26℃
Dnes je 18. červen , svátek má Milan

Tip na výlet: Železnicí do Železnice a na zříceninu hradu Bradlec

Další fotky

Městečko Železnice se nachází ve východních Čechách asi 5 km od Jičína v oblasti Českého ráje. Rozkládá se v kotlině, nad níž se na severu tyčí hora Tábor, na které najdeme rozhlednu a poutní místo, na východě pak vrchy Bradlec a Kumburk, na nichž se rozprostírají zříceniny hradů. Na jihu se pak nachází vrch Železný s bývalým hradištěm lužické kultury. Původ jména města má souvislost se železem, které se zde ve středověku těžilo.

Reklama

Město se pyšní bohatou historií. V místě dnešního městečka bylo nejprve založeno ostrožné hradiště z doby po roce 950 n. l. a ve 12. století stával severně od dnešního kostela šlechtický dvorec. Četné archeologické nálezy jsou dnes uloženy v místním muzeu, které určitě stojí za návštěvu.

Obdivoval ji Mácha, Erben i Vrchlický. Proč je zřícenina hradu Valdek nepřístupná?

Roku 1544 byla Železnice prodána rodem Valdštejnů městu Jičín. Až do roku 1848 byla tedy Železnice poddanským městem. V minulosti ji zasáhly dva ničivé požáry. První v roce 1788 zničil 74 domů. Při druhém v roce 1826 shořelo 72 domů včetně celého náměstí. To bylo znovu postaveno, převážně podle plánů místního stavitele J. Hertnera, v empírovém slohu. Městu se nevyhnula ani Prusko-rakouská bitva u Jičína roku 1866. Po stopách této bitvy se můžeme vydat naučnou stezkou.

Hrad Karlštejn, sídlo římských císařů, bude zářit novotou za skoro sto milionů

Další zajímavostí města je kostel sv. Jiljí. Ten byl vybudován v letech 1723 – 1731 na místě staršího kamenného kostela svatého Jana Křtitele, zmiňovaného již ve 13. století. Připomíná ho dochovaná kamenná románská věž. Při kostele najdeme romantické náhrobky převážně z 18. a 19. století. Kostel a hřbitůvek je obehnán renesanční hřbitovní zdí.

Součástí prohlídky již zmíněného muzea je i roubená chalupa z 18. století se zachovalou černou kuchyní a celkovým původním vybavením. Muzeem i chalupou vás provede ochotný průvodce.

Pokud máme dostatek sil a času, můžeme se dále vydat z náměstí po žluté turistické značce na zříceninu hradu Bradlec vzdálenou zhruba 5 km. Trasa je středně náročná a odměnou vám bude návštěva impozantních zbytků hradu, který není tak hojně navštěvován jako například Kumburk, jelikož pro motoristy je hůře dostupný. Za výstup nás zde odmění klid a romantická atmosféra.

Tip na výlet: Houska, hrad opředený chmurnými pověstmi. Rozhodně stojí za návštěvu, ať už jim věříte či nikoliv

Hrad byl založen nejpozději počátkem 14. století a jeho prvním doloženým majitelem byl Havel Ryba z Bradlece. Hrad je postaven na čedičové skále na stejnojmenném kopci. Z bohaté historie je zajímavé období po roce 1437, kdy se hradu zmocnila loupeživá posádka. Ta byla zlikvidována zemskou hotovostí roku 1442. Z té doby se nám zřejmě dochovala pověst o pokladu. Poklad se má údajně nacházet v chodbě vedoucí z hradu do bývalé tvrze v Železnici.

Od konce 16. století je hrad již uváděn jako pustý. Každopádně tato romantická zřícenina stojí za trochu námahy. Po prohlídce a odpočinku se můžeme vydat zpět do městečka Železnice na stejnojmennou zastávku vlaku. Do Železnice totiž vede vlakové spojení z Prahy do Jičína.

FOTO: Železnice a zřícenina hradu Bradlec

Železnice a zřícenina hradu Bradlec - DSC06137Železnice a zřícenina hradu Bradlec - DSC06141Železnice a zřícenina hradu Bradlec - DSC06146Železnice a zřícenina hradu Bradlec - DSC06101Železnice a zřícenina hradu Bradlec - Románská věž kostela v Železnici
Další fotky
Železnice a zřícenina hradu Bradlec - DSC06118Železnice a zřícenina hradu Bradlec - DSC06130Železnice a zřícenina hradu Bradlec - DSC06144Železnice a zřícenina hradu Bradlec - BradlecŽeleznice a zřícenina hradu Bradlec - DSC06169

Zdatnější turisté mohou bezpečně pokračovat z hradu Bradlec po dobře značené turistické značce až ke zřícenině hradu Kumburk a dále do Nové Paky.

Včera, 17:30
Možná se někdy sami sebe ptáte, jestli patříte mezi ty inteligentnější. Nějaký obecný test na...
Včera, 16:27
Letošní sezónu startuje svou tour po festivalech obří loď Captain Morgan Port Royal, která nabízí...
Včera, 16:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Včera, 16:00
Potopa světa je mýtická událost, která se vyskytuje téměř u všech kultur světa, které mohla...
Včera, 14:00
Americký fyzik Richard Feynman a jeho metoda učení, díky které byl uznávaný za své široké...
Včera, 11:30
Dějiny druhé světové války, zejména pak některé její klíčové okamžiky, jako jsou přesné okolnosti úmrtí...
Včera, 10:00
Česká ptačí říše je asi desetkrát větší než lidská. A přestože tito báječní okřídlení obratlovci...
Včera, 08:00
Však se mu také přezdívalo architekt módy. Uplatnil v ní svůj technický smysl pro proporce,...
16.6.2019
Je normální, že nikdo nemá chuť na milostné hrátky každý den. Frigidita bývá však často...
16.6.2019
Málo známá jaderná katastrofa, které měla být utajena. Celkově třetí největší nehoda tohoto druhu byla...
16.6.2019
Při svém pátrání po zapomenutých památkách jsem cestou na Makovou horu, která je středočeským poutním...
Reklama