Rumcajs měl ve vousech včely, lenochod má v srsti můry a řasy

Objevit lenochoda v korunách stromů pralesa je téměř nemožné, neboť se prakticky nepohybuje a navíc má zeleně maskovanou srst. Jde o jediného savce s takto nezvyklým zbarvením, za které vděčí přítomnosti přátelských řas.

V případě lenochoda však řasy nejsou jeho jediným hostem. Dále se jedná o několik druhů drobných můr, a to z příbuzenstva molů. Larvy můr a řasy jsou přitom propojeny v jedinečný potravní koloběh.

Na základě vědeckého sledování lenochoda tříprstého bylo zjištěno, že přibližně vždy po týdnu pracně a velmi pomalu slézá ze stromu, a to za účelem vyměšování. Tato cesta dolů ke kořenům stromu je nejen zdlouhavá, tudíž i nepohodlná a pro lenochoda energeticky náročná, ale rovněž také nebezpečná, neboť na zemi mu velmi reálně hrozí útok nějakého predátora.

Víte, proč může být lenochod líný? Vypůjčil si totiž některé vlastnosti jiných živočišných druhů

Zajímavé je, že příbuzní lenochoda tříprstého, lenochodi dvouprstí, se tímto způsobem nenamáhají. Ti kálejí přímo z koruny stromů. Vědce tudíž zaujala otázka, z jakého důvodu lenochodi tříprstí vlastně tolik riskují… Na základě zkoumání pak došli k závěru, že tím důvodem jsou symbiotické můry, kterým lenochodi tříprstí tímto způsobem vycházejí vstříc. Jejich larvy se totiž vyvíjejí v lenochodím trusu a vajíčka kladou rovněž i v okolí konečníku tohoto druhu lenochoda. Zbytky z této oblasti larvy zpracují a následně dojde k zakuklení. Poté se vylíhnou nové můry, které opět žijí v srsti lenochoda. Můry zbavují lenochodí srst zbytků odumřelé pokožky a chlupů. Přitom vylučují odpadní látky a navíc můry, které v srsti uhynou, se rozkládají, což zase představuje hnojivo pro lenochodovy zelené řasy, přítomné v jeho srsti.

Jak zlatá drápkatá jihoamerická opička přežila svoji vlastní smrt

Původně se předpokládalo, že tyto zelené řasy slouží lenochodovi k maskování, nyní jsou však již vědci toho názoru, že lenochod tyto řasy olizuje a obohacuje si tak velice chudý jídelníček, který, tvořený listy stromů, je skutečně nedostatečně výživný. Řasy mu tedy dodávají chybějící živiny.

Lenochodi tříprstí žijí poměrně dlouho, dožívají se až třiceti let. A ve svém životě to mají skutečně dobře zařízené. Kromě výše zmiňovaných „výhod“ navíc i lenochodí trus u kořenů stromů působí jako hnojivo a tímto způsobem si tedy lenochodi mimo jiné zajišťují také i bohatší úrodu listů, tedy i větší příděl potravy…

FOTO: Lenochod

Lenochod - lenochod tříprstýLenochod - Lenochod hnědokrký (Bradypus variegatus)Lenochod - Lenochod hnědokrký (Bradypus variegatus)Lenochod - Lenochod krátkokrký (Choloepus hoffmanni)Lenochod - lenochod dvouprstý
Další fotky
Lenochod - lenochod
Včera, 00:01
Každá země má své záhady a pověsti. U našich severních sousedů působí snad nejtajemněji polské...
Dnes, 17:00
S páterem Karlem Kočím, farářem v kostele Panny Marie ve Strašnicích, jsme si povídali o...
Dnes, 13:40
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Dnes, 13:40
S předponou pa- je to v případě pazvířat zcela jistě jinak. Jedná se o skutečně...
Dnes, 13:28
Komerční článek
Bojové sporty, motorismus a mnoho dalšího. Na české sportovní televizi SPORT 5 můžete sledovat pořady...
Dnes, 11:40
Cestující třetí třídy si protírá nevěřícně oči. O takovém luxusu se mu v podpalubí může...
Dnes, 10:20
Už chystáte nadílku dětem do punčochy? Mikulášská tradice je tu s námi několik staletí. Dříve...
Dnes, 09:30
Nejmladší město v České republice dnes slaví své 65. narozeniny. Ačkoliv má přes 71 tisíc...
Včera, 15:20
Mnozí vydavatelé časopisů to vědí a vidí v tom klondike. Sázejí na ženskou potřebu vrby...
Včera, 13:40
Koňovití savci existují přibližně 55 milionů let. Za tuto dobu vytvořili více než deset druhů,...
Včera, 08:11
Baťova obchodní strategie je dnes už poměrně známá, výrobna obuvi, výstavba domů pro své zaměstnance,...
Reklama