• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Stavba Dědkovy arény může ohrozit současnou pardubickou halu, zní ze zastupitelstva

  6.6.2024
  Jan Štoll

  Stavba nové sportovní multifunkční haly může ohrozit financování Enteria arény, zaznívá z opozičních lavic pardubického zastupitelstva. Ti, co pro ni zvedli ruku, nyní zarytě mlčí, ačkoliv nová hala může mít dopad na městský rozpočet a město nemá rozmyšleno, jak využije stávající arénu.

  Předně, ani přes opakované dotazy se k věci nevyjádřili šéfové zastupitelských klubů, kteří jsou součástí vládnoucí koalice na pardubickém magistrátu.  Jiří Rejda (ANO), Tomáš Pelikán (Společně pro Pardubice) sice hlasovali pro, ale své pracovní emailové schránky zřejmě nečtou. Stejně jako Jan Mazuch (SPOLU) a Vítězslav Novohradský (SPD), zaryté mlčení spojuje jejich hlas pro nahodilou změnu nejzásadnějšího dokumentu města ve prospěch soukromého byznysu. Z šéfů koaličních klubů se vyjádřil František Němec (Žijeme pro Pardubice), ten ale hlasoval proti. „Rozhodnutí zastupitelstva města, které bylo velmi těsné, bylo ukvapené a bylo rozhodnuto pod nátlakem s vidinou dát fanouškům hokejového klubu naději na něco nového,“ hodnotí kriticky Němec.

  Šéfové klubů se shodují, že byli postaveni před hotovou věc, měli rozhodnout pod časovým tlakem. To byl důvod, proč pro změnu nezvedli ruku. „Rozhodně takové rozhodování nepovažujeme za zodpovědné. Nepodpořil jsem změnu územního plánu na základě dokumentů, které jsme dostali pár hodin před hlasováním,“ uvedl Robert Hrdina (Zelení). A obdobný postoj má i šéf klubu Pirátů. „Piráti byli myslím nejhlasitějším odpůrcem příslušné změny územního plánu,“ uvedl Vojtěch Jirsa. Postup kritizují i Naše Pardubice „Od začátku měl být celý proces více transparentní a nevzbuzovat dohady, dojmy a podezření,“ dodává Filip Sedlák.

  Konkurence pro městskou halu

  „Od začátku říkám, že město se střílí do vlastní nohy. Městská aréna je třetí největší v ČR. Nyní vedení města vytvořilo podmínky ke vzniku přímé konkurence. Z čeho bude hrazen provoz a údržba městské haly, když se hokej i další významné akce přestěhují? Bavíme se o řádově desítkách milionů ročně,“ upozorňuje Jirsa.

  A posvětit další možné dopady na městskou kasu odmítá i Němec. „Právě na rizika dalších výdajů z rozpočtu města jsme upozorňovali na zastupitelstvu,“ uvedl. Zelení jsou připraveni podpořit jen něco. „Za určitých podmínek si dovedeme představit určitou míru podpory návazných investic města do dopravní obsluhy, například do MHD a cykloinfrastruktury,“ uvedl Hrdina. Přesto podle Sedláka padaly sliby o beznákladovosti. „Bylo nám slibováno ze strany zástupců společnosti HMAP, že schválením této změny město nebude nic platit,“ dodává Sedlák, který i přesto hlasoval proti.

  Hrozí krach? A co dál?

  Podle piráta Jirsy jsou s výstavbou Dědkovy arény spojena obrovská rizika pro město. „Týkají se nákladů na provoz stávající městské haly, pro které nebude využití, ale jsou to také eventuální finanční problémy nové soukromé haly. Rád bych se mýlil, ale zatím mi všechny scénáře vychází z pohledu města velmi špatně,“ uvedl.

  „Očekávám mnohem podrobnější informace k celému projektu včetně zajištění jeho financování, aby nakonec místo haly nestálo „jen“ nové sídliště,“ říká Němec.  I Zelení mají pochyby o reálnosti projektu. „Mám pochybnosti o případné rentabilitě takového projektu,“ dodává Hrdina.

  Ještě zajímavější zjištění přinesly dotazy na podrobnější podklady pro rozhodování o změně územního plánu, hlavě pak ekonomický výhled další pardubické sportovní arény, jejíž stavba se má vyšplhat na osm miliard. Těm se bude věnovat pokračování.

  Zdroj: autorský článek  Nepřehlédněte