Superštíhlá módní ikona. Bez anorexie, Twiggy se tak před 70 lety prostě narodila

19.9.2019
Václav Pavlík
Další fotky

Jako Lesley Hornbyová si ji moc lidí nevybaví, jako Twiggy, čili „proutkovitou“ ji zná celý svět. Pocházela z úplně obyčejné rodiny, otec William pracoval jako mistr tesař a truhlář, matka Bellie Lydia byla tovární dělnice v tiskařské firmě a později pracovala jako prodavačka v obchodním domě Woolworth. Lesley vyrostla na severozápadním předměstí Londýna jako nejmladší z celkem tří sester a její formální vzdělání skončilo střední školou. Pak už měla jiné starosti.

OBRAZEM: Léto je tady a s ním i bikiny. Inspirujte se těmi nejkrásnějšími

Od útlého dětství Lesley doma pozorovala svoji matku při šití, a když o tuto činnost také projevila zájem, matka ji to naučila. Díky této „domácí přípravě“ si byla Lesley později schopna ušít různé modely. U začátku její kariéry v módním průmyslu stál britský kadeřník Leonard z Mayfair vlastnící slavné kadeřnictví pro celebrity. Když jednou hledal vhodné modely, na kterých by mohl vyzkoušet svůj nový střih vlasů nakrátko, nejvíce se mu i se svou chlapeckou postavou zamlouvala Lesley. Velké fotografie s její novou podobou pak Leonard rozvěsil jako reklamu po svém salónu. Byly nepřehlédnutelné a líbily se.

„Ušila“ časopis na míru moderním ženám a tvrdila, že ženy mohou mít vše. Lásku, sex a peníze

Nebylo však na nich vidět, že Lesley nedorostla do výšky požadované obecně pro modelky, tj. 175 až 181 cm. Měřila jen 167 cm, za to ale byla velmi štíhlá, s mírami 78 – 58 – 81 cm, a vážila jen 51 kg. Už jako dítě vzhledem k tomu, co dokázala sníst, jen velmi málo přibývala na váze, zvláště pak v porovnání se sestrami. Rodiče s ní proto pro jistotu zašli k lékaři a zjistilo se, že Lesley je v pořádku a že má jen zřejmě dědičně podmíněný zrychlený metabolismus. Před přezdívkami jako „sušinka“ a „vyzáblina“ ji to však neuchránilo.

Se svým ikonickým vzhledem nebyla sama spokojená ani později. Vadilo jí, že nemá typické ženské tvary a chtěla s tím něco dělat. Její přítel Nigel Davies, který se později stal jejím manažerem a změnil si jméno na Justin de Villeneuve, ji přesvědčil, aby domnělý nedostatek přetvořila v přednost. A podařilo se.

Burda, nejznámější módní časopis na světě. Když šaty dělají člověka

Už měsíc po prvních fotkách v Daily Expressu Twiggy pózovala pro dodnes prestižní časopis Vogue a během následujícího roku už v jeho mezinárodních vydáních měla třináct samostatných seriálů módních fotografií. Brzy se začala objevovat i na obálkách dalších předních módních časopisů. A za pózování začala dostávat pohádkový honorář osmdesát liber za hodinu (tj. dnes cca 46 300 Kč). V roce 1966 se jí také dostalo prestižního ocenění „Tvář roku“.

A když vytvořila svou vlastní řadu oblečení s názvem „Twiggy Dresses“, roku 1967 rozpoutala ve světě módy bouři a šílenství podobné tomu, co vyvolali Beatles v hudbě. Styl Twiggy se zakládá na třech neodlučitelných charakteristikách – velmi štíhlá postava + krátký, chlapecký střih blond vlasů + nápadně dlouhé tmavé řasy a za nimi modré oči. Když v březnu 1967 přiletěla do New Yorku, psaly o ní všechny přední časopisy a The New Yorker jí věnoval neskutečných 100 stránek. Dále pak pracovala ve Francii a Japonsku a začala být celosvětově proslulá a pózovala těm nejvěhlasnějším fotografům.

Fusekle už větrají! Tyto módní přešlapy najdeme jen v Česku. Jak se jich vyvarovat?

Po čtyřech letech práce v modelingu si roku 1970 Twiggy řekla, že přece nemůže být dokonce života jen „ramínko na šaty“ a rázně vkročila i do světa show byznysu. Moderovala svůj vlastní televizní pořad, „Twiggy’s People“, ve kterém zpovídala celebrity, a také se objevila jako porotkyně v reality show „America’s Next Top Model“. Po natočení několika filmů a účinkování v divadle se začala projevovat jako zpěvačka a nahrála několik hudebních alb. Svoji dlouholetou fascinující kariéru shrnula v roce 1997 v knize „Twiggy in Black and White“, která se stala okamžitě bestsellerem.

Gianfranco Ferré zběhl od architektury k módě. U Diora se pak stal projektantem vrcholného stylu a elegance

Twiggy měla to štěstí i rozhled, aby byla schopna svoji kariéru udržet stejně zářivou dlouhodobě. V roce 2005 dělala modelku pro módní řetězec „Marks & Spencer“ a v letech 2009 – 2010 se tam objevila v kampani pro sezónu jaro/léto. Od roku 2012 pracovala v této společnosti i jako návrhářka. Světem módy a show byznysu ale Twiggyin obzor rozhodně nekončí. Na svých oficiálních stránkách tato výjimečná žena i modelka uvádí, že podporuje výzkum rakoviny prsu, zajímá se o dobré podmínky pro zvířata při jejich chovu, angažuje se proti chovu tzv. kožešinových zvířat, z jejichž kůží se vyrábějí především dámské kožichy a vystupuje na různých dobročinných akcích. A především zůstává stále v čele módních trendů určených pro ženy jejího věku.

FOTO: Twiggy

Twiggy - 220px-Twiggy_promo wikiTwiggy - Londons_Carnaby_Street,_1966Twiggy - 220px-People_on_the_steps_of_Konserthuset,_Stockholm_(1965)Twiggy - PikiWiki_Israel_4055_A_girl_on_the_beachTwiggy - 41 – mikrosukně – Wikimedia Commons
Další fotky
Twiggy - 170px-Brian_Jones_1967Twiggy - 220px-Brigitte_BardotTwiggy - Failuresque_Twiggy_drawing wiki

A jak to bylo s její minisukní? U zrodu tohoto kousku oblečení stála původní profesí modistka Mary Quant (nar. 1934), která si v říjnu roku 1955 otevřela s manželem vlastní obchod s oděvy. Do svých návrhů neváhala zakomponovat nejnovější módní trendy, včetně zkracování sukní. Když jednou udělala jeden radikální střih nůžkami, první minisukně byla na světě. Twiggy jí už jen zajistila celosvětovou popularitu, která přetrvává dodnes. Nosit ji chce ovšem odvahu (a postavu) dnes stejně jako tehdy.

 Nepřehlédněte