Tip na výlet: Navštivte systém kuřimských štol, které vystavěli na příkaz Göringa

Další fotky

Zdá se, že město Kuřim, které leží v těsném sousedství Brna, je tímto svým velkým sousedem zastíněno. Přesto Kuřim a její okolí nabízí velmi zajímavé turistické cíle.

Prvním z nich je rozhledna Babí lom. Vypíná se v nadmořské výšce 521 metrů. Do začátku 2. světové války se na jejím místě nacházela Ripkova vyhlídka, která měla podobu zastřešeného altánu. V roce 1958 se v hlavě letovického rodáka MUDr. Rudolfa Albrechta zrodil nápad na výstavbu nové rozhledny. Brněnský architekt Mojmír Korvas vypracoval projekt patnáctimetrové betonové věže. Na samotné stavbě se především podíleli dobrovolníci TJ Sokol Lelkovice, kteří veškerý materiál dopravovali na zádech. V roce 1961 byla rozhledna slavnostně otevřena. Vstup na rozhlednu je zdarma a turistická trasa z Kuřimi měří asi 5 kilometrů. Na rozhlednu se lze také dostat například z blízkých Lelkovic. Místo je i tajemné, protože psychotronici tvrdí, že tato oblast vyzařuje silnou negativní energii a v minulosti zde docházelo k rituálům černé magie. Posoudit tuto informaci musí každý sám…

Tip na výlet: Znáte hrad Věžka? Podle pověsti tam v podzemí můžete najít kachnu sedící na zlatých vejcích

Bezesporu dalším turisticky atraktivním cílem jsou Kuřimské štoly. Příkaz k výstavbě štol vydal v roce 1941 Hermann Göring. Továrna měla sloužit válečným potřebám nacistů. V roce 1943 přibyla do areálu zbrojovky hamburská firma Klöckner, která vyráběla letecké motory. Vídeňští architekti Kurt Klaudy a Georg Lippert vyprojektovali systém kuřimských štol, které se nacházejí pod kopcem Záruba.

Na konci války, v roce 1945, kdy bylo osvobozeno Brno a fronta se zastavila na severním okraji města, se obyvatelé Kuřimi a okolních vesnic ukryli právě do těchto štol, aby zde přečkali závěrečné boje a bombardování. Pod zemí zůstali 14 dní a ve vlhkých štolách to bylo velmi náročné. Jejich nucený pobyt zde ukončila 9. května 1945 rumunská armáda. Po válce štoly nebyly využívány a docházelo v nich k závalům. Proto byly vchody do štol nakonec až na jednu výjimku zavaleny.

Tajná továrna téměř v srdci Prahy. Tajemství Branické skály

V roce 2018 se město Kuřim rozhodlo štoly zpřístupnit veřejnosti a probíhají zde komentované prohlídky s průvodcem. Na prohlídky je potřeba si rezervovat čas a veškeré informace najdete na stránkách města. Prohlídka určitě stojí za to.

Dříve zámek, dnes již téměř zřícenina. Najde chátrající objekt Brnky svého zachránce?

Při pobytu v Kuřimi také nezapomeňte na návštěvu zámku. Ten byl patrně postaven na místě tvrze vybudované v 15. století pány z Boskovic. V současné době zámek sice slouží potřebám SOU a průmyslové školy, ale v části zámku najdeme velmi zajímavou muzejní expozici Kuřim na spojnici cest, která prezentuje historii města od doby železné až po dějiny městečka do konce 19. století. V létě se na zámku také konají kulturní akce.

V těsné blízkosti zámku stojí i kostel sv. Maří Magdalény postavený v roce 1226, kdy je také zmiňován v listině Přemysla Otakara I. ohledně placení desátek. Nově se ve městě rovněž nachází expozice četnické stanice, kterou provozují místní nadšenci. Dobře naplánovaná návštěva Kuřimi se dá i bez auta stihnout za jeden den a náplň tohoto výletu vás určitě nezklame.

FOTO: Kuřim

Kuřim - štola Kuřim- vchodKuřim - štoly KuřimKuřim - štoly Kuřim – krytKuřim - štoly Kuřim – krytKuřim - zámek Kuřim
Další fotky
Kuřim - kostel KuřimKuřim - rozhledna Babí lomKuřim - z expozice muzea Kuřim
Včera, 18:43
Vláda podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) dnes potvrdila sobotní mimořádné opatření, které zakazuje...
Včera, 15:35
Všechno je zde nekonečně větší, než tam odkud vypluli. Pralesy bez konce, řeky, proti kterým...
Včera, 13:41
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 13:41
Vicepremiér a znovuzvolený předseda ČSSD Jan Hamáček chce, aby bylo Česko připraveno na okamžitý nákup...
Včera, 13:25
Během státem nařízeného uzavření okresů jsme se naučili poznávat i naše okolí, na což si...
Včera, 11:30
Tomáš Petříček (ČSSD) potvrdil, že vicepremiér a předseda sociální demokracie Jan Hamáček předloží premiérovi Andreji...
Včera, 11:15
12. dubna 1961 v 6 hodin a 7 minut světového času, v Moskvě ukazovaly ručičky...
Včera, 07:30
Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) se na dnešní večerní schůzce s předsedou strany a...
Včera, 04:00
Vlasta Burian jako svérázný přednosta stanice, který zvládne každou problematickou situaci, je na filmovém plátně...
11.4.2021
Dají se jíst jako příloha k pečenému masu nebo jen samotné se zeleninovým salátem. Pokaždé...
11.4.2021
Jednal, nebo nejednal nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) s prezidentem Milošem Zemanem ohledně...
Reklama