Centrum Biocev se zapojilo do testování na koronavirus

Do testování vzorků na koronavirus se zapojilo i centrum Biocev Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy ve Vestci u Prahy. Čtyři týmy odborníků jsou v provozu denně včetně víkendů a týden od schválení velkokapacitních testů už zpracovávají stovky vzorků z pražských nemocnic i domovů s pečovatelskou službou. Testovací služby nabízejí i dalším institucím, informoval mluvčí Biocev Petr Solil.

Tým vědců z Biocev zavedl metody umožňující rozpoznání viru ve spolupráci s Katolickou univerzitou v belgické Lovani, Národní referenční laboratoří pro chřipku a Ústavem hematologie a krevní transfuze. Vědci také ověřují postupy detekce, které nebudou závislé na dodávkách komerčních diagnostik a které vyvíjí Ústav organické chemie a biochemie spolu s dalšími týmy.

Čapkova vila se na čas otevře ještě před rekonstrukcí

„Zjišťování přítomnosti viru zahrnuje dvě fáze. Z pacientských vzorků nejprve získáváme genetickou informaci viru, nukleovou kyselinu – RNA. Dalším krokem je hledání a namnožení určitých sekvencí genomu viru, které jsou specifické pouze pro SARS-CoV-2 a nenachází se v jiných virech či v lidském organismu. Pomocí této metody jsme schopni tyto sekvence zachytit,“ uvedla hlavní koordinátorka testování v Biocev Ruth Tachezy. Výhodou metody je její citlivost a nezávislost na komerčních diagnostikách a také možnost vyšetření velkého počtu vzorků.

Do velkokapacitního testování v Biocev se přihlásilo přes sto dobrovolníků z řad zaměstnanců. Pomáhají s infekčním i neinfekčním materiálem, izolací a manipulací s RNA, metodou PCR, administrativou a logistikou. Na testování se podílejí především virologické laboratoře a výzkumné infrastruktury 1. lékařské fakulty a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, Biotechnologického ústavu a Ústavu molekulární genetiky. Postupy izolace i zkušenosti z testování pravidelně sdílejí s dalšími pracovišti v ČR i v zahraniční. Informační platformu poskytl například Weizmannův institut věd v Izraeli.

čtk

21.1.2021
Říčany nemusely ve změně územního plánu podpořit zelené střechy výměnou za větší plochy zabrané stavbami....
19.1.2021
Policie pátrá po neznámém řidiči, který v Říčanech u Prahy srazil nezletilou dívku při přecházení...
13.1.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
13.1.2021
Říčanské muzeum muselo výrazně omezit výukové programy pro děti a kvůli propadu příjmů se nevyhnulo...
12.1.2021
Některé rekreační chaty a chalupy se v zimním období stanou terčem zlodějů. Rádi si vybírají...
19.12.2020
Na patnácti lokalitách v okrajových částech Říčan vzniknou na pozemcích města květnaté louky, aleje, remízy...
17.12.2020
Město hledá firmu, která by postavila v Říčanech u Prahy novou školu pro 540 žáků. Ta...
14.12.2020
Nedávný sesuv kamení na silnici v Břežanském údolí u Prahy není jediný problém k řešení. Generální...
12.12.2020
Nově rekonstruované hřiště mají v základní škole U Obory v Praze 22 - Uhříněvsi. Má...
11.12.2020
Ministerstvo pro místní rozvoj řeší námitku systémové podjatosti ohledně územního rozhodnutí ke stavbě úseku Pražského...
1.12.2020
Zdravotníci nemocnice v Říčanech (AGEL) v odběrovém místě na odběr vzorků na covid-19 zvládli za první měsíc...
Reklama