Soud zamítl referendum o parkovacích zónách v Říčanech. Ty teď využívají sdílená auta

3.11.2021
Jan Štoll

Krajský soud v Praze zamítl původní návrh přípravného výboru na vyhlášení referenda o parkovacích zónách v Říčanech u Prahy. Mezitím začala využívat parkovací místa pro obyvatele Říčan firma pronajímající sdílená auta. Bez smlouvy.

Podle soudu nelze v místním referendu rozhodovat o věcech, které nepatří do samostatné působnosti obce. Ze stejného důvodu plebiscit už v září neschválili říčanští zastupitelé. Vytvořili však pracovní skupinu, která má připravit nový návrh referenda tak, aby byl v souladu se zákonem. „Pracovní skupina pro vytvoření otázky se již sešla. Vedení radnice znovu deklaruje, že názor občanů města je zásadní. I proto se snaží vypořádat všechny relevantní připomínky k zavedenému parkovacímu systému,“ uvedla Říčanská radnice v tiskovém prohlášení s tím, že věří, že systém bude pro místní přínosem.

Odpůrci zón označují poslední vývoj kolem parkování v Říčanech za absurdní divadlo. „Další stupeň odvolání se bude konat za rok v komunálních volbách,“ reagovali odpůrci sdružení pod aktivitou Nechceme parkovací zóny v Říčanech. Podle nich vedení města stále čeká, až se obrousí hrany a obyvatelé města nový systém parkování přijmou za vlastní. „Vedení města se neobtěžovalo tak zásadní změnu ve městě, jakou je nový parkovací systém komunikovat s jeho obyvateli.  Systém prostě natvrdo zavedlo,“ dodávají.

Poukazují také na to, že na různých místech v Říčanech je pravidelně odstaveno 15 až 20 vozidel Anytime Carsharing. „Jen u ruggbyového hřiště na vyhrazeném stání stojí dnes 4 tyto vozy. Kam se tedy my Říčaňáci máme postavit, když nám radnicí milostivě přidělená parkovací stání blokují auta z pražské půjčovny,“ napsali s tím, že provozovatel by měl podle ceníku za parkovací karty zaplatit přibližně 200 tisíc korun ale není jisté, jestli se tak stalo.

„Já osobně ani nikdo jiný z vedení s ní nemáme žádné osobní ani jiné vazby. Donedávna jsem ji ani neznal,“ odmítl starosta David Michalička propojení se společností a dodal, že o smlouvě se teprve jedná. „Sdělili jsme mu (jednateli), že musí mít oprávnění řešena pro všechna vozidla, ale současně že vnímáme jako nesprávné pro celou flotilu platit 12 tisíc za každý vůz. Bylo domluveno, že navrhneme radě schválit takové podmínky, které odpovídají podmínkám v Praze. Zatím žádná smlouva mezi městem a firmou ale uzavřena není.“

Parkovací zóny, které platí v Říčanech od srpna, mají řadu kritiků. Referendem chtějí dosáhnout jejich zrušení. Lidé měli podle původního návrhu odpovídat na otázku, zda souhlasí s tím, aby město a jeho orgány bez zbytečného odkladu podnikly veškeré kroky ke zrušení všech regulací dopravy zavedených v rámci projektu parkovacích zón.

Zastupitelé v září pověřili tajemníka městského úřadu vytvořením pracovní skupiny pro formulaci vhodné otázky o parkování, na jejímž základě bude možné místní referendum vyhlásit a kterou předem schválí ministerstvo vnitra. Po nalezení otázky vedení města předloží návrh na vyhlášení referenda s termínem nejpozději do 90 dnů. Podle radnice se již tato skupina sešla a otázku, která bude v souladu se zákonem, připravuje.

Parkovací zóny mají podle radnice zajistit víc volných parkovacích míst a přispět ke zklidnění dopravy ve městě. Podle odpůrců je však rozdělení města do devíti parkovacích oblastí nesrozumitelné a složité. Kritizují i omezení rychlosti na 30 kilometrů v hodině, instalaci zpomalovacích prvků v menších ulicích a vyznačení parkovacích míst. Vedení radnice už dříve uvedlo, že je připraveno jednat o úpravách systému.

S přispěním ČTK


Témata:

Nepřehlédněte