Tasmánský tygr: vědci chtějí přivést k životu vyhynulého vačnatce

22.9.2022
Doris Drienová

Vědci z australského Melbourne oznámili, že pracují na projektu, ve kterém chtějí znovu přivést k životu již vyhynulý druh zvířete. Adeptem na vzkříšení je vačnatec, který kdysi volně pobíhal po Tasmánii, dokud ho člověk nevyhubil. Je to vakovlk tasmánský, který je známý spíš pod jménem tasmánský tygr.

Svou přezdívku dostal podle pruhovaného hřbetu. Za povšimnutí stojí, že ačkoliv se mu říká tygr nebo i tasmánský vlk, jde ve skutečnosti o masožravého vačnatce, který svá mláďata odchovává v kožovité kapse. Poslední jedinec, který žil v zajetí v Zoo Hobart v Tasmánii, zemřel v roce 1936.

Vědci z Univerzity v Melbourne se ale spojili s texaskou společností Colossal a mají v plánu toto vyhynulé zvíře znovu přivést k životu. Chtějí to udělat za použití kmenových buněk a technologie editace genomů. Zjednodušeně řečeno použijí DNA z ještě žijícího druhu zvířete, které je tasmánskému tygrovi geneticky nejvíce podobné. Jeho DNA potom pomocí editace genomů upraví tak, aby mohli odchovat vakovlka tasmánského – nebo alespoň zvíře, které mu bude velmi podobné.

Část vědecké obce je ale k takovému pokusu skeptická a označuje ho za „pohádkovou vědu“. Tvrdí, že experimentátorům jde více o publicitu, než o skutečnou vědu.

Vědci z Melbourne si ale takové poznámky nepouští k tělu a tvrdí, že první uměle odchované mládě tasmánského tygra by mohlo po světě běhat už za deset let. Také jsou odhodlaní znovu vzkřísit mamuta srstnatého.

Zdroj: BBC


Témata:

Nepřehlédněte