• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Tajemný příběh „zrádce X“. Tajný agent Paul Thümmel hrál dvojí hru

  2.9.2019
  Lukáš Mucha

  Velká záhada moderní historie, ostatně jak se na správného špiona patří. Příběh muže, který byl veleben jako československý superagent, obsahuje spoustu hluchých míst. Vlastně ani nevíme, jestli nám vůbec pomohl a zda byl naším agentem.

  Agent A-54

  Zapeklitý oříšek české historie. Kdo byl Paul Thümmel, známý pod zkratkou A-54? Vědci se již dlouho přou, ale jeho hodnocení je stále negativnější. Ze špionské hvězdy se pomalu stává spíše zrádce, provokatér a kariérista. Co víme o jeho mládí? Byl pekařem a cukrářem v Neuhausenu, ale už v 25 letech patřil k mužům, kteří ve městě zakládali Hitlerovu NSDAP. A v roce 1933, když se Hitler dostal k moci, nastoupil Thümmel do služeb německé tajné služby, Abwehru.

  Nejzáhadnější muž novodobé historie. Byl to špion, nebo válečný zločinec?

  Služba Československu

  V jeho agendě bylo Československo, měl zde vybudovat agenturní síť. Najímal sudetské Němce, ale také se pokusil zorganizovat únos československého zpravodajského důstojníka. A najednou – psal se rok 1936 – v dopise nabídl československým zpravodajcům své služby. A není ani důležité, že za to chtěl peníze.

  Tehdejšímu vedení české rozvědky začal brzy dodávat „důležité“ zprávy. Nikdo nevěděl, o koho se jedná, neznali jeho identitu, ani příslušnost k Abwehru. Vystupoval pod jménem Voral či Franta. A pak od něj přišla superzpráva: informoval předem o plánovaném obsazení českých zemí 15. března nacistickými vojsky a tím umožnil slavný odlet zpravodajské skupiny pod vedením plukovníka Moravce do Londýna. I s tajným archivem.

  Prolhaná femme fatale. Byla Mata Hari skutečně německou špionkou?

  Dvojí hra „zrádce X“

  Zde nejspíš leží klíč k celému problému. Po této informaci si získal nekritický obdiv a důvěru, ale zřejmě hrál jen o svůj post – potřeboval uklidit archiv, aby se nedostal do rukou jeho vedoucích. Tím mohla být vážně ohrožena jeho kariéra. Zřejmě totiž fungoval jako dublér a české zpravodajce částečně mátl a dezinformoval. Hrál totiž dvojí hru.

  Roku 1939 byl převelen do Prahy. Zde sehrál významnou roli při rozkrývání sítě českého odboje, ale dál podával informace českým zpravodajcům. Často prý byly zavádějící. Ale také gestapo začalo pátrat po nebezpečném dublérovi, pro kterého mělo šifru „zrádce X“. Kruh se pomalu uzavíral.

  Vzestup a pád dvorního žida Oppenheimera. Měl moc i pohádkové bohatství, pro které ho německý lid nenáviděl

  Nejasný konec tajemného muže

  Na konci jeho zpravodajské kariéry stál tragický konec jednoho z největších českých odbojářů, kapitána Morávka z legendární skupiny Tří králů. Thümmel vyzradil schůzku gestapu, Morávek padl a Thümmel byl na počátku roku 1942 zatčen. Nebyl však odsouzen.

  Pod jménem Petr Toman jej věznili tři roky v Terezíně, kde měl být podle tradované verze tři týdny před koncem války zastřelen u zdi Malé pevnosti. Není to však zdaleka jisté. Existují totiž informace, že věznění přežil. Tápeme i při hledání dalších záchytných bodů, proto zůstává otázkou, zda se vůbec někdy podaří jeho příběh definitivně odhalit a osvětlit.

  Zdroj: Libor Budinský (Popravy slavných, 2002)  Nepřehlédněte