Tip na výlet: Méně známá, avšak zajímavá místa Plzeňska

Další fotky

Přibližně 15 kilometrů od známého kláštera Plasy se nachází zřícenina hradu Dolní Bělá. Hrad Dolní Bělá dostal jméno po stejnojmenné říčce, která protéká pod hradním ostrohem. Hrad byl založen okolo roku 1315. Jeho zakladatelem byl Racek z Bělé ze známého rodu Hroznatovců. Z husitských dob nemáme o hradu žádné přesné zprávy, ale je známo, že v okolí bylo husity vypáleno několik vesnic.

Rod Hroznatovců hrad opouští po dvou staletích působení a hrad získává Jan z Roupova, který jej však musel kvůli dluhům prodat. V roce 1555 hrad tedy získává Šebastián Markvart z Hrádku a na Nekmíři. Právě v té době hrad získává renesanční úpravu. Zajímavostí je, že v době, kdy panství držel Diviš Markvart, navštívil hrad při své cestě do Benátek a na Střední východ známý cestovatel a hudebník Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic. Dokonce se o Bělé zmiňuje ve svém cestopise. Na Bělé se pak zastavil i při svém návratu domů.

Tip na vycházku: Objevte kapličky ukryté v samém srdci Prahy

V pohnutém roce 1620 ztrácí hradní pán dvě třetiny majetku. Jeho syn Kryštof nechal roku 1584 hrad přestavět v duchu renesance a jeho syn Diviš Markvart se, coby protestant, v roce 1620 zúčastnil generálního sněmu, kde byl zvolen relátorem zemských desek. Během třicetileté války byl kraj několikrát vypálen a klesl i počet obyvatelstva.

Tip na jarní vycházku: Navštivte největší pražský přírodní park Klánovice-Čihadla

Ze středověkého hradu Dolní Bělá se dodnes dochovaly jen skromné zbytky. V r. 1584 byl tedy sice hrad přestavěn v duchu renesance, ale po roce 1755, kdy jej zakoupil plaský klášter, se začal měnit v ruiny. Po r. 1785 jej lidé rozebrali na stavbu vesnických usedlostí. Dnes z hradu sice zbyly jen skutečně drobné pozůstatky, ale přesto se jedná o velmi romantické místo s překrásným výhledem do okolí.

Tip na výlet: Navštivte posvátný okrsek a výstavu, kde můžete spatřit i meč kata Mydláře

Dalším zajímavým místem k zastavení je Újezd nade Mží, který se nachází asi 20 kilometrů od Dolní Bělé. Původně se zde nacházela tvrz a poplužní dvůr. Prvním známým majitelem byl Jindřich z Újezda. Dnešní zámecká budova byla postavena v roce 1817 a podobu, kterou vidíme dnes, získala v 80. letech 18. století.

FOTO: Méně známá, avšak zajímavá místa Plzeňska

Méně známá, avšak zajímavá místa Plzeňska - Dolní Bělá 2Méně známá, avšak zajímavá místa Plzeňska - Dolní Bělá – hradMéně známá, avšak zajímavá místa Plzeňska - Dolní Bělá – pohled z hraduMéně známá, avšak zajímavá místa Plzeňska - ZámekÚjezd nade Mží 2Méně známá, avšak zajímavá místa Plzeňska - Zámek Újezd nade Mží
Další fotky
Méně známá, avšak zajímavá místa Plzeňska - Morčata – farmaMéně známá, avšak zajímavá místa Plzeňska - PštrosiMéně známá, avšak zajímavá místa Plzeňska - Farmářova stezka – koněMéně známá, avšak zajímavá místa Plzeňska - Zámek Újezd nade Mží – farmaMéně známá, avšak zajímavá místa Plzeňska - Újezd nade Mží – alej

Od roku 1949 do roku 1992 sloužil zámek a jeho hospodářské budovy k zemědělským účelům a chovu dobytka. Od roku 1993 je zámek v soukromém vlastnictví a díky majitelům v okolí zámecké budovy najdeme ,,Farmářovu stezku“, na které se seznámíme s mnoha druhy zvířat, jako jsou lamy, osli, koně a dokonce i velbloud. Nechybí ani oblíbení mazlíčci, jakými jsou morčata a králíci. Na své si tak přijdou malí i velcí milovníci zvířat a celá procházka po stezce je příjemným odpočinkem.

Dnes, 14:58
Setrvačnost lidského chování je někdy výhodou. Pokud se tedy chcete vyhnout davu. Co si budeme...
Dnes, 14:16
Ve věku 84 let dnes zemřela herečka Nina Divíšková, která byla dlouhá léta spjata s...
Dnes, 13:32
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 13:32
Vojín 9. pěšího pluku Indiany jako zázrakem unikl jisté smrti. Po zbytek života mu to...
Dnes, 13:04
Olympijské hry v Tokiu budou s domácími fanoušky. Stadiony a haly se budou moci zaplnit...
Dnes, 11:45
Od 1. července 2021 mohou rodiče, pěstouni či opatrovníci dětí požádat Úřad práce ČR o...
Dnes, 10:54
Pokud se letos vypravíte do Chorvatska, čekají vás stejné podmínky jako v době před pandemií....
Dnes, 09:54
Jeden z nejoblíbenějších českých dětských herců všech dob se dočkal vzpomínky na svojí osobu umístěnou...
Dnes, 09:44
Registrace k očkování proti koronaviru se dětem mezi 12 a 15 lety otevře 1. července,...
Dnes, 09:20
Mozek Wesleyho Prossera postihla v roce 2017 encefalitida. Ve svém mladém věku se musel učit...
Dnes, 08:58
Potíže s usínáním má čas od času většina z nás. Co dělat, když žádná z...
Reklama