Šumavská horská střediska očekávají zájem lyžařů. Skipasy podraží!

18.10.2021
Andrea Jančová

Šumavské lyžařské areály v Plzeňském kraji chystají před zimní sezonou podle svých provozovatelů řadu novinek. Střediska, hotely a penziony očekávají proti běžným rokům vyšší počty turistů, pokud je vláda neomezí protiepidemickými opatřeními.

Skipasy kvůli rostoucím cenám energií a mezd zaměstnanců podraží o jednotky procent, ale ceníky zveřejní areály až před zimní sezonou. „Očekáváme vyšší návštěvnost, ale jak to bude, uvidíme,“ řekla vedoucí infocentra Železná Ruda Barbora Kučeravá. Loňská zima nebyla s běžnými roky srovnatelná. „Loni se určitě zvedly počty běžkařů, skialpinistů, sáňkařů a bobařů. Lidé, když tu zrovna mohli být nebo tu mají apartmány, tak dělali jiné aktivity. Sezona by mohla být slibná. Spousta lidí se na lyže těší,“ uvedla. Nápor zimních rekreantů očekávají také šumavské obce Modrava, Hartmanice a Prášily i Klenčí a Capartice v Českém lese.

Ski&Bike Špičák, největší zimní areál v regionu, hlásí velký zájem o ubytování na konec roku a pololetní a jarní prázdniny. „Aktuálně se soustředíme hlavně na obnovu a kontrolu techniky od lanovky a vleků po rolby a zasněžování i na úpravy povrchu sjezdovek. Letos jsme do toho investovali přes tři miliony korun,“ řekl ředitel Vladimír Kasík. Počítá s tím, že kvůli opatřením proti covidu i pohodlí nákupu z domova lidé více využijí nový on-line systém nákupu skipasů a dalších služeb včetně výuky lyžování a vybavení.

Infocentrum zatím necítí vyšší zájem o ubytování, ale lidé si zvykli volat přímo hotely a stejně jako v běžných letech rezervují pobyty na exponované termíny rok dopředu. Ceny lůžek, jídla a pití na Železnorudsku by se v sezoně neměly výrazně zvýšit, jídla už jsou tam delší dobu dražší.

Železná Ruda a okolí žije hlavně ze zimního turismu. Restaurace, bary a ubytovací kapacity u hranic s Německem, které stále nabízejí vyšší platy, cítí podle Kučeravé nedostatek pracovníků v gastronomii. Ještě více než v minulosti budou spoléhat na brigádníky.

Zdroj :ČTK


Témata:

Nepřehlédněte