• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Staré židovské město je plné děsivých příběhů, vystrašíme i Vás?

  3.3.2018
  Armík

  Jsou místa, která jsou klidná a působí na nás jako taková blažená oáza. A pak jsou místa, ze kterých nám naskakuje husí kůže. Tím místem je v Praze především oblast staré židovské čtvrti, tedy Josefov. Není divu, že příběh o golemovi, jeden z těch nejděsivějších, se odehrává právě tady.

  Bulhaři za druhé světové zachránili tisíce Židů před smrtí v koncentráku. Nacistům je jako jediní nedarovali

  Místo opředené tolika mýty a legendami se stalo zdrojem inspirace pro mnohé spisovatele, mezi nimi i pro historika Václava Vladivoje Tomka, jehož kniha Pražské židovské pověsti a legendy nás inspirovala k tomuto článku.

  Vybrali jsme pro vás čtyři příběhy, po jejichž přečtení se možná budete při večerních procházkách Prahou raději koukat přes rameno. Kdo ví, možná když budete pozorně naslouchat, uslyšíte, jak se Malou Stranou linou tóny nešťastného varhaníka.

  „Sestra Smrt“. Děsivý cejch dostala sestra neprávem. Pochybnosti panují i v případě heparinového vraha

  O bludném varhaníkovi

  Přestoupil jednou jeden žid ze své víry na katolickou a stal se kaplanem u chrámu sv. Víta. Ve své poslední hodince vyslovil přání, že chce ulehnout po boku své milované na Starém Židovském hřbitově. Přání kaplanovo bylo vyslyšeno, ale zaplatil za něj vysokou cenu. Za to, že zradil svou víru musí každého dne kolem jedenácté hodiny večerní vstát z hrobu, dojít na vltavský břeh, odkud jej kostlivec převáží malou kolébající se loďkou na Malou Stranu. Tady musí po věčnost hrát na varhany společně s kostlivcem, který šlape měchy.

  Vzácná kniha zmizela z židovského muzea ve 30. letech. Na poslední chvíli ji zachránili z newyorské aukční síně

  O mrtvých dětech

  Za života Rabiho Löwa zasáhly Josefov kruté rány. Mnoho a mnoho dětí umíralo, nikdo však nevěděl proč. Mezi lidem se začalo špitat, že by to mohl být boží trest, ale nikdo nevěděl, za co by je tak bůh mohl trestat. I přišel rabín s nápadem. Poslal svého žáka, aby sebral rubáš jednomu z mrtvých dětí, které o půlnoci vstávají z hrobů. Toto dítě potom nemohlo ulehnout a muselo rabínovi povědět pravdu o tom, proč se dějí tak děsivé věci. Prozradilo, že čtyři osoby z Josefova žijí nemravně a proto je bůh trestá. Rabín dítku rubáš vrátil a nechal potrestat nemravnosti. Mor ustal.

  Bohnický hřbitov bláznů možná dostane novou tvář

  O nevěstě ze Zlaté ulice

  V Josefově žila dívka, jmenovala se Hannina. Ta tak moc toužila po lásce, až se za svým milým vrhla do Vltavy. Jejím milovaným se totiž stal vodník, který toužil najít mladou lidskou dívku, která by mu dala syna. Když potom porodní bába rodila vodníkova syna, dostala za svou službu uhlí, které se na břehu proměnilo ve zlato.

  V Kostelci u Křížků mají rozsáhlý židovský hřbitov. Neprávem opomíjený

  Nešťastný obchod

  Jeden z mnichů Emauzského kláštera zatoužil po světském bohatství. Žid mu slíbil peníze, chtěl za to ale svátost oltářní, které chtěl zneužít pro své čáry a kejkle proti svým nepřátelům. Domluvili se tedy, že si vypomohou. Jejich dohodu ale slyšel jeden z mnichů kláštera a spolu s ostatními prostopášného mnicha spolu s židem zajali a předali soudu. Soud rozhodl pro tresty nejhroznější. Mnich byl sťat a žid rozčtvrcen a upálen na hranici. Dodnes je můžete potkat na starých schodech poblíž chrámu sv. Kosmy a Damiána.

  FOTO: Židovské město

  Židovské město - Pražský židovský hřbitovŽidovské město - Židovské městoŽidovské město - Stará mapa židovského městaŽidovské město - Prague_Praha_2014_Holmstad_Den_gammelnye_synagogenŽidovské město - Golem,
  Další fotky
  Židovské město - Golem

     Nepřehlédněte