Tunel jako z divokých 90. let, nebo dobrá investice. Suchdol se zbaví svého vodovodu

Za krajně nejasných okolností odhlasovali zastupitelé městyse Suchdol 17. prosince převod 2 milionů korun, vodovodu, kanalizace a čistírny odpadních vod do majetku Vodohospodářské společnosti Vrchlice Maleč. Pro návrh zvedlo ruku 12 zastupitelů.

Starostka městyse Suchdol v okrese Kutná Hora Jana Rychlíková k okolnostem převodu mlčí už měsíce. Za stejně podivných okolností odhlasovali převod i zastupitelé. Pro návrh hlasovalo 12 zastupitelů, omluveni byli tři. U některých k hlasu stačil místy i sotva znatelný pokyn. Nepadala žádná jména.

Starostka Rychlíková odmítá odpovědět, jestli měli k dispozici vlastní posudek tak, jak zastupitelé odhlasovali 8. 10. 2020. Ten by se zastupitelům velmi hodil, měli by jistotu, že byl jejich vodovod, kanalizace a čistička odpadních vod oceněn správně. Tento majetek Suchdolu byl popisován jako v nepříliš dobrém stavu, který byl podle informací z obchodního rejstříku posudkem obstaraným vodárnou oceněný na 23 milionů korun.

Suchdol investoval 28 milionů do vodovodu, teď se ho chce za podezřelých okolností zbavit

Jenže podle dostupných smluv na serveru Hlídač státu, investoval Suchdol pod vedením starostky Jany Rychlíkové do rozvoje a dobudování vodovodu a kanalizace přes 28 milionů korun.

„My máme znalecký posudek, ale ten si zadala VHSka, ne my. Já nejsem odborník na realizace, ale na druhý pohled mě zaráží, když vezmu cenu pořizovací a cenu obvyklou. Jestli by nestálo za to, mít ještě oponentní nebo prostě náš posudek, když už se máme rozhodovat o desítkách milionů, tak abychom si byli jistí, že cena odpovídá tomu, co nám znalci doporučují,“ řekl tehdy jeden ze zastupitelů městyse.

Přes pochybnosti ani na konci října nebylo jasné, jestli městys už svůj posudek má.

„V odůvodnění bylo konstatováno, že dosud nebyl k zadání Městyse Suchdol zpracován žádný znalecký posudek, který by určil hodnotu infrastrukturního majetku vkládaného do obchodní společnosti Vodohospodářská společnost Vrchlice-Maleč, a.s. a rovněž posoudil i přiměřenost za to obdržené protihodnoty,“ uvedl advokát Jan Seidel.

Nejasnosti byly i o stanovení finančního vkladu 2,3 milionu korun.

„Pozvali jsme firmu, která dělá technologie čistíren. Prohlídli si čistírnu, vzali si rozbory, vývoj jaký je za posledních pět let a na základě toho připravili odborný posudek, kolik je zhruba potřeba do toho dát,“ řekl předseda představenstva vodohospodářské společnosti Jiří Štěpán s tím, že starostka má v ruce zdůvodnění převodu ale neví, jestli i zastupitelé.

Zastupitelé Suchdola měli převést vodovod za desítky milionů na základě cizího dokumentu, kterému nerozumí

Emisní kurs jedné akcie je podle dokumentů v obchodním rejsříku 6 213 korun za své dva miliony tak městys Suchdol dostane 374 kusů akcií.

„Je přinejmenším zvláštní, že společnost Vodohospodářská společnost Vrchlice-Maleč, a.s. dnes vykupuje své akcie za cenu maximálně 750 Kč za kus, čímž do značné míry ovlivňuje jejich tržní cenu, přičemž současné obcím nabízí své akcie za devítinásobek dané ceny. Neměl by Městys Suchdol obdržet za daný peněžitý vklad, a ostatně i za nepeněžitý vklad, podstatně více akcií, než kolik mu nyní nabízí Vodohospodářská společnost Vrchlice-Maleč, a.s,“ ptá se Seidel.

Ani k tomu však zřejmě žádný znalecký posudek neexistuje.

„Městys Suchdol uvádí, že znalecký posudek, který by se zabýval žadatelem specifikovanou problematikou (posouzením přiměřenosti emisního kurzu), dosud nebyl městysem Suchdol zadán, a tedy ani zpracován,“ uvedla starostka Jana Rychlíková 13. listopadu v zamítnutí žádosti o informace podané na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

Ani po tomto datu však starostka nepotvrdila, že by posudek městys nechal udělat, respektive, vůbec se k tomu nevyjádřila.

To se běžného života obyvatel městyse Suchdol nijak zvlášť nedotýká, jenže pod novou vodohospodářskou společností, jim nejspíše podraží voda.

Cena vodného a stočného stanovená Vodohospodářskou společností Vrchlice Maleč, je ve městech a obcích blízkých Suchdolu 95, 47 korun za kubík vody.

To představuje oproti současnému stavu citelné zdražení, téměř o osm korun, protože cena pro Suchdol je nyní dohromady 88, 19 korun za kubík.

Ke zdražení vody se starostka městyse Jana Rychlíková nevyjádřila, nevyjádřil se ani předseda představenstva vodohospodářské společnosti Jiří Štěpán.

Obřady chrám sv. Barbory
6.4.2021
Již podruhé se Velikonoce v Kutné Hoře musely obejít bez tradiční Sedlecké pouti. Někomu chyběla,...
17.3.2021
Již zítra se sejde valná hromada OFS Kutná Hora, během které proběhnou volby do Výkonného...
12.3.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
12.3.2021
Bezprostřední okolí Kutné Hory se potýká nejen s klasickým jarním blátem, ale jako každoročně i...
5.3.2021
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže prověřuje vstup Městyse Suchdol do Vodohospodářské společnosti Vrchlice Maleč. Ten...
4.3.2021
Protiepidemická opatření dnes a před čtyřmi stoletími mají mnoho společného i mnoho odlišného. Otec a...
Zámek ve Zruči nad Sázavou
18.2.2021
V době šíření koronavirové infekce pomáhají psychice i imunitě procházky na čerstvém vzduchu. Příjemnou procházku...
statické tříkrálové pokladničky
4.2.2021
Od prvního do dvacátého čtvrtého ledna 2021 probíhala v České republice tříkrálová sbírka do tzv....
3.2.2021
Náročná doba zastavila kulturní život všude na světě. Není divu, že i akce připravené k...
13.12.2020
Zastupitelé městyse Suchdol v okrese Kutná Hora budou 17. prosince hlasovat o převodu vodovodu a...
Středisku Atrium sídlí v bývalé školce
11.12.2020
Oblastní charita Kutná Hora, největší nezisková organizace na Kutnohorsku, působí již více než čtvrt století....
Reklama