Soutěž na provozovatele MHD v Chrudimi nezaujala žádného dopravce

3.9.2022
Roman Kořinek

Vedení chrudimské radnice muselo zrušit soutěž na nového provozovatele městské hromadné dopravy. Město vypsalo zakázku na zajištění služeb pro nadcházejících deset. Podle starosty Chrudimi Františka Pilného (ANO) se ale žádný zájemce nepřihlásil a vedení města muselo soutěž zrušit. Jednou z podmínek totiž bylo postupné zavedení elektrobusů.

„Rok jsme připravovali veřejnou zakázku na provozování MHD na roky 2023 až 2032, aby to bylo udržitelné a financovatelné. Chceme, aby se jezdilo elektrobusy. Původně jsme uvažovali i o vodíkových autobusech a autobusech na stlačený zemní plyn (CNG), ale rok ukázal, že to není správná cesta,“ řekl starosta František Pilný (ANO).

Zjistit příčiny, proč veřejná soutěž vypsaná radnicí v Chrudimi nikoho nezaujala, není úplně reálné. Jisté ale je, že úvahy vedení města o vodíkových autobusech jsou naprosto slepou uličkou, neboť nejsou zejména plnící stanice. Ekologické autobusy na stlačený zemní plyn CNG by se zas tak nereálné zdát nemuseli.

„Žijeme v nestandardní době. Je rozhodně dobře, že byla soutěž zrušena a je jedno proč. Myslíme si, že je třeba nyní vyčkat a monitorovat situaci jak ceny elektrické energie tak třeba v otázce CNG,“ vysvětluje kandidát na starostu města Erik Jahnický (STAN a TOP 09) s tím, že i on, by se rád vydal cestou elektrobusů.

Sám si je ale vědom příkladu nedalekých Pardubic, kde kompletně elektrifikovali městskou hromadnou dopravu a dnes se obávají nárůstu cen elektřiny a astronomických nákladů. „Pro Chrudim by za určitých okolností připadalo v úvahu využití takzvané komunitní energetiky, ale to nelze realizovat ze dne na den. I proto je dobře, že soutěž dále neběží a bude se v budoucnu opakovat,“ dodal Erik Jahnický.

Městskou hromadnou dopravu v Chrudimi provozuje už mnoho let společnost Arriva autobusy (dříve Arriva Východní Čechy). Ani ta se ale do soutěže nepřihlásila a naopak měla podle slov starosty proti veřejné zakázce mnoho námitek. To ale radnice dokázala vypořádat.

„Je evidentní, že se už nestihne vysoutěžit nový provozovatel na rok 2023. Zřejmě budeme muset prodloužit dosavadní smlouvu s nynějším dopravcem a výběrové řízení vypsat znovu,“ dodal František Pilný.

Na městskou dopravu zastupitelé v letošním rozpočtu vyčlenili 10,6 milionu korun, rok předtím to bylo 9,3 milionu korun.

Zdroj: vzNepřehlédněte