Šlechtic s duhou v erbu. Čím si získal u lidí respekt?

Pánové z Londýnské královské společnosti jsou opravdu smutní. Vážili svoji cestu tak daleko na východ marně. Dorazili pozdě. Ten nesmírně vzdělaný Čech, kterému nabídli členství, i profesuru v Oxfordu, jim už s morem nepomůže. Proti smrti není léku. Ani on se jí neubránil. Léčil všechny, pražské měšťany i manželku švédského generála, který Prahu obléhal. Bránil tehdy město jako lékař i jako voják, a získal si respekt všech.

Isaac Newton se ještě při bouřce schovával pod máminy sukně, když vážený lékař, fyzik, matematik a polyhistor Marek Marci z Lanškrouna se na bouřku těšil, protože zkoumal rozklad bílého slunečního světla na duhu. Sedm barev na obloze vysvětlil tento o půl století starší vědec řadu let předem. Základy spektroskopie byly na světě. Gymnázium vystudoval v Jindřichově Hradci a jako třicetiletý byl jmenován v roce 1625 mimořádným profesorem na lékařské fakultě, a současně zemským fyzikem, což byl tehdy ekvivalent hlavního hygienika. Byl to lékař, který se velmi lišil od svých kolegů.

Nebe hýří barvami. Úkazy, které má na svědomí Slunce a magnetické pole Země

Nemoci neléčil drastickými dietami, nebo nesmyslným pouštěním žilou. Právě naopak. Odpočinek, to ano, ale žádné oslabování organismu. Dobré jídlo, dobré víno. Psychická pohoda. Možná si nyní řeknete, že jeho recepty byly jen pro bohaté, ale není to pravda. Chudina v pražských špitálech sice pečená kuřata na jídelníčku tak často neměla, ale rozhodně nebyla hladová, ani neležela ve špíně. Jistě, takové rozhodnutí a investice u většiny pánů radních nebyly z lásky k bližnímu, ale ze strachu o sebe a vlastní rodinu. Vždyť černá smrt se šířila tak rychle a zemský fyzik byl respektovanou autoritou.

Optický úkaz, kterým se příroda usmívá. Máme rádi duhu

Habsburci uměli nejen trestat, ale i odměňovat a Marek Marci byl za svoje zásluhy v boji proti Švédům na té správné straně. Tehdejším způsobem vyjadřování, požíval milosti císařské koruny. Jak Ferdinand III. tak Leopold I. o několik let později. Byl mu udělen erb, který je zvláštní tím, že má vyobrazenou duhu, jako zhmotnění jeho významných experimentů se světlem. Ve fyzice řešil nárazy pružných těles, v matematice kvadraturu kruhu. Vědec renesanční šíře je znám i tím, že zachránil známého jezuitu a historika Bohuslava Balbína, který onemocněl při zpovědi umírajícího černými neštovicemi. Tehdy se to pokládalo za zázrak. O Marka Marciho se zajímají i milovníci záhad, protože tento pán byl nesporně jedním z vlastníků Voynichova manuskriptu, o kterém udržoval korespondenci s dalším luštitelem, jezuitou Athanasiem Kircherem. Pokud se vydáme od orloje do Melantrichovy ulice, nemůžeme minout dům U zelené lípy, s velikou plastikou hlavy vědce, kterých jsme nikdy neměli na rozdávání. Věděli to i pánové z Královské společnosti v Londýně.

Zdroj: Město Lanškroun

Dnes, 08:12
První biograf na světě byl doslova tahákem na zvědavce, 28. prosince 1895 došlo dokonce k...
Dnes, 08:11
Trest smrti oběšením byl od středověku obvyklým trest za krádeže. Díky tomu, že krádeže byly...
Včera, 00:28
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 00:28
Velkou tragédií málem skončil seskok padákem třicetiletého Lotyšana. V kritický moment se mu zamotala lana...
Včera, 16:22
Případ připomínající legendární vraždu Otýlie Vranské z 1. republiky otřásl na přelomu tisíciletí doslova celou...
Včera, 14:21
Prázdninoví návštěvníci Prahy se mohli stát v ulicích metropole svědky natáčení nejdražšího filmu Netflixu The...
Včera, 08:11
Začaly letní olympijské hry v japonském Tokiu. Bohužel, hned začátek byl nejen pro českou výpravu...
23.7.2021
Brazilec se rozhodl, že bude vypadat jako skřet. S úpravami těla dosud neskončil.
23.7.2021
Sýrový toast na steroidech - tak popisuje svůj výtvor šéfkuchař Joe Calderone z newyorského podniku...
23.7.2021
Vystudoval technické učiliště, obor konstrukce mostů, byl vězněn na Sibiři, trpěl epilepsií a propadl vášnivému...
22.7.2021
Odsouzený lobbista Roman Janoušek nastoupil minulý čtvrtek do pankrácké věznice. Jeho nástupu do výkonu trestu...
Reklama