• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Svědkyně v kauze městských bytů: uplácelo se minimálně desetkrát!

  20.5.2024
  Jitka Kačánová

  Městský soud v Brně výslechy svědků pokračoval v projednávání případu policisty Jiřího Vlčka, který podle žalobkyně kvůli přidělení bytu v Brně pro svoji dceru dal úplatek 360 tisíc korun.

  Muž vinu dříve popřel. Podle svědkyně měl dávat úplatek právě on, dcera o ničem nevěděla. Uvedla, že případů, za které se bral úplatek, bylo minimálně deset. Případ úzce souvisí s kauzou kolem bývalého předsedy bytové komise části Brno-střed a politika ODS Otakara Bradáče, ve které policie stíhá několik lidí. Bradáč u soudu popřel, že by bral úplatky. Líčení bude pokračovat v září přehráváním odposlechů.

  Obžalovaný policejní důstojník v letech 2021 a 2022 podle žalobkyně Petry Lastovecké usiloval o neoprávněné přidělení městského bytu v Beethovenově ulici. Požádal podle žalobkyně svého známého, který měl kontakty na jednatele realitní kanceláře Zdeňka Červinku, potažmo na Bradáče, aby dceři pomohli byt za úplatek přednostně přidělit. Podle žalobkyně věděl, že dotyční jsou schopni ovlivnit přidělení bytu ve výrazně kratší době, než je obvyklé, obvyklá doba v Brně je několik let. Dcera byt získala. Stejně jako Bradáče, i Červinku policie stíhá v hlavní větvi kauzy.

  Neříkejte to dceři!

  Obviněná v hlavní kauze je i tehdejší zaměstnankyně Červinkovy realitní kanceláře PJ-Reality Eva Vágnerová, která s dcerou policisty ohledně žádosti o přidělení bytu řešila administrativní věci. „Dostala kontakt na realitní kancelář, respektive na pana Červinku, a já jí pomáhala s písemnostmi. Ten, co ji doporučil, věděl, že Červinka je schopný pomoci zajistit přidělení bytu. Dokázal ve spolupráci s Bradáčem dostat se k bytu za úplatu,“ uvedla Vágnerová. V hlavní části kauzy je spolupracující obviněnou.

  Dcera policisty podle ní netušila, že bude za byt v Beethovenově ulici dán úplatek, svědkyni bylo prý zdůrazňováno, že se to dcera nesmí dozvědět. Podle Vágnerové to byl v tomto výjimečný případ. „Ten úplatek za byt měl dávat její tatínek. Vím, že to takhle mělo být. Tatínek nechtěl, aby věděla, že se za ten byt bude dávat úplatek. Peníze jsem nepřebírala, ale úplatek byl pravděpodobně předán, protože ona byt dostala,“ uvedla Vágnerová. Doplnila, že byla v několika případech u předávání peněz, v tomto případě ne. „O částkách mi říkal pan Červinka, nevím, jakým poměrem peníze dával dál panu Bradáčovi a jakou část si nechával,“ dodala Vágnerová. Ví minimálně o desítce bytů, za které byl dán úplatek, byly ale podle ní i případy, které šly mimo ni.

  Vlček vinu popírá

  Bradáč minulý týden popřel, že by bral úplatky, díky kterým by měl zajistit žadateli přidělení bytu. Asi pěti žadatelům o byt ale podle něj na doporučení vyjádřil při hlasování v komisi podporu. Červinka během přelíčení řekl, že je stíhán za 12 až 13 bytů, byt v Beethovenově je jedním z nich. Záležitosti kolem přidělování tohoto bytu podle něj řešila Vágnerová a známý Vlčka, předání úplatku od Vlčka se neúčastnil. Uvedl, že Bradáčovi ale následně předal 250 tisíc korun.

  Vlček už dříve uvedl, že se cítí nevinen. „Přidělení bytu mé dceři jsem nijak neovlivnil a žádné peníze jsem nikomu nepředal,“ uvedl Vlček. Řekl, že jeho známý dlouhodobě pracoval na realitním trhu, proto se u něj informoval ohledně možnosti koupě či nájmu bytu, chtěl prý po něm kontakty na realitní kanceláře. Uvedl, že jeho dcera byt sice dostala, s ničím jiným z obžaloby ale nesouhlasí.

  Don Pablo

  Jedna z „nejsmrdutějších“ brněnských kauz se týká korupce při přidělování městských bytů. V souvislosti s ní kromě obviněného Otakara Bradáče zaznívají i jména brněnské primátorky Markéty Vaňkové (ODS) a ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Bradáč i Vaňková byli v minulosti právními koncipienty vlivného brněnského politika Blažka, přezdívaného po vzoru mafiánských kmotrů Don Pablo.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte