Antimonopolní úřad prošetřuje městys Suchdol. Hrozí milionové pokuty

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže prověřuje vstup Městyse Suchdol do Vodohospodářské společnosti Vrchlice Maleč. Ten spočívá v převodu majetku a peněz městyse na vodárnu, výměnou za akcie vodárny. Suchdol při tom zřejmě postupoval v rozporu se zákonem, hrozí mu pokuta v řádech milionů.

Zastupitelé městyse Suchdol schválili na konci roku 2020 převod majetku za 22,9 milionů korun a dalších více než 2 milionů korun na vodárnu Vrchlice Maleč. Za to má městys dostat akcie vodáren ve stejné hodnotě.

Problém je, že městys měl pořídit akcie podle zákona transparentní veřejnou zakázkou. Nad 3,5 milionů korun dokonce podle přísnějších pravidel nadlimitní veřejné zakázky. A v Suchdole se jednalo hned o 25 milionů korun.

Starostka Jana Rychlíková se k postupu městyse a dodržení zákona nevyjádřila.

Tunel jako z divokých 90. let, nebo dobrá investice. Suchdol se zbaví svého vodovodu

„Zamýšlené nabytí akcií společnosti VHS Vrchlice-Maleč představuje nadlimitní veřejnou zakázku na dodávky, která měla být ze strany Městyse Suchdol zadána a soutěžena postupem dle zákona o zadávání veřejných zakázek. Na profilu zadavatele a ani ve Věstníku veřejných zakázek jsem nedohledal žádnou informaci o tom, že by Městys Suchdol zadávací řízení na takovou zakázku vyhlásil,“ popisuje advokát Jan Seidel.

Obrátil se proto na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

„Úřad prověřuje uvedený podnět a současně také vede prvostupňové řízení zahájené na návrh. Úřad se zabývá otázkou, zda městys Suchdol postupuje při provádění uvedené transakce v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek,“ potvrdil mluvčí úřadu Martin Švanda.

Úřad podnět i správní řízení zatím neukončil. Pokud ale najde pochybení, může některé kroky Suchdolu zrušit.

Suchdol investoval 28 milionů do vodovodu, teď se ho chce za podezřelých okolností zbavit

„Jestliže v dané věci nebyla dosud uzavřena smlouva, pak může Úřad uložit nápravné opatření, například v podobě zrušení zadávacího řízení nebo některého z úkonů zadavatele,“ dodává Šanda.

O tom, že Suchdol postupoval protiprávně, je advokát přesvědčen.

„Jsem přesvědčen o tom, že postup Městyse Suchdol za účelem nabytí akcií společnosti VHS Vrchlice-Maleč mimo režim zákona je v rozporu s pravidly veřejného zadávání a zadávání veřejné zakázky bez řádného provedení zadávacího řízení je v daném případě přestupkem,“ dodává Seidel.

V případě, že by se jednalo o přestupek, hrozí Suchdolu pokuta.

„Jestliže již byla uzavřena smlouva, může Úřad postup zadavatele prověřit v rámci přestupkového řízení a v případě zjištění přestupku může zadavateli uložit pokutu až do výše 10 procent z ceny zakázky,“ upřesňuje Švanda.

Zastupitelé Suchdola měli převést vodovod za desítky milionů na základě cizího dokumentu, kterému nerozumí

Pokuta za chybný postup zastupitelstva by v takovém případě mohla dosáhnout až 2,5 milionu korun, městys by ji musel zaplatit ze svého rozpočtu, do něhož by citelně zasáhla. Rozpočet má totiž v roce 2021 naplánován jako vyrovnaný, musel by tak zřejmě některé výdaje nebo investice škrtnout. V případě, že by se věcí zabývala policie, by mohla připadat v úvahu i osobní odpovědnost jednotlivých zastupitelů.

Dnes, 12:23
Rozhledna Šiška a stejnojmenná kavárna ozvláštňují pražský park Ladronka od loňského podzimu. Jedenáct metrů vysoká...
Včera, 10:13
Společnost A 11 s.r.o., IČ: 271 20 805, jakožto vydavatel periodika „Náš region Příbramsko“, se...
Včera, 07:38
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 07:38
Hra Petera Müllera Smutná neděle, zachycující pozoruhodný osud geniálního klavíristy Rezsö Seresse, kterému všichni říkali...
Železniční zastávka Všenory
20.7.2021
Život je zpět. Tak byla uvedena pozvánka do provizorní kavárničky na železniční zastávce Všenory, která...
První cenu v architektonické soutěži na nový hřbitov v pražském Suchdole získal architekt Martin Rosa (autory vítězného návrhu jsou spolu s ním také Václav Šuba a Jakub Červenka).
20.7.2021
Pražští zastupitelé schválili změnu účelu investičních dotací pro městskou část Praha-Suchdol. Peníze půjdou na vybudování...
Ze křtu klipu Na Vivaldiho!
20.7.2021
Ve skanzenu v Přerově nad Labem a v kapli i zámku ve Smiřicích byl natáčen...
14.7.2021
Ačkoli je na Radouči instalována řada informačních tabulí o nevhodném krmení syslů, stále řada návštěvníků...
10.7.2021
Člověk, který dosáhl důchodového věku a hodlá si v nejbližší době o starobní důchod zažádat,...
6.7.2021
Letos 21. června uplynulo třicet let od posledních minut sovětských vojáků na území Československa –...
4.7.2021
V Ateliéru Josefa Sudka na Újezdě probíhá výstava – přátelský dialog plastik sochařky Hany Wichterlové...
Reklama