Tip na výlet: Nelahozeves. Renesanční zámek, kde se setkávala kulturní smetánka

Další fotky

Zámek Nelahozeves nalezneme na levém břehu Vltavy, necelé tři kilometry severně od Kralup nad Vltavou. Na skalním masivu, kousek od řeky. Pod zámkem vede páteřní železniční trať z Prahy do Děčína, a pokračuje směrem na Drážďany a Berlín. Je velmi starého data, provoz zde byl zahájen již v roce 1850. Tomuto o tři století staršímu, renesančnímu zámku se naštěstí tato trať vyhnula. To západní mostecká věž i kostel sv. Václava v Roudnici nad Labem takové štěstí neměly a musely ustoupit.

Zámek začal vyrůstat v roce 1553 a u jeho zrodu stál jistý Florián Gryspek z Gryspachu. Původ tohoto rodu lze najít v Rakousku a Bavorsku, kde potomci žijí dodnes. Gryspek je pouze zkomolenina původního jména. Tento pán se narodil v roce 1504, v tyrolském Innsbrucku. Studoval v Paříži a v roce 1530 vstoupil do služeb Ferdinanda I. který si ho jako velmi vzdělaného sekretáře oblíbil. V roce 1547 se při stavovském povstání postavil na tu správnou stranu a v krátké době velice zbohatl. Kaceřov, Nelahozeves, Rožmitál pod Třemšínem. Pan Gryspek na svém majetku neseděl, věnoval se rozsáhlé podnikatelské a stavební činnosti.

Tajná chodba měla propojovat zámky v Nelahozevsi a ve Veltrusech. Co se v ní ukrývá?

Byl velmi čilý i v jiném směru, a s třináctiletou Rosinou Hölzlovou zplodil postupně 24 dětí. Ano čtete dobře, dvacet čtyři dětí. Čtrnáct synů a deset dcer. Pana Floriána přežilo sedm synů, kteří si postupně rozdělili otcův majetek. Pan Florián se dožil úctyhodného věku 83 let, a zemřel na svém milovaném zámku. Nicméně je pohřben vedle své milované ženy, v kostele sv. Petra a Pavla v Kralovicích u Plzně. Synáčkové se otcovy víry nedržely a načichli protestanstvím. Synové Vratislav a Blažej studovali v Paříži, a o bartolomějské noci unikli smrti jen díky varování od anglické královny Alžběty. Proč neunikli i ostatní hugenoti a proč královna varovala jenom je, to je dodnes záhada.

Tip na výlet: Tajemné sídlo alchymistů Budyně nad Ohří

Potomci pana Floriána už tak dobrý odhad neměli. Připojili se ke stavovskému povstání a na podzim roku 1622 jim byl zkonfiskován veškerý majetek a většina z nich emigrovala. Zajímavá legenda vypráví, že se všichni sešli na zámku v Kaceřově a hromadně spáchali sebevraždu jedem. Není to prokázáno, ale je fakt, že od roku 1615 do roku 1620 zemřelo sedm příslušníků rodu a legenda byla na světě.

Zajímavé je i to, že pan Florián Gryspek byl mecenášem renesančních básníků a na zámku v Nelahozevsi se setkávala kulturní smetánka. Obrazárna a obrovská knihovna byla samozřejmostí. Renesanční zámek, který vlastnila jedna z jeho katolických neteří, byl v roce 1623 prodán Polyxeně z Lobkowicz, a od té doby již patřil rodu Lobkoviců. Po peripetiích s nacismem a komunismem byl zámek opět navrácen a nyní je jeho majitelem Wiliam Lobkowicz.

FOTO: Zámek Nelahozeves

Zámek Nelahozeves - Zámek NelahozevesZámek Nelahozeves - Zámek NelahozevesZámek Nelahozeves - Zámek NelahozevesZámek Nelahozeves - Zámek NelahozevesZámek Nelahozeves - Zámek Nelahozeves
Další fotky
Zámek Nelahozeves - Zámek NelahozevesZámek Nelahozeves - Zámek NelahozevesZámek Nelahozeves - Zámek NelahozevesZámek Nelahozeves - Zámek nelahozevesZámek Nelahozeves - Zámek NelahozevesZámek Nelahozeves - Zámek NelahozevesZámek Nelahozeves - Nelahozeves

Expozice na zámku představuje dvanáct dobových pokojů a představuje život šlechty, druhé poloviny devatenáctého století. Pánská a dámská ložnice, pracovny, hudební salon, knihovna, sbírky zbraní, rodinná kaple, jídelna, studovna. Zámecká knihovna čítá 65 000 svazků (je přístupná jen zcela výjimečně), a z obrazů zde nalezneme díla Rubense, Veroneseho a Brueghela staršího. Zámek je velmi vděčným objektem k návštěvě. Pokud vám ani hodinový, poutavý výklad nebude stačit, můžete navštívit i nedaleký rodný dům, hudebního skladatele Antonína Dvořáka.

Dnes, 13:40
Když v obci Ústí nedaleko Vsetína odbočíte do údolí Vsetínské Bečvy, po pár stovkách metrů...
Dnes, 13:14
Vláda kvůli šíření koronaviru od čtvrtečních 6. hodin ráno do 3. listopadu nařídila omezení pohybu...
Dnes, 11:39
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Dnes, 11:39
Svatý František zahání lidi do chýšek, praví pranostika. Teplo tedy postupně střídá zima a je...
Dnes, 10:20
Jíst zdravěji, a přitom všechno co máte rádi? Ano, jde to a je to docela...
Dnes, 08:59
Sdílení zkušeností a příkladů dobré praxe, jak mohou firmy implementovat opatření ke zvládnutí pandemie covid-19,...
Dnes, 08:11
Když se dnes řekne teroristický útok, každého asi napadne výbuch, šílený střelec nebo něco podobného,...
Včera, 15:40
V uplynulém měsíci září jsme si státním svátkem připomněli významné výročí naší české státnosti. Kníže...
Včera, 13:56
Vláda Andreje Babiše věděla od půlky srpna o druhé vlně covid-19. Měla k dispozici matematické...
Včera, 13:40
Stres a strach, to jsou faktory, které opravdu podstatně ubližují naší psychice. Nyní, tedy v době,...
Včera, 13:00
Kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality pátrají v souvislosti s neoprávněným vyplacením kompenzačního bonusu po totožnosti...
Reklama