 let až 64 let se mohou začít přihlašovat k očkování proti...
Dnes, 06:40
Valašská obec Prlov se během druhé světová války stala svědkem hrůzostrašných událostí. Ač se o...
Včera, 15:35
Česká republika zastropuje počet diplomatů na ruském velvyslanectví v Praze podle současného stavu na české...
Včera, 14:43
Pro tvorbu malíře Karla Liebschera byl typický výběr scenérií, harmonie, důraz na technickou dokonalost i...
Včera, 14:12
Tuzemští dopravci dál posilují svůj provoz. Další vlakové spoje vrátí na železnici RegioJet, který plánuje...
Reklama