Bitva o výstavbu! Část výsledku referenda v Řevnicích je pro radnici závazná, část nikoli

Plocha Eurovie u nádraží Řevnice

Většina hlasujících, kteří se v Řevnicích ve dnech 2. a 3. října zúčastnili referenda o záměru na výstavbu nových bytových domů u průmyslového areálu bývalé betonárky Eurovie, záměr odmítla. Ne řeklo 666 hlasujících, což činí 48,23 % z počtu lidí, kteří se referenda účastnili. Pro záměr se oproti tomu vyslovilo 596 hlasujících, 23 se jich zdrželo. Výsledek referenda je pro radnici doporučující, nikoli závazný, neboť na jednotné odpovědi se neshodla více než polovina hlasujících.

Řevničtí v referendu odpovídali také na otázku týkající se území Na Vrážce – zda má město udělat veškeré kroky v samostatné působnosti k tomu, aby v místě – na základě územního plánu – byly nově vymezeny dvě plochy „krajinné zeleně“. Ano odpovědělo 1041 hlasujících, což činí 75,38 % z počtu těch, kteří se referenda zúčastnili. Oproti tomu 212 lidí bylo proti a 33 se hlasování zdrželo. Výsledek této části referenda je pro radnici závazný, neboť na jedné odpovědi se shodlo (vysoko) nad polovinou těch, kteří hlasovali.

Plocha Eurovie u nádraží Řevnice

Spory kolem referenda v Řevnicích, zastupitelstvo překopalo otázky

O tom, že skupina občanů nesouhlasí se záměrem nové výstavby v Řevnicích, Náš REGION opakovaně informoval. „V Řevnicích žije zhruba 3,5 tisíce obyvatel a už v současné době máme značné problémy s mateřskou i základní školou a městskou infrastrukturou. Přestože mateřská škola byla rozšířena, má naprosto nedostatečnou kapacitu, stejně tak je malá kapacita dostavěné nové školy, kde máme problémy s velikostí například sportovišť, jídelny a tak dále. Jsme spádové město, bereme i děti z vesnic,“ uvedl loni v lednu pro Náš REGION spoluautor tehdejší petice Tomáš Chabera.

Petenti versus starosta

Co se týče oblasti bývalé betonárky Eurovie, tito občané vyslovili nesouhlas výstavbou výškových budov, tedy nebytových prostor a bytů tak, jak je navrženo v novém územním plánu. S výstavbou oblasti Na Vrážku se smířili, navrhli ale vytvořit pás označený jako „veřejná zeleň“, tedy s určeným využitím pro zeleň, stromy, keře a ozeleněný val, který poskytne ochranu před přívalovými srážkami či proti zdrojům znečištění, jakými jsou prach, hluk nebo emise, a zároveň bude limitovat případné další rozšiřování výstavby směrem k horizontu.

Plocha Eurovie u nádraží Řevnice

Referendum v Řevnicích – reakce starosty

Později tito občané sesbírali potřebné podpisy pro vyhlášení referenda, obsahujícího dvě otázky a zároveň vznesli nesouhlas s radniční úpravou první otázky, týkající se bývalé betonárky. Starosta Tomáš Smrčka naopak výstavbu na ploše bývalé Eurovie hájil, přestavba by podle něj směřovala „do přiměřené nové smíšené zástavby s regulovanou intenzitou bydlení, službami, občanskou infrastrukturou a protipovodňovou ochranou celého tohoto území“. O tom, zda bude realizována, je na rozhodnutí radnice.

Kutnohorské informační centrum
Včera, 17:40
Informačním centrem roku se za Středočeský kraj stalo kutnohorské „íčko“, které zvítězilo z celkového počtu...
Včera, 16:20
Teprve sedmnáctiletí spolužáci z víceletého Gymnázia Václava Hraběte (GVH) stojí za výrazným úspěchem veřejné sbírky...
Včera, 14:19
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Včera, 14:19
V Česku je každý rok odhaleno přes 1200 nových případů žloutenky typu C. Obecně prospěšná...
Včera, 13:00
Obyvatele městyse Suchdol v okrese Kutná Hora čeká nejspíše citelné zdražení vody. Postup města, kdy chce...
Včera, 11:00
Po dvou nových úsecích dálnice D6 budou řidiči jezdit od příštího týdne. Ředitelství silnic a...
23.11.2020
Podezřelé okolnosti převodu vodovodu a kanalizace, který je v majetku obce Suchdol v okrese Kutná...
21.11.2020
Po velkém úspěchu v předchozích letech pokračují Lesy hl. m. Prahy v projektu Vánoční jedlička...
20.11.2020
Změnu zřizovací listiny příspěvkové organizace Dětský domov Charlotty Masarykové, nacházející se ne pražské Zbraslavi, schválili...
20.11.2020
Novou středočeskou hejtmankou se na ustavujícím zastupitelstvu Středočeského kraje stala Petra Pecková z hnutí Starostové...
20.11.2020
Příčinu požáru čtvrtečního požáru haly společnosti Nowaco v Kralupech nad Vltavou bude dnes zjišťovat vyšetřovatel....
Reklama