Hrad nechal postavit Racek ze Švamberka. První písemná zmínka pochází z roku 1351. Racek nechal také na památku své první ženy postavit kostel svaté Máří Magdalény. Po smrti Racka ze Švamberka v roce 1377 postoupili jeho synové hrad Otíkovi z Chrástu, jenž se postavil Václavovi IV. Jeho vojsko proto hrad v roce 1405 oblehlo.
K zániku hradu došlo již v roce 1478, kdy hrad okupovalo a pobořilo vojsko Matyáše Korvína.
V letech 1962 – 1972 akademický malíř Václav Uchytil odstranil společně s dětmi z historického kroužku z Plzně zřícené zdivo a vytvořil přístupovou cestu, po které se k hradu lze dostat i dnes. Úprava zdiva však nebyla podle odborníků příliš šťastná a větší část odkrytého zdiva se zhroutila. Nálezy z hradu jsou uloženy v depozitáři Západočeského muzea. Dnes je hrad v péči občanského sdružení Plzeňské centrum Filosofie a Umění.
K hradu se také váže pověst o kachně sedící na zlatých vejcích. V útrobách hradu se prý ukrývá tajná podzemní chodba vedoucí k podzemnímu jezírku, na kterém sedí kachna na zlatých vejcích. Každý, kdo by je chtěl získat, prý musí nejprve vyslechnout tři mše, vykoupat se v jezírku a pak za neustálého modlení Otčenáše si pro ně může dojít. I když podobných pověstí tohoto typu existuje mnoho i na dalších tajemných místech a pověst má pravděpodobně již pohanský původ, nemůžeme nikdy vyloučit, že na Věžce možná skutečně čeká opravdový poklad. To dosvědčuje i mnoho případů náhodných nálezů.
Každopádně hrad Věžka je velmi romantické a klidné místo, na něž vede příjemná cesta z obce Druztová, a to právě kolem kostelíka Máří Magdalény. Do obce se lze pohodlně dostat i bez automobilu veřejnou dopravou. V okolí můžeme rovněž navštívit například obec Dolany, ve které najdeme vesnickou památkovou zónu s usedlostmi a lidovými domy z počátku 19. století nebo obec Chrást, kde vedle Obecního úřadu byla v roce 1946 umístěna voznice, která v době okupace sloužila jako skrýš zbraní. V roce 2013 byla rekonstruována.