Štiplavý křen není jen chutná příloha k párku s hořčicí. K léčení neduhů ho používaly už naše babičky

Věděli jste, že má křen mnohem více pozitivních účinků, než jen svou jedinečnou a výraznou chuť, kterou uvítáte především v kuchyni?

Snad téměř každý se s křenem někdy setkal. Je známý především díky své nezaměnitelné a výrazné chuti. A to je právě důvod, proč má křen své příznivce i odpůrce. Ostrá a štiplavá chuť může být někomu velice nepříjemná, a proto se této potravině raději obloukem vyhne. Křen má ovšem velice pozitivních účinků na lidské zdraví.

Zázračný šípek pomáhá léčit mnoho zdravotních problémů. Víte, jak na něj?

První zmínky o jeho používání máme již ze starověku. Původně se vyskytoval v jihovýchodní Evropě. Divoký křen se používal v lidové medicíně na léčbu mnoha neduhů. Obsahuje velké množství antioxidantů, které chrání tělo před škodlivými volnými radikály. Glukosinolátové sloučeniny zodpovídají za kořenitou chuť křenu. Obsahuje desetkrát více těchto látek než brokolice. Podílejí se na ochraně těla proti rakovině. Má příznivé účinky na léčbu infekcí horních cest dýchacích. Rozpouští hleny a usnadňuje vykašlávání. Je tedy v hodný k léčbě chřipky a nachlazení. Nastrouhaný křen se nechá vylouhovat ve vroucí vodě a následně se inhaluje. Přispívá k normální činnosti žlučníku a jater. Pomocí aminokyselin detoxikuje játra. Má také močopudné účinky, které pomáhají vyplavovat škodlivé látky z organismu. Zabraňuje zadržování vody, a tím může předcházet infekcím ledvin. Vhodný může být také k léčbě infekcí močových cest, protože má antibiotické vlastnosti.

Páchne, ale zatočí se všemi bacily. Objevte tajemství kimči

Křen lze užívat také na léčbu artritidy a otoků. Existuje více možností, jak křen přikládat na pokožku. Nastrouhaný se přiloží na postižené místo a překryje se voskovým plátnem. Obklad se nechá na místě jen do zčervenání pokožky. V lidové medicíně se z křenu připravoval léčivý sirup, kterým se léčilo nachlazení. Méně známé je křenové víno, které příznivě ovlivňuje trávení. Ve starověkém Řecku křenem léčili bolesti zad.

Až si budete kupovat čerstvý křen, pomyslete na jeho široké možnosti využití. Tato zázračná rostlina je tu s námi již od nepaměti. Již babičky našich babiček ho znaly a hojně používaly. V období chřipek vyzkoušejte inhalační odvary nebo si zkuste vyrobit domácí sirup. Přikládání křenu na tělo je trochu diskutabilnější záležitostí. V dnešní době má mnoho lidí velice citlivou pleť se sklony k ekzémům. Z tohoto důvodu není léčba artritidy a otoků příliš doporučována. Čerstvý křen obsahuje všechny své léčivé složky, ale také může být velice dráždivý. To samé platí pro křen v kuchyni. Ať už ho používáte nastrouhaný jako přílohu nebo z něj vytvoříte součást pokrmu, mějte na paměti jeho sílu. Přestože má blahodárné účinky na zažívání, ve větším množství může žaludek naopak podráždit. Držme se tedy starých přísloví. Všeho moc škodí a dobrého po málu.

Včera, 19:54
Transfuzní oddělení Zbraslav (Všeobecné fakultní nemocnice Praha 2) hledá dobrovolné dárce krve, mimo jiné kvůli...
Včera, 14:30
Nečekaný objev se podařil Američance Jennifer Dowker. Během potápění v řece Cheboygan našla vzkaz v...
Včera, 14:00
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 14:00
Extrémní počasí si stále nedává oddech. V Anglii kvůli velkému horku například sama od sebe...
Včera, 12:37
Na Slovensku startuje loterie na podporu očkování proti covidu-19, kterou na začátku července schválil parlament....
Včera, 12:17
Zahraniční média informovala o smutném příběhu 33letého agorafobika, kterému silné úzkosti zabránily, aby se nechal...
Včera, 12:13
Až do 8. srpna se celý tento týden koná jedenáctý ročník festivalu Prague Pride. Kvůli...
Včera, 12:00
I když se údajný první pacient s covidem-19 měl v čínském Wu-chanu objevit v prosinci...
Včera, 11:00
Pevnost Josefov, ležící ve východních Čechách, je často nazývána sestrou pevnosti Terezín. Byla totiž vybudována...
Včera, 09:32
Budoucí vrah David Lubina si na podzim roku 2005 vybral v parku na Karlově náměstí...
Včera, 07:38
Alžběta, známá pod jménem „Sisi“, pocházela z pobočné větve Wittelsbachů, která nesla titul „bavorský vévoda“....
Reklama