Spisovatel a nestraník Katajev si uměl v SSSR uhájit svoje

Další fotky

Ti starší si připomenou jeho díla, která museli znát jako povinnou četbu, pro ty mladší zůstane už navždy spisovatelem dokumentujícím dobu, která nebyla úplně jednoduchá nejen v SSSR. Nejasné zůstávají i jeho vlastní životní osudy. Možná dokonce za revoluce i bojoval na straně bílých.

Valentin Petrovič Katajev (28. 1. 1897 – 12. 4. 1986) pocházel z Oděsy, kde vyrůstal v rodině velmi vzdělaného učitele a jeho manželky, dcery generála. Ačkoliv prožil celkem 64 let svého života v Moskvě a Pěredělkině, „spisovatelské vesnici“ blízko Moskvy, podle chování a řeči zůstal Katajev Oděsanem (rusky Odesitou) až do konce svého života.

Slavný ruský spisovatel v životě chyboval a pochyboval. Stejně jako jeho hrdinové

V době první světové války bojoval na frontě jako dobrovolník, aniž by ukončil aspoň střední školu. V bojích byl třikrát zraněn a dvakrát zasažen plynem. V té době také začal působit jako válečný zpravodaj a dopisovatel, k čemuž se vrátil i během Velké vlastenecké války. O účasti Katajeva v občanské válce se toho ví málo. Podle sovětské oficiální verze a jeho vlastních vzpomínek bojoval na jaře roku 1919 jako příslušník Rudé armády. Existuje však domněnka, že dobrovolně sloužil v Bílé armádě generála Děnikina, soudě podle některých náznaků v jeho díle. Od roku 1922 žil Katajev v Moskvě, kde pracoval v novinách.

Zradil SSSR, působil ve Svobodné Evropě a přišel jen o občanství. Spisovatel Někrasov měl štěstí, že ho to nestálo krk

Mezi Katajevova nejznámější díla patří kniha „Na obzoru plachta bílá“ inspirovaná revolučním rokem 1905, jak jej zažil jako dítě v rodné Oděse. Dalším jeho velmi známým dílem „Syn pluku“ odehrávající se v době Velké vlastenecké války a popisující osud nezletilého sirotka Váni Solnceva, kterého se ujme jednotka průzkumníků. Kromě toho Katajev napsal velké množství esejů, povídek a novinářských článků. Od šedesátých let 20. století převažují v jeho díle autobiografické prvky, např. Živá voda, Tráva zapomnění, Kouzelný Oberonův roh).

Román „Jak se kalila ocel“ jako děsivé svědectví své doby

Zatímco v literatuře se Katajevovi dařilo, na šťastné manželství si musel počkat. V roce 1921 se oženil s Ludmilou Geršuninovou a k rozvodu došlo hned následující rok. Druhé manželství, které vydrželo 13 let a zůstalo bezdětné uzavřel Katajev v roce 1923 s Annou Sergejevnou Kovalenkovou (1903 – 1980). Do třetice si Katajev vzal za ženu Ester Davydovnu Brennerovou (1913 – 2009), přičemž se podle dostupných dat konec druhého a začátek třetího manželství zřejmě překrývají a Katajev se s Ester oženil dříve, než se rozvedl Annou. Podle blízké přítelkyně rodiny to bylo úžasné manželství, ve kterém se narodily dvě děti – v roce 1936 dcera Jevgenija a syn Pavel (1938 – 2019).

Bohém s duší romantika. Ruský básník Sergej Jesenin psal nejlepší verše v alkoholovém opojení

Ke konci života se Katajev angažoval i politicky, byť ne v souladu s dobou. V roce 1966 podepsal dopis dvaceti pěti kulturních a vědeckých osobností adresovaný generálnímu tajemníkovi Ústředního výboru KSSS Brežněvovi proti rehabilitaci Stalina a v roce 1973 dopis skupiny sovětských spisovatelů do novin Pravdy o Solženicynovi a Sacharovovi. Zemřel 12. dubna 1986 a byl pohřben v Moskvě na Novoděvičském hřbitově.

FOTO: Katajev

Katajev - Valentin Katejev v roce 1962 – wikipediaKatajev - Valentin Katajev (1897 až 1986) -wikimedia.commons –Katajev - Otec Valentina Katjeva, Petr, se syny Valentinem a Jevgenijem – Oděsa 1910 -Novoděvičském hřbitově –Katajev - Valentin Katajev a Michail Bulgakov (druhý a třetí zleva) na pohřbu Vladimíra Majakovského – wikipedieKatajev - Valentin Katajev, první světová válka, 1916 -wikimedia.commons –
Další fotky
Katajev - Berlin, Gespräch mit Schriftsteller Valentin KatajewKatajev - Valentin Katajev – Pamětní deska na rodném domě -wikipedie

Katajev se stal jedním z nejznámějších sovětských spisovatelů, i když s nejednoznačnými osudy. Na jednu stranu byl oceňován vyznamenáními (Stalinova cena, Hrdina socialistické práce) a byl vnímán jako úzce spjatý se sovětským režimem. Na druhou stranu byl citlivým a původním spisovatelem s bezmeznou fantazií, podporoval inovátorskou práci nových autorů a popisoval i to, co chtěla oficiální sovětská historie potlačovat. Také patřil mezi malou skupinu spisovatelů-nestraníků v moři spisovatelů-komunistů, ale postavení si v ní dokázal uhájit více než přesvědčivě. Možná i proto, že na rozdíl od mnohých z nich opravdu psát uměl.

Dnes, 10:01
Jak se z brusičky v kovovýrobě stane nejúspěšnější odstřelovačka v celé známé historii na světě vůbec? Nenávist k fašistickým...
Dnes, 08:02
Saláty mají obrovskou výhodu ve využití. Můžete je použít jako přílohu i jako hlavní jídlo,...
Včera, 16:31
Na konspirační teorie se většinou díváme jako na něco škodlivého, co má za úkol svést...
Včera, 14:11
A třeba si přitom vzpomenout i na příslušnou báseň Jana Nerudy Romance o Karlu IV....
Včera, 11:30
Z Českých Budějovic se vydáváme na dovolenou na Šumavu. Projíždíme Netolickou pánví a nemůžeme minout...
Slovanská mytologie
Včera, 10:40
Zatímco o řecké či římské mytologii se dnes žáci učí prakticky na každé škole, staly...
10.7.2020
Alespoň tak o tom vypráví anglická legenda z 11. století o lady jménem Godiva, manželce nadutého,...
10.7.2020
Ředitelství silnic a dálnic zahájí 12. července Celostátní sčítání dopravy 2020 (CSD). Výstupy z CSD...
10.7.2020
Bylo to v době, kdy se římské impérium začalo zalykat vlastní velikostí. SPQR se rozkládalo...
10.7.2020
Jak jsme se okrajově zmínili v nedávno publikovaném příspěvku na webu Našeho Regionu o hypotetické...
Reklama