Tip na výlet: Moravský kras láká na unikátní podívanou

Moravský kras patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti svého druhu ve střední Evropě. Pokud jste si právě říkali, že byste si tam rádi udělali výlet, následující čtení je právě pro vás.

Místo, kde si budete připadat jako drobečci vůči okolí, je propast Macocha, opředená mnoha mýty a pověstmi. Faktem je, že vznikla zřícením podzemního dómu, a na jeho místě se utvořila prohlubeň elipsovitého tvaru. Je hluboká téměř sto čtyřicet metrů, měřeno od horního můstku k hladině dolního jezera.

A ještě přece jenom k těm pověstem. V obci Vilémovice prý žila zlá žena, která měla svoje i nevlastní dítě.  Vylákala ho k propasti a v touze se ho zbavit, protože jí překáželo, ho shodila do propasti. Dítě se zachytilo za větve stromů a dřevorubci mu pomohli vysvobodit se. Vesničané zosnovali vůči ženě pomstu a za tento hanebný čin ji svrhli do propasti a podle tohoto příběhu o maceše, v místním nářečí macoše, dostalo pak toto místo název.

Tip na výlet: Nesnažte se vše prohlédnout co nejrychleji. Vychutnejte si dílo přírody, Moravský kras

V Chráněné krajinné oblasti Moravský kras si můžete vybrat, kterou z jeskyní navštívíte – jestli Punkevní, při jejíž prohlídce se projedete v loďkách po podzemní říčce Punkvě, nebo se můžete rozhodnout pro Kateřinskou jeskyni, která vítá návštěvníky už od roku 1910 a je známa jako naleziště kostí jeskynního medvěda a jako sídliště pravěkého člověka. Třetí z perel Moravského krasu je Sloupsko – šošůvská jeskyně, která okouzlí obrovskými prostorami podzemních chodeb a dómů. Čtvrtá Balcarka je na východním okraji Moravského krasu. Její krasové prostory patří výzdobou i barevností k nejzajímavějším v Evropě. A pátá jeskyně Výpustek v jižní části krasu provede zájemce 40 tisíci let nazpět – od podzemního vojenského krytu z dob studené války, přes nacistickou továrnu na letecké motory, až po pravěké osídlení z dob paleolitu.

Kde se ochladit? Nabízí se Koněpruské jeskyně

Moravský kras, světově významné krasové území, se rozkládá asi na sto čtverečních kilometrech, je tu více než tisícovka jeskyní nejrůznější velikosti, přístupnosti a výzdoby. A těch pět, o nichž jsme si dnes řekli, jsou zatím jediné, které jsou v současnosti přístupné.

 

Včera, 15:40
Emil Zillich byl český malíř a ilustrátor. Tvořil především žánrové malby s náměty z historie...
Včera, 14:26
Ministr zdravotnictví Roman Prymula na tiskovém brífinku rozporoval tvrzení serveru blesk.cz. Podle jeho výkladu restaurací...
Včera, 13:40
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Včera, 13:40
Nadbytek ovoce s sebou přináší každoročně otázku, co s ním. Jednou z možností je kvalitní...
Včera, 11:40
Má černobílé vidění. Oblíbené přirovnání, které se hodí na někoho, kdo zná opravdu jen dva...
Čokoládový fitness dort
Včera, 10:20
Zdravý životní styl nám velí vyhnout se mouce, cukru a dalším nezdravým surovinám. No ale...
Včera, 08:18
Server blesk.cz nachytal ministra zdravotnictví Romana Prymulu na švestkách. Fotografie, které přinesl, zachytily Prymulu a...
Včera, 08:11
Manželka příslušníka SNB Honzy Zemana, Lída Zemanová byla jednou ze dvou jeho seriálových partnerek. Herečka...
22.10.2020
Objevit lenochoda v korunách stromů pralesa je téměř nemožné, neboť se prakticky nepohybuje a navíc...
22.10.2020
A přináší nám je ve své nové knize „Štěchovický poklad – konec legend“, český reportér,...
22.10.2020
Napadlo vás někdy, jak vznikl (ne)český pozdrav „čau“? Stačí zabrousit do 50. let minulého století...
Reklama