Stavby ve Středočeském kraji získaly ocenění

5.10.2022
Jan Štoll

Hlavní cenu v soutěži Stavba roku Středočeského kraje 2022 získala úprava plavební komory v Hoříně na Mělnicku. Cena hejtmanky za největší přínos kraji patří lávce přes Labe v Nymburce. Několik cen získaly projekty měst jižně od Prahy. Výsledky soutěže byly vyhlášeny v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře.

Odborná porota udělila i zvláštní cenu za architektonické řešení získal parkovací dům v Dolních Břežanech u Prahy. Dvoupatrová kompletně železobetonová stavba s pojezdnou střechou umožní parkování až 200 aut ve třech úrovních. Zajímavostí projektu je fasáda tvořená silničními svodidly s větrací funkcí. Budou porůstat popínavými rostlinami, a jsou svařené k sobě pod různými úhly. Mají zabránit oslňování rodinných domků v těsném okolí parkovacího domu před reflektory automobilů v nočních hodinách.

Ocenění za stavbu určenou k veřejnému účelu pak získala cyklostezka z Mnichovic přes Říčany do pražských Kolovrat. Hlavní myšlenkou celého projektu bylo napojení cyklostezky Do Prahy na kole na pražské cyklostezky a cyklotrasy a dále vybudování bezpečné smíšené stezky pro pěší a pro cyklisty do obcí Ladova kraje.

Projekt Cyklostezky Do Prahy na kole – úsek Mnichovice – Kolovraty v celé jeho délce byl navržen jako smíšená stezka pro pěší a pro cyklisty v celkové délce 14,3 kilometrů. Cyklostezka je pro větší přehlednost členěna do čtyř částí, z nichž první začíná napojením na stávající pěšinu podél Říčanského potoka, pokračuje přes území Kolovrat a navazuje na realizované a připravované úseky dále na Uhříněves a do centra Prahy. Na její trase bylo vybudováno několik dřevěných mostů a lávek, podjezd frekventované silnice nebo neobvyklý dřevěný chodník od hráze Mlýnského rybníka v Říčanech. Součástí cyklostezky je také množství přístřešků a odpočívadel, z nichž některá mají pikniková místa s ohništěm a posezením, dětské herní prvky nebo takzvané servis pointy, kde si cyklisté mohou dofouknout kola nebo provést jednoduché opravy.

stoNepřehlédněte