Teror Rudých Khmérů skončil až po smrti jejich vůdce Pol Pota. Šlo zřejmě o nejbrutálnější diktaturu vůbec

Další fotky

Na začátku Pol Potovy vlády měla Kambodža asi 7 milionů obyvatel, po ní o 2 miliony méně. Nikdo nedovedl „komunismus v praxi“ dále než Pol Pot a žádná země na něj nedoplatila hůř než Kambodža. Na něco tak děsivého nesmíme nikdy zapomenout. Aby se to v budoucnu neopakovalo.

Pol Pot, vlastním jménem Saloth Sar, pocházel z bohaté venkovské rodiny sídlící v malé rybářské vesničce Prek Sbauv v severovýchodní Kambodži, tehdy zvané Francouzská Indočína. Na svět budoucí diktátor přišel tedy ještě v době francouzské koloniální nadvlády, v březnu 1925. Později si toto datum upravil na 19. květen 1925. a dostalo se odpovídajícího vzdělání. Nejprve absolvoval tradiční roční pobyt v buddhistickém klášteře (1934), pak francouzská škola, nižší střední škola a Lycée Sisowath (1947-1948, zde propadl) v Phnompenhu, Technická škola tamtéž (1948-1949), kde složil závěrečné zkoušky a dostal stipendium na studium ve Francii. Tam studoval v letech 1949 – 1952. Studium nedokončil a musel se vrátit do Kambodže. Více než studium ho zajímala politika a chtěl svou zemi zbavit francouzských kolonialistů. Stal se členem Marxistického kroužku, který založili kambodžští studenti a pravděpodobně i členem Francouzské komunistické strany.

Na svědomí měl tisíce životů, přesto byl oblíbenější než Stalin. A také na to doplatil

Do vlasti se vrátil začátkem roku 1953 a odešel do východního pohraničí, kde se připojil ke komunistickým povstalcům z Viet Minhu. Pak se vrátil do Phnompenhu a vydělával si na živobytí jako učitel. Usiloval o vytvoření komunistické strany, což se mu podařilo – v roce 1960 vznikla Komunistická strana Kampučie a jejím členům se začalo říkat „Rudí Khmérové“.

Pol Pot a vedení strany opustili Phnompenh v roce 1963 a odešli do džungle na východě země. Na přelomu let 1964/65 Pol Pot navštívil Hanoj a Peking. Vietnamci ho zklamali, neboť ho nabádali, aby skončil s násilným odbojem proti legitimnímu vládi země, princi Norodomu Sihanukovi, jenž byl jejich spojencem. Zato v Číně se Pol Potovi dostalo povzbudivého přijetí, a proto se Rudí Khmerové přimkli k Číně.

O tomhle jste věděli? Před 40 lety vypukla Čínsko-vietnamská válka. Proč k ní došlo?

V roce 1968 zahájili Rudí Khmerové povstání, 17. dubna obsadili hlavní město a nastolili v Kambodži hrůzovládu ideologicky podloženou z marxismu leninismu a kambodžského nacionalismu. Cílem bylo provést „velký skok“ z feudalismu rovnou do komunismu, a to podle těchto zásad:

  • Likvidace měst jako semeniště kapitalismu. Všechna města byla vysídlena (stala se z nich města duchů) a jejich obyvatelé přestěhováni na venkov (často jen do džungle), aby se tu „převychovávali“ prací. Lidé byli zabíjení jenom proto, že nosili brýle. Pol Pot a vedení státu sídlili ve vylidněném Phnompenhu.
  • Byly zrušeny peníze a zakázán obchod. Způsob života včetně oblečení byly plně unifikovány: každý měl jen pár věcí a byl oblečen do černého stejnokroje. (Obdobně to udělal Mao v Číně, celý národ oblékl do montérek, což u nás bylo v té době kvitováno s tím, že Číňany vůbec oblékl).
  • Lidé byli rozděleni do skupin a museli dřít na polích. Rybolov a sbírání plodů spadlých ze stromů byly zakázány jako kontrarevoluční činy. (Obdobné to bylo v Sovětském svazu za hladomoru v 30. letech, který zachvátil nejen Ukrajinu. Byl vydán tzv. zákon „Pěti klásků“, kdy za přistižení při sebrání několika klasů obilí následoval často až trest smrti. Když byl soudce shovívavý, bylo to 10 let vězení.)
  • Manželští partneři byli lidem přidělováni a páry se mohly stýkat jen ve vymezených časech za účelem plození dětí. Ty pak byly rodičům odnímány a vychovávány Angkarem (komunistickou stranou). Místo „já“ se muselo říkat „my“, děti své rodiče nazývali „strýčku“ a „teto“, zatímco ostatní dospělé „otče“ nebo „matko“. Národnostní menšiny (Vietnamci, Čamové a Číňané) byly tvrdě perzekvovány a musely se vzdát všeho, co je odlišovalo od ostatních Kambodžanů. Mnoho z nich bylo zavražděno.

Hrozí USA zimbabwizace? Na svůj rasistický výrok přední ekonom tvrdě doplatil

  • V letech 1976 – 1978 byly provedeny krvavé čistky v komunistické straně a při povstání, které v důsledku toho vzniklo na východě země, přišlo o život 100 000 až 250 000 lidí.
  • Perzekuce se vyznačovala nesmírnou brutalitou a barbarskými metodami poprav. Jejich symbolem se stalo vězení a mučírna Tuol Slengv Phnompenhu (dnes muzeum genocidy).
  • Počet Pol Potových obětí z let 1975–1979 kolísá mezi 250 00 0– 3 000 000, přičemž Kambodžaměla celkem 7 000 000 obyvatel. Jen menšina obětí byla přímo zavražděna či umučena, většina zemřela hladem, nemocemi a vyčerpáním. Za vlády Rudých Khmerů byla nemocná nebo hladověla, případně obojí, třetina až polovina veškerého obyvatelstva Kambodže.

Od roku 1975 docházelo k pohraničním potyčkám s Vietnamem a po vyvraždění jedné pohraniční vietnamské obce na přelomu let 1978 a 1979 Vietnamci vpadli do Kambodže a režim Rudých Khmerů svrhli. Část Rudých Khmerů však odešla do džungle a země se zmítala v partyzánské válce. Aby získali podporu obyvatelstva, přepracovali svou ideologii a roku 1981 byla komunistická strana byla rozpuštěna.

FOTO: Pol Pot a Rudí Khmérové

Pol Pot a Rudí Khmérové - Pol Pot – wikipediaPol Pot a Rudí Khmérové - Rudí Khmérové – Zakázali rodinu, lid vyhnali do džungle a vyvraždili čtvrtinu Kambodže – refresherPol Pot a Rudí Khmérové - 3 – Pol Potova sestra byla králvou konkubínou – youtubePol Pot a Rudí Khmérové - 1 – Návštěva buddhistického kláštera – youtubePol Pot a Rudí Khmérové - 2 – Návštěva buddhistického kláštera – 2 – youtube
Další fotky
Pol Pot a Rudí Khmérové - 4 – Komunisté ve Francii jako jedinípodporovali nezávislost Kambodže – youtubePol Pot a Rudí Khmérové - 7 – Rudí Khmerové – youtubePol Pot a Rudí Khmérové - 8 – Rudí Khmerové – youtubePol Pot a Rudí Khmérové - 9 – Směr – hlavní město Kambodže – youtubePol Pot a Rudí Khmérové - 10 – Proces s Pol Potem – v podstatě fraška – youtubePol Pot a Rudí Khmérové - 11 – Pol Pot v domácím vězení – youtubePol Pot a Rudí Khmérové - Elena a Nicolae Ceausescu a Pol Pot v roce 1978 – wikipediaPol Pot a Rudí Khmérové - Logo Rudých Khmerů – wikipediaPol Pot a Rudí Khmérové - Vlajka Rudých Khmerů – wikipediaPol Pot a Rudí Khmérové - Pol Pot- EuroZprávyPol Pot a Rudí Khmérové - Rudí Khmerové – Moderní dějinyPol Pot a Rudí Khmérové - Tuol Sleng – vězení, ve kterém v průběhu vlády Rudých Khmerů bylo uvězněno zhruba 16.000 lidí, přežilo jen 12 vězňů – wikipediaPol Pot a Rudí Khmérové - iDNES.tv – iDNES.czPol Pot a Rudí Khmérové - Jacobin

Pol Pot prováděl dál čistky mezi Rudými Khmery, byl však jimi svržen a odsouzen k domácímu vězení. Zemřel 15. dubna 1998 a jeho tělo bylo spáleno na hranici. V následujícím roce byly vládními vojsky zlikvidovány i poslední zbytky Rudých Khmerů.

 

 

 

 

 

 

 

Dnes, 18:35
Nevíme, jaký názor by na to měli v Americe, ale pro náš humoristický měsíčník SORRY...
Dnes, 16:16
Na rozhraní Národního parku Vysoké Taury a Zillertalských Alp najdou turisté skutečný přírodní unikát, jeden...
Dnes, 14:02
O prázdninách můžeme začít s nakládáním ovoce do alkoholu a cukru. A na podzim si...
Dnes, 10:16
Devátá hodina večerní byla v mnoha rodinách časem, kdy se ztišilo rádio, zkušená ruka naladila...
Dnes, 09:33
Milovníci památek a historie jistě budou souhlasit, že v okolí Prahy se vyskytuje poměrně mnoho...
Dnes, 08:03
Přesně před dvaašedesáti lety došlo k tragické události na železnici u Frýdlantu v severních Čechách....
Včera, 16:00
Dědeček na prastaré, zažloutlé fotografii, se usmívá. Bůhví, kdo tu fotku před více než sto...
Včera, 12:04
Někteří vlastníci pozemků v Netvořicích na Benešovsku nesouhlasí s obchvatem. Podmiňují jeho stavbu platným stavebním povolením...
Včera, 11:30
Kdo by neznal Woodstock? Tím naším byl 1. Československý beat festival v roce 1967 v...
Včera, 10:02
Pořád je se co učit, a tak se mohou leccos dozvědět jak začínající hospodyňky, tak...
Reklama