Seniorka chtěla obchodovat s kryptoměnou, přišla o desítky tisíc

30.5.2022
Andrea Jančová

Policisté na Rokycansku evidují další případ podvodu na internetu. Jedenaosmdesátiletá žena byla podvedena neznámým pachatelem a přišla o desítky tisíc. Podobných podvodů i na západě Čech stále přibývá.

Jak Našemu regionu popsala policejní mluvčí Dagmar Brožová -seniorka navštívila internetové stránky nabízející obchodování s kryptoměnou. V odkazu vyplnila svoje osobní údaje, telefonní kontakt a emailovou adresu. Poté ji kontaktoval neznámý muž, aby na jeho mailovou adresu zaslala fotografii občanského průkazu a číslo platební karty, což žena učinila. Kontaktoval ji další muž, který ji navedl, jak nainstaloval do počítače aplikaci pro vzdálený přístup. O několik dní později z bankovního výpisu žena zjistila, že jí byla stržena platba kartou ve výši 13 124 korun. Koncem dubna byla žena opět telefonicky kontaktována neznámý mužem, který ji naváděl, aby se přihlásila do internetového bankovnictví.

V jejím notebooku se pohyboval sám bez její pomoci. Byla vyplněna transakce platební kartou, kdy poškozená zadala kód, čímž potvrdila platbu a bylo jí odečteno 500 euro z bankovního účtu. V tomto případě se podařilo platbu kartou zrušit a peníze byly vráceny na účet poškozené. K dalšímu telefonickému kontaktu došlo minulý týden. Neznámý muž, kterého poznala po hlase z minulosti, ženu vyzval, ať přes multiplatformní aplikaci pro volání a posílání zpráv zdarma zašle fotografii občanského průkazu k ověření totožnosti, což žena opět udělala. Poté byl z jejího účtu proveden převod finančních prostředků ve výši 26 622 korun. Celková škoda v těchto třech případech byla vyčíslena na 39 747 korun.

Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu a po pachateli pátrají. V této souvislosti stále apelují na občany, aby byli obezřetní a například v žádném případě nikomu cizímu nesdělovali údaje k bankovním účtům.

Zdroj :vz, Policie České republiky Nepřehlédněte