• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Švancara se zlobí: „Ať Vaňková i s celým vedením Brna skončí!“

  20.3.2023
  Jitka Kačánová

  Ikona brněnského fotbalu Petr Švancara je v šoku. Po návratu z reality show Survivor, kdy byl dva měsíce na opuštěném tropickém ostrově beze zpráv z domoviny, se dozvěděl, že jeho tréninkové centrum na stadionu za Lužánkami nebude. V březnu se už přitom mělo podle předvolebních slibů začít s jeho realizací. „Lhali mi do očí!“ tvrdí Švancara.

  „Chci, aby celé vedení města skončilo! Včetně primátorky! Nevěřím jim! Slíbili to, pro co lidé hlasovali. Lhali mi do očí!!“ řekl Našemu REGIONU Švancara. Reagoval tak na informace o tom, že Brno se rozhodlo legendární stadion za Lužánkami kvůli havarijnímu stavu zbourat. Tím padá i Švancarův projekt tréninkového centra, který loni uspěl v participativním rozpočtu a měl příslib od města, že se na stadionu vybuduje.

  Bodnutí do srdce

  „Oni nechtějí za Lužánkami stadion, ale ten je přitom srdcem Brna. A oni ho do něj takhle bodli!“ zlobí se Švancara na magistrát. Šok z nečekaného rozhodnutí města byl pro něj o to větší, že se o něm dozvěděl bezprostředně po návratu z drsné reality show Survivor z Dominikánské republiky. „Před volbami jsem byl na stadionu se zástupci města a domluvili jsme se, že v březnu začnou práce na tréninkovém centru. Měla tam být hřiště, zázemí. A teď se dozvím, že projekt nechtějí. Pokud to někdo během pár týdnů změnil, tak mi lhali do očí. Chci vidět ten posudek statika,“ uvedl Švancara, který měl v roce 2015 na stadionu rozlučku s kariérou, na kterou přišlo 35 tisíc lidí.

  Brněnský stadion považuje za vlajkovou loď místního fotbalu. „V roce 1978 tam Zbrojovka získala titul a chodili tam naši dědové, tátové. Teď by tam mohli chodit jejich vnuci,“ myslí si Švancara, který má sám tři děti. Za zrušením svého projektu tuší zájmy developerů, kteří si podle něj „brousí zuby“ na lukrativní pozemky nedaleko centra Brna. Dokonce zvažuje, že na město podá žalobu.

  Zájmy developerů?

  Podobného názoru je i brněnský zastupitel Tomáš Koláčný (Piráti). „Jsem přesvědčený, že výroky o nebezpečnosti jsou jen záminkou, pod kterou se současné vedení snaží vyvést lukrativní pozemky pod stadionem z majetku města a prodat je developerům,“ řekl Našemu REGIONU. Stadion za Lužánkami je pro něj symbol a jeho oživení se věnoval mnoho let, včetně právního sporu města s podnikatelem Liborem Procházkou. Ten město po dlouhých letech před pár týdny konečně vyhrálo, proto Koláčeného vyjádření některých brněnských radních o ukončení Švancarova projektu a připravované demolici stadionu šokovalo. Je přitom přesvědčený, že realizaci tréninkového centra nic nebrání, protože se na stadionu běžně pořádají akce pro tisíce lidí.

  „Město dalo v rámci participativního rozpočtu právo občanům rozhodnout a veřejnost si svými 3408 hlasy podpořila projekt tréninkového centra pro mladé fotbalisty. Bezdůvodné ukončení projektu by dle mého názoru bylo nejen plivnutím do tváře všem lidem, kteří projekt podpořili či na něm doposud pracovali, ale také zásadním poškozením důvěryhodnosti participativního rozpočtu jako celku. Doufám, že vedení města svůj aktuální postoj ještě přehodnotí,“ uvedl Koláčný.

  Dezolátní stav

  Magistrát se brání, že za zrušením Švancarova projektu je dezolátní stav stadionu, zejména jeho železobetonových konstrukcí. Tyto skutečnosti podle něj vyplynuly ze stavebně- -technického průzkumu, který si minulý rok nechal zpracovat správce sportoviště, městská společnost STAREZ – SPORT.

   

  To mi hlava nebere: Sliby, chyby!

   

  „Vzhledem k tomu, že je stadion ještě v horším stavu, než se původně předpokládalo, není možné začít budovat tréninkové centrum mládeže, které uspělo v roce 2020 v participativním rozpočtu Dáme na vás. Důvody jsou především bezpečnostní, je třeba také vzít v úvahu, že by taková investice nebyla hospodárná,“ prohlásil první náměstek primátorky města Brna René Černý (ANO). Radní pro sport Tomáš Aberl je přesvědčený o tom, že místo je nyní nebezpečné a není vhodné, aby tam běhaly děti.

  Mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek navíc pro Náš REGION upřesnil, že město dosud bourání stadionu za Lužánkami neoznámilo. „Nicméně bylo konstatováno, že části konstrukce stavby jsou v havarijním stavu a že se budoucností celé lokality bude zabývat vedení města Brna. Finální rozhodnutí, co se bude dít se stadionem, tedy dosud učiněno nebylo. Nyní bude vedení města sbírat podklady k tomu, aby se mohlo rozhodnout, pro jaký účel by se tato lokalita mohla hodit. Nabízí se vícero možností, od sportu, smíšené využití či bydlení. Na výsledek však musíme počkat.“  Nepřehlédněte