• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Nejzáhadnější muž novodobé historie. Byl to špion, nebo válečný zločinec?

  26.10.2018
  Lukáš Mucha

  Případ tajemného Karla N patří mezi největší záhady 20. století. Zjevil se jakoby odnikud a nikdy neprozradil kdo ve skutečnosti je. Byl to génius, nebo šílenec? Zločinec, nebo oběť zločinu? Státní bezpečnost skoro 30 let urputně hledala, kde se vzal. Marně. Dodnes se neví, kdo Karel Novák či Neumann doopravdy byl i co nebo kdo ho zabil.

  Neznámý hluchoněmý muž

  Někdy v červnu v roce 1955 kdesi v hlubokých lesích na slovensko-polském pohraničí – u obce Oravská Polhora zadržela pohraniční hlídka neznámého muže. Neměl u sebe doklady a nekomunikoval. Vše se jevilo jako zdánlivě banální případ ověření totožnosti.

  Podle tehdejších představ komunistů se to na území našeho státu jen hemžilo zahraničními tajnými agenty, proto je podezřelý muž předán Státní bezpečnosti, aby zjistila, o koho jde. Hlídka zaznamenala na hranicích stopy, které ukazovaly, že muž přecházel z Polska na území Československa. Neznámý se však dorozumívá pouze posunky a písemně – nejdříve německy a poté slovensky. Tvrdí, že ztratil paměť a je hluchoněmý. Jako své jméno uvádí Karel Novák, později jej přepisuje na Karla Neumanna. Změny výpovědi a výsledky testů ukazují nadprůměrnou inteligenci Karla N a agentům StB nahrávají, aby mu nadále nevěřili a považovali jej za nepřátelského agenta, který hluchoněmost předstírá. Nicméně posudky lékařů potvrzují, že pravděpodobně hluchoněmý je a dokládají to dokonce i svědci pozdějšího případu, kdy Karla N málem zavalila padající zeď, protože ji neslyšel padat.

  Sobotní vycházka: Trudný konec hudebního génia v blázinci. A záhada – kdo stavěl klenbu kostela a čí duši měl dostat čert?

  Domnělý špion s geniálními schopnostmi

  Po půlroce marného vyšetřování záhadný pan N získává provizorní doklady a práci v Kladně jako pomocný dělník. Tvrdí, že pochází z Radhoště; za války ho prý oddělili od rodičů a on skončil v ústavu pro hluchoněmé v rakouském Grazu. Ale v Radhošti ho nikdo nezná a ani v Grazu si ně něj nikdo nepamatuje. Zajímavé však je, že zná jména lékařů z ústavu. Přibližně po roce Karel N zázračně začne mluvit a slyšet. Později sdělí jednomu kolegovi, že se mu po menší nehodě s projíždějící tramvají sluch vrátil. Měl však strach prozradit to, aby ho Státní bezpečnost opět nezačala obviňovat. Jenže nabytí sluchu domnělého špióna se stejně k vyšetřovatelům donese, a tak začne celé martýrium výslechů nanovo. A Karel N tentokrát šokuje ještě víc. Nejen že mluví, ale dokonce perfektně ovládá několik světových jazyků. Tvrdí, že to pochytil z novin a od lidí.

  Později nastoupí na vojnu a je vzorný voják. Jakoby už ale někdy výcvikem prošel. Umí řídit tank, střílet z pistole, boxuje, ovládá bojová umění… Během pár dní je schopen naučit se cokoliv. Funguje jako houba, která vstřebává znalosti a dovednosti a okamžitě je dokáže aplikovat.

  Hrabě Drákula, Lochneska a bájný červ Olgoj chorchoj. Český záhadolog Ivan Mackerle poodkrýval tajemství, ze kterých máme husinu

  Byl záhadný muž členem habsburské rodiny?

  V roce 1961 ho zatknou pro špionáž. O rok později je ve vykonstruovaném procesu odsouzen na 12 let za špionáž a klamání úřadů. Několik navrátilců ze západu má za to, že Karel N je podobný muži, který je vyslýchal v uprchlickém táboře u Norimberka. Nový lékařský posudek vylučuje, že by byl kdy hluchoněmý. Naopak má výborné vzdělání a mluví několika jazyky. Karel N ale výpovědi svědků popírá a ani oni si nejsou jistí. Přesto to soudu stačí. V rozsudku je uvedená jako Novákova adresa Vítězná ulice číslo 6. Číslo 6 ale ve Vítězné ulici neexistuje, existuje jen šestý věžák. Avšak podle obyvatel tu muž podobného jména nikdy nebydlel.

  V průběhu věznění Karla N se navíc objevují další verze kdo by to mohl být. Jedna divoká teorie ho dokonce označila za člena habsburské rodiny zavlečeného na konci války do Ruska. Další nadějnou stopou je svědectví matky a sester jistého Floriana Jasinskiego z Polska. Karel N by mohl být on. Jenže osobní setkání končí neúspěchem. Přestože na fotografii si byly sestra i matky jisté, v reálu prý není Florianu podobný ani trochu.

  Tajemný židovský hřbitov v Třebíči. Jaká pověst se k němu váže?

  Válečný zločinec nebo oběť zločinu

  Co ale záhadný Karel N tajil? Je možné a Státní bezpečnost spekulovala o tom, že šlo o člověka, který se dopustil nějakých válečných zločinů nebo něčeho podobného a měl strach, že by ve svobodném světě mohl být odhalen. Mohl to být tedy válečný zločinec; jakmile by totiž vyšla najevo jeho totožnost, už by nebyl problém zjistit co spáchal. Ale na druhou stranu to mohlo být přesně opačně. Mohl být třeba svědkem nějakého válečného zločinu a mít strach, že ho někdo bude chtít odstranit. Špion to ale pravděpodobně nebyl. Nikdy se během svého života nepokusil dostat na zpravodajsky zajímavé místo a z jiných případů lidí, kteří v ČR spolupracovali se západními službami v 50. letech se neví o nikom, že by v roce 1968 nebo později neodešel na západ.

  Tajemný Bečov nad Teplou. Co se skrývá za krvavými skvrnami na jeho nádvoří?

  Odhalil dokument StB člena banderovců?

  Zuřivá Státní bezpečnost dokonce o Karlovi N natočila dokument a doufala, že ho někdo pozná. Jenže všechna svědectví, která po odvysílání v televizi přišla se ukázala také jako lichá. Zajímavý je však jeden ohlas. Českobudějovická policie hlásí, že jeden z jejích tajných spolupracovníků v Karlovi N poznává jistého Štefana, člena banderovců. Uvádí také, že Štefanovi pomohl v roce 1947 utéct za hranice Oldřich Havlíček z Chomutova, jenže ten se po odvysílání televizního dokumentu pokusil o sebevraždu. Později nic neřekl a pokus o sebevraždu zdůvodnil neshodami s manželkou.

  Kněžna upírka. Milovala černou magii a pila vlčí mléko. Patří jí ostatky s probodnutým hrudníkem?

  Záhadná smrt záhadného muže

  Tajná policie šla po Karlu N dál. Založila na něj nový svazek Marťan a připravovala i výslech na detektoru lži, ale na ten už nedošlo. Tajemný Karel N v listopadu 1981 náhle umírá. Patoložka v nemocnici však nedokáže určit příčinu smrti. Policie při prohledávání jeho bytu má dojem, že už byt prohledával někdo před ní. Jako příčinu smrti nakonec lékaři stanoví infarkt. Byl tedy záhadný Karel N odstraněn? Infarkt bývá totiž velmi často používaným způsobem, kterým odstraňují členové KGB nepohodlné lidi ze světa. Nic víc se ale ani později nezjistilo. Neví se ani, kde leží jeho hrob.

  Kdo tajemný Karel N tedy byl? Téměř nic se o něm nikdy nezjistilo nebo nepodařilo potvrdit. Jediné, co víme jistě je, že hluchoněmost pouze předstíral a měl vynikající znalosti a dovednosti. Téměř určitě to nebyl tajný agent. Zbývají tedy dvě možnosti – oběť války, nebo válečný zločinec. Každopádně byl Karel Novák či Neumann dokonalým hercem, který se nikdy neprozradil.

  11 českých herců, kteří poznali svět kriminálu. Víte, kdo kradl a vraždil?

  Film o tajném agentovi

  V roce 1974 o záhadném Karlu Neumannovi dokonce vznikl celovečerní film s názvem Případ mrtvého muže. Špionážní snímek natočil tehdy začínající režisér Dušan Klein podle scénáře Václava Šaška a jak už u filmu bývá, tvůrci vycházeli jen z některých faktů a zbytek založili na filmové fikci. Hlavní roli agenta Neumanna si zahrál slovenský herec Július Vašek. Nevyjasněné úmrtí záhadného Karla N zde tvůrci filmu ztvárnili jasně a není bez zajímavosti, že si natáčení této scény údajně vyžádalo smrt kaskadéra. Nešťastná náhoda, nebo něco víc?  Nepřehlédněte