Starý Plzenec bude stavět novou školní budovu se sportovní halou

4.11.2021
Andrea Jančová

Starý Plzenec chystá velkou investici. Pětitisícové město na jižním okraji Plzně postaví novou čtyřpatrovou školní budovu se sportovní halou zhruba za 150 milionů korun. V Plzenci v posledních letech výrazně přibývá obyvatel a už se zaplnila kapacita velké školy na náměstí.

Na projektu se pracuje od roku 2017. „Přistavěli jsme obě mateřské školy a demografická křivka se nám přesouvá do základní školy. Tam už se nevejdeme a třetí rok umisťujeme část žáků do odloučeného pracoviště bývalé základní školy na Malé Straně,“ říká starostka Vlasta Doláková (STAN).

Podle ní má město díky architektonické soutěži „krásný projekt“ přístavby historické budovy na náměstí včetně sportovní haly. Má stavební povolení a do konce roku chce vyhlásit soutěž na dodavatele. „Tím jak stoupají ceny stavebních prací a materiálů, tak nám rozpočet trochu bobtná,“ řekla starostka. Po přepočtení podle nového červencového ceníku činí náklady 148 milionů Kč, což je suma, kterou chce město soutěž „zastropovat“. Před pandemií byla cena o 12 milionů Kč nižší.

Přístavba mezi školou a železniční tratí bude čtyřpatrová budova s osmi novými učebnami. Do ní bude integrovaná sportovní hala, převážně zapuštěná pod zemí, využije svahu terénu od kolejí a zabere minimum prostoru ze školní zahrady. Zelená střecha tak zahradu nahradí.

Město získá na stavbu dotaci z evropského operačního programu Životní prostředí, která pokryje 30 procent nákladů. „Abychom úplně nezahltili náš rozpočet, tak se snažíme získat další dotace. Zkoušeli jsme ministerstvo pro místní rozvoj, Národní sportovní agenturu a uvidíme,“ uvedla Doláková.

Starý Plzenec má dnes v základní škole na náměstí 360 dětí, po přístavbě školy na náměstí se její kapacita zvýší zhruba na 540 žáků. „Stěhují se k nám mladé rodiny, máte tu rozvojové plochy na bydlení, takže předpokládáme další nárůst obyvatel,“ dodává starostka. Starý Plzenec se za deset let rozrostl zhruba o 1000 obyvatel na aktuálních 5176.

Zdroj :ČTK

 Nepřehlédněte