Syrských uprchlíků přibývá. V Praze pro ně chtějí vybudovat zázemí

27.9.2022
Simona Knotková

Na hlavním nádraží v Praze či v jeho blízkosti by mohlo vzniknout zázemí pro syrské uprchlíky, kde by mohli po příjezdu strávit noc. Využívat by mohli případně přistavený vagon či vyhřívaný stan. Se Správou železnic a Českými drahami o tom začala jednat vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. Správa železnic zatím komplikace v provozu nádraží nezaznamenala.

„Jednáme se Správou železnic a Českými drahami o možnosti vytvoření nějakého bezpečného zázemí pro uprchlíky, kteří projíždějí přes ČR a cestují dál, ale potřebují někde přečkat několik hodin,“ uvedla zmocněnkyně. Podle ní jde hlavně o syrské uprchlíky, kteří přijíždějí z Turecka a míří do západních zemí. Často jedou za příbuznými.

Zázemí by mohlo být v přistaveném vagonu či vyhřívaném stanu. Označeni by měli být také dobrovolníci, kteří mají příchozím poskytovat potřebné informace, uvedla Šimáčková Laurenčíková.

Podle iniciativy Hlavák, která pomáhá příchozím, uprchlíků na pražském hlavním nádraží v poslední době přibývá. Členové iniciativy uvedli, že běženci přijíždějí hlavně ze Sýrie. Minulý čtvrtek jich dobrovolníci napočítali 204, o den později 260. Běženci nocují na zemi v přilehlém parku. Většinou zůstanou krátce a pokračují dál do Evropy.

Správa železnic, která má chod hlavního nádraží na starosti, pohyb syrských uprchlíků na místě monitoruje. „Ve spolupráci s ostrahou hlavního nádraží a také se složkami Policie ČR a městské policie danou situaci monitorujeme a snažíme se udržet veřejný pořádek v prostorách stanice na standardní úrovni. Komplikace jsme v této souvislosti nezaznamenali. Změnu provozu nádraží v současné době nepřipravujeme,“ řekla v úterý mluvčí správy Nela Eberl Friebová. Správa železnic podle ní situaci řeší na pravidelných poradách i s dalšími organizacemi.

Kvůli sílícímu přílivu lidí bez víz a povolení se vláda rozhodla od čtvrtka zavést na hranicích se Slovenskem hraniční kontroly. Od začátku roku policie zajistila v Česku 11 tisíc cizinců bez potřebných dokladů, loni za celý rok 1330. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) uvedl, že běženci přes ČR většinou jen projíždějí. Vnitro připravuje návrh novely se zpřísněním trestů za převaděčství.

Uprchlíci by měli žádat o ochranu v první zemi EU, do níž vstoupili. ČR tak podle pravidel zadržené vrací do členského státu, z něhož přišli. Lidé se do ČR nyní dostávají právě ze Slovenska. Policisté mohou běžencům dát také výjezdní příkaz, migranti pak musí zemi opustit do 30 dnů. Zmocněnkyně podotkla, že cizinci sice mají lhůtu na vycestování, ale při zajištění humanitárních potřeb.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte