Skiareály na Moravě hlásí ideální podmínky pro lyžování. Lidé se je snaží uplácet, aby otevřeli

11.2.2021
Redakce

Počasí pro lyžování na jihu Moravy je výborné, nasněžilo a místy drobně sněží s přestávkami už několik dní. Teploty se pohybují pod bodem mrazu, místy svítí slunce. „Tak skvělé podmínky pro lyžování tady nebyly řadu let. Prakticky každý den přibývá čerstvý prašan, podmínky jsou značka ideál,“ řekl provozovatel areálu v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku Vlastimil Jílek. Sjezdovka je tam nachystaná, v areálu ještě nic nevzdávají, jsou připraveni otevřít. Jílek uvedl, že se je lidé snaží i uplácet, aby je pustili na lyžování. „Chtějí si zalyžovat a že si přivezou i svoje skútry, které je budou vyvážet nahoru. Jsme ale neoblomní, to nejde,“ uvedl Jílek.

Obdobné zkušenosti mají i ve Filipově údolí. „Pán z Olomouce nám nabízel i milion za pronájem areálu. Nešli jsme do toho,“ uvedl za lyžařský areál ve Filipově údolí na Hodonínsku Lubomír Žák. Také areál ve Filipově údolí je nachystaný, může otevírat. Stejně jako areál v Olešnici na Blanensku. V něm podle Františka Jílka z areálu sice už odklidili sněžná děla, jsou ale připraveni kdykoliv provoz spustit. „Podmínky jsou přímo luxusní,“ uvedl Jílek.

Lyžařské areály přijdou téměř o veškeré výnosy. Jak provozovatele zvládnou jejich nejtěžší období?

A stejně tak je na tom středisko v Němčičkách na Břeclavsku. „Zatím jsme nezasněžovali, ale sníh máme připravený na hromadách,“ uvedl za areál Jaroslav Stávek.

Lyžařské areály jsou z nařízení vlády uzavřeny. Na jihu Moravy se letos ještě nikde nelyžovalo, v době, kdy areály mohly být otevřeny, k tomu na jihu Moravy nebyly vhodné klimatické podmínky.

adp/ČTKNepřehlédněte