• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Štve vás dvojí kvalita potravin v samoobsluhách? Víme, jak si ověřit, že kupujete kvalitní jídlo

  22.11.2017
  Bohumil Brejžek

  Potraviny často klamou hezkým obalem a poutavým reklamním příběhem. Co se ale skrývá uvnitř? Produkty od stejného výrobce používají různé typy složení v západní a střední Evropě. 

  Od ledna si budeme moci zdarma změřit kvalitu potravin pomocí mobilní aplikace nazvané Food Groot. Během sekundy zjistíme z čárového kódu složení, výrobní postup nebo certifikát kvality – třeba cechovní normy.

  Je libo hranolky, brambůrky či kávu? Potraviny obsahují jedovatý akrylamid. Jaké nebezpečí od něj hrozí?

  Boj proti dvojí kvalitě potravin

  „Chceme okamžitě přinést co nejvíc ucelené informace, aby je uživatel rychle pochopil, protože v obchodech jsou pouze ceny a spotřebitel musí sám složitě studovat složení,“ říká autor projektu a šéf firmy Foodgroot Petr Václavek. Informovanost zákazníků díky nové aplikaci je podle Václavka jedinou cestou, jak bojovat s dvojí kvalitou potravin v Evropě. „Nevím, jak chtějí politici zrušit různé kvality potravin, když proti nim stojí velké nadnárodní firmy, které neporušují zákon,“ myslí si Václavek.

  Kam za dobrým jídlem: Na lososa do Újezda, za středověkou kuchyní do Líbeznice

  Kvalita i technologie výroby

  Food Groot u potravin měří asi pět desítek parametrů – jiný algoritmus posuzuje mléčné výrobky, pečivo i uzeniny. Na aplikaci pracuje tým lidí složený z matematiků, statistiků nebo odborníků zabývajících se potravinami nebo dietou. Má využívat data získaná z centrální databáze Brandbank od společnosti Nielsen. „Je zde komplexní složení potravin, ke kterému se dostaneme. Zajímá mě i spolupráce se státními institucemi, protože chci, aby vše bylo transparentní,“ tvrdí Václavek.

  Praha 6 s Potravinovou bankou Praha zahajují akci Šestka jídlem neplýtvá

  Aplikace bude na všech platformách

  Firma Foodgroot na základní vývoj vybrala padesát tisíc eur od investorů, tedy v přepočtu 1,2 milionu korun. Za vybrané peníze vyrábí aplikaci běžící na všech platformách. Další finance chce vybírat přes crowdfundingový portál. Sází na to, že je mezi lidmi o produkt zájem. Opřít se může například o jinou aplikaci GreenScan. Ta si dala za cíl ukázat složení kosmetických produktů a na svůj vznik vybrala na portálu HitHit od lidí přes 280 tisíc korun – tedy víc, než o kolik tvůrci projektu prosili.

  Další peníze poslouží Foodgrootu k rozvoji aplikace. Základní varianta bude zdarma, za další služby se však má platit. „Za dvě eura například dostanete komentáře nebo podrobnější seznam látek,“ upřesňuje Václavek.

  Hejtmanka vyhlásila nejlepší potravinářské výrobky Středočeského kraje

  Fér potravina pro příznivce zdravého stylu

  Informace o potravinách se už snaží podávat i jiné aplikace. Například Fér potravina, která vysvětluje složení a pomáhá například alergikům. S její pomocí zjistíte, co znamená každé Éčko a získáte detailní informace včetně označení jejich nebezpečnosti. Databáze obsahuje přes 14 000 potravin včetně fotografií, složení a nutričních informací. Potraviny lze vyhledávat podle názvu nebo naskenováním jejich čárového EAN kódu. Databáze však na rozdíl od Foodgrootu neobsahuje hodnocení kvality.  Nepřehlédněte