Smrt členů ruské expedice zůstává neobjasněna. Po šedesáti letech přibyl další mrtvý

Záhadná smrt devíti členů Djatlovovy výpravy, která měla za cíl v únoru 1959 vystoupat až na vysokou horu Otorten na Uralu, je stále zahalena velkým tajemstvím. Dodnes se záhadná úmrtí nepodařilo vyšetřit, ba co víc, „Mrtvá hora“ má i dnes další oběti.

Tajemný příběh se začíná psát v únoru roku 1959, kdy měla výprava vedená Igorem Djatlovem vystoupat na 1 079 m vysokou horu Otorten na Uralu. Ovšem v průsmyku na úbočí hory Cholat Sjachyl, což v jazyce kmene Mansijů znamená „Mrtvá hora“, došlo k neštěstí a devět členů výpravy zde zahynulo. Jejich smrt není dodnes nikdo schopný vysvětlit.

Oběti měly zpřerážené kosti, v okolí však nikdo jiný nebyl

Celou událostí se zabývali sovětští vyšetřovatelé, kteří došli k závěru, že příčinou smrti byla spontánní síla, kterou nebyli členové výpravy schopni překonat. Z vyšetřování tragédie vyplynulo, že šest členů výpravy zemřelo na podchlazení, další tři podlehli zraněním. Tito tři měli zpřerážené končetiny a rozbité hlavy. Ovšem na místě nebyly nalezeny žádné stopy po přítomnosti dalších osob, a to ani v okolních oblastech. Nalezeny byly pouze stopy devíti obětí.

Tajemná Sannikovova země a Plutonie sovětského spisovatele Obručeva mohly mít reálnou předlohu

Stan proříznutý zevnitř a zvýšená radiace

Ve stanu se musela odehrát naprostá hrůza, o čemž svědčí fakt, že byl proříznutý zevnitř a ti, kteří se z něj dostali, utíkali z tábořiště neoblečení a bez osobních věcí. Zranění těch, kteří na místě zůstali, nemohla být dle vyšetřovatelů způsobena jiným člověkem. Síla totiž byla velká, ale nebyly poškozeny měkké tkáně, navíc byla prokázána zvýšená radiace na oděvech některých obětí. Co tedy bylo touto nepřekonatelnou silou?

Útok domorodců?

Teorií smrti se časem vyrojilo hned několik. Méně či více pravděpodobné, ale vyloučit stoprocentně každou z nich lze jen stěží. Od zkoušek jaderných a chemických zbraní až po UFO a další paranormální jevy.

Dožil se devadesáti let a nepromarnil z nich ani chvilku. Zřejmě poslední polyhistor, německý přírodovědec Alexander Humboldt

Poměrně reálnou možností je útok domorodých Mansijů, kteří místo dobře znali. To, že v jejich jazyce se hora nazývá „Mrtvou“ může značit určitou posvátnost a tudíž ji mohli chránit i tímto způsobem. Navíc na kůře stromu byly domorodé vzkazy a jednoho místního lovce členové podle zápisků v deníku i zahlédli. Ovšem, jak již bylo řečeno, v okolí se nenašly stopy nikoho dalšího a Mansijové byli známí svou pohostinností k cizinců.

Vojenské testování nebo přímo UFO?

Další teorií bylo vojenské testování různých zbraní a raket. Sovětská armáda skutečně přiznala, že nad inkriminovaným místem testovala balistické střely, ale až od 17. února a k tragédii došlo 2. února. Ovšem, povaha některých zranění bez vnějšího poškození tkáně a žlutá až nahnědlá barva těl při pohřbu by zase nějaké formě biologické či chemické zbraně napovídala. Členka výpravy L. A. Dubininová si prý v křeči ukousla jazyk. Její otec byl jediný, komu bylo její tělo na okamžik ukázáno před pohřbem. Jazyk ovšem rozhodně neměla ukousnutý, byl jí odstraněn u kořene. Armádní piloti odmítli těla převézt v jiných než zinkových rakvích. Ale ani v odtajněných sovětských archívech není žádná zmínka o testování jakékoliv biologické či chemické zbraně v této oblasti a této době.

Miloval sibiřskou tajgu a rád a skvěle o ní psal. Osud jeho poslední knihy zůstává dodnes záhadou

Někteří záhadologové viní dokonce návštěvu z vesmíru. Georgij Atmaňak, člen další výpravy, která se nacházela asi 50 km od Djatlovovy, oznámil, že 1. února v noci pozorovali dva světelné kotouče s jasným bodem uprostřed. Jeden člen jeho výpravy dokonce vyběhl ze stanu bez bot a věcí, protože se domníval, že objekty padají jeho směrem. Tedy možné vysvětlení útěku ze stanu v Djatlovově skupině. Není jistě bez zajímavosti, že k této teorii o UFO se v devadesátých letech přikláněl i vrchní vyšetřovatel případu Ivanov. Proti však hovoří další fakta. Zejména výpověď dalšího člena Atmaňakovy skupiny, který řekl, že UFO pozorovaly až 17. února, což byl den testování vojenských raket a ty mohly na obloze zanechat světelné stopy.

Teorií je více

Dalšími teoriemi, resp. vyšetřovacími verzemi byly laviny, počasí, hádka mezi členy expedice, uprchlí vězňové nebo dokonce sněžný muž. Žádná z nich ale nedokázala přesně vysvětlit, co se oné osudné noci 2. února 1959 stalo.

Nejnapínavější příběh lidské historie. Závod o dobytí jižního pólu mezi Norem a Britem

Další mrtvý v tajemném průsmyku

Na začátku minulého roku se v ruských médiích objevila zpráva o dalším úmrtí. Jednalo se o muže, jehož tělo bylo nalezeno jinými turisty v jedné z chatek přibližně sedmdesát kilometrů od průsmyku. Následně byla na místo vypravena další expedice, která měla určit příčinu smrti šestačtyřicetiletého muže. Touto příčinou bylo podle oficiálních informací podchlazení. Zajímavostí ale je, že se jednalo o osobu, která se neobjasněným úmrtím Djatlovovy expedice zabývala.

Dnes, 16:20
Lvíček malý neboli lvíček zlatý je malá opice, jež má na všech prstech kromě palce...
Dnes, 14:02
Wachau je romantické údolí Dunaje v Dolním Rakousku mezi Melkem a Kremží, který je od...
Dnes, 12:47
A to konkrétně v tomto životě 85. Džampal Ngawang Lozang Ješe Tändzin Gjamccho, většinou nazývaný...
Dnes, 10:30
Symbol vzdoru, i tak by se dala nazvat jedna z nejnavštěvovanějších pražských památek Petřínská rozhledna....
Dnes, 09:20
Bodnutí hmyzem znamená pro většinu z nás jen nepříjemné svědění, ale kdo má alergii na...
Včera, 16:37
Lidé rádi používají různé příměry. Některé jsou používané velmi často a ztrácejí tak na významu....
Včera, 14:12
Pluto bylo v srpnu roku 2006, a to na pražské vesmírné konferenci, zařazeno mezi trpasličí...
Včera, 12:32
O podstatě komunistické spravedlnosti se začátkem 50. let u nás přesvědčil americký novinář William Nathan...
Včera, 10:12
Když v roce 1679 francouzský matematik a fyzik Denis Papin vynalezl hrnec, v němž lze...
Včera, 08:04
Původně provizorní nádraží sloužilo cestujícím od 7. července 1947 a přečkalo veliký rozvoj autobusové dopravy...
Reklama