• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Spor o Kramného vině pokračuje! Ke kauze se vrací znalec Vorel

    Tragická smrt Moniky Kramné a její dcery Klárky, ke které došlo během jejich společné dovolené v Egyptě, i po více než deseti letech rozděluje českou společnost na dva tábory. Obviněn byl manžel Moniky a otec Klárky Petr Kramný a za jejich vraždu dostal výjimečný trest v délce 28 let. K této kauze se ve své nově připravované knize vyjadřuje přední český soudní lékař František Vorel, podle jehož posudku Kramný vraždil elektrickým proudem.

    Těla Moniky a Klárky Kramných byla nalezena v červenci 2013 v pokoji hotelového rezortu Titanic Palace. V pokoji byl s nimi v té době pouze Petr Kramný, který se v kauze stal hlavním podezřelým a později byl odsouzený za dvojnásobnou vraždu. Minulý rok se Kramný pokusil podat stížnost a obnovit řízení, ovšem neúspěšně. Celý případ se stal terčem nejen bulvárních médií, ale i celé české společnosti, a dodnes ve vzduchu visí otázka, jestli je Kramný opravdu vinen, nebo jen oběť justičního omylu.

    Za dveřmi pokoje 6343

    Smrt Moniky a Klárky podle jednoho z možných vysvětlení nastala poté, co se v hotelu v egyptském letovisku Hurgáda otrávily. Případ v sobě už od začátku ale nesl spoustu rozporů a nesrovnalostí. Petr Kramný vypověděl, že bylo všem den před tragickou událostí špatně. Bezvládná těla své manželky a dcery prý objevil v noci a poté, co se je pokusil oživit, vyhledal pomoc na recepci. Podle dalších výpovědí ale obě ženy byly v té době mrtvé už nejméně deset hodin.

    Egyptský lékař po pitvě došel k závěru, že šlo o otravu. Ostatky Moniky a Klárky byly poté převezeny do České republiky, zatímco Petr Kramný kvůli probíhajícímu vyšetřování zůstal v Egyptě až do konce října 2013.

    Vraždil elektrický proud?

    Soudní lékař František Vorel byl k případu přizván za účelem vytvořit revizní posudek, a v nově připravované knize Tady Vorel, pitevna, která vyjde na konci března, popisuje záhady spojené s tímto případem. Podle Vorla mezi nesrovnalosti patřilo to, že Monika i s dcerou trpěly průjmy, ale při pitvě v Ostravě byla v jejich tělech nalezena normální stolice. „Egyptští vyšetřovatelé neudělali ani pořádně ohledačku, měli ramadán. Protože prý nesměli sahat na mrtvé ženy, požádali nějakou paní, aby jim s prohlídkou mrtvých pomohla,“ dodává.

    Na krku Moniky Kramné bylo nalezeno zranění připomínající oděrka, které ovšem vzbudilo podezření, že smrt způsobil elektrický proud. „Protože v Egyptě nemají proudové chrániče, stačí dát do zásuvky nějaký vodič, drát, kabel a podobně a na druhý konec kovovou součástku. Tu přiložíte zezadu na krk a v tu ránu je oběť, v tomto případě manželka, mrtvá,“ vysvětluje Vorel. Ve své knize odpovídá také na otázku, proč zemřela i malá Klárka. „Jestli můžu říct svůj názor, myslím, že dceru zabít nechtěl, ona se bohužel chytila maminky, připletla se tam. Zásah elektrickým proudem u Klárky lze vysvětlit tím, že v době, kdy byla maminka zasažena proudem, ji holčička objímala,” popisuje v knize Vorel.

    Největší justiční zločin?

    Proti jeho závěrům ohledně Krmaného a způsobu vraždu dlouhodobě Spolek pro nezávislou justici Šalamoun, podle kterého je obžalovaný nevinný. Poukazuje například na to, že soudní znalec Vorel neměl v té době dostatečnou kvalifikaci v oblasti vražd elektrickým proudem a nesplňoval ani požadavky na soudní znalce kladené zákonem. Šalamoun upozornil také na to, že podle policistů se na telefonní nahrávce Kramného s jeho tetou nacházet věta „V tom Egyptě mi to vyšlo.“ Pokud si tuto nahrávku vyhledáte na YouTube, tato věta tam vůbec nezazní. Václav Peričevič, předseda spolku Šalamoun, dokonce kauzu Kramný označil za jeden z největších justičních zločinů po listopadu 1989 a odsouzený si podle něj odpykátrest za čin, který údajně nespáchal.

    Zdroj: Blesk, Wikipedia, Šalamoun



    Nepřehlédněte