Tisíce dobrovolníků se zúčastnilo letošního sčítání ptáků na krmítkách

sčítání ptáků

Druhý ročník celorepublikového sčítání ptáků na krmítkách v režii České společnosti ornitologické ČOS) s názvem Ptačí hodinka opět vzbudil u veřejnosti velký zájem.

Podle průběžných výsledků se zapojilo přes 15 tisíc sčitatelů, což je více než loni. Česká společnost ornitologická získá díky spolupráci dobrovolníků důležité údaje o ptácích, kteří u nás zimují. Lidé měli čas na poslání svých pozorování, které probíhalo v České republice od 10. do 12. ledna, do 17. ledna.

Nejvíce je sýkor koňader

Už nyní jsou k dispozici průběžné výsledky. „Aktuální počet (12. ledna ve 20:00) odevzdaných sčítání je 10 779 od 15 027 účastníků a další sčítání stále přicházejí. Loni to celkově bylo 10 510 sčítání od 14 333 účastníků,“ komentovala průběžný stav koordinátorka občanské vědy České společnosti ornitologické Alena Skálová.

Ptačí cestovatelé. Ač bez kompasu, vždy neomylně dorazí k cíli

Účastníci při hodinovém pozorování zapisovali vždy nejvyšší počet současně spatřených jedinců každého druhu. I když ke sčítání nebylo nutné ani vlastnit krmítko, většina sčítání pochází právě z jejich okolí.

„Podle průběžných výsledků je zatím na prvním místě pozorovaných ptáků sýkora koňadra, kterou následují vrabec polní a vrabec domácí,“ říká koordinátorka Ptačí hodinky Dita Hořáková. Ornitologové sbírali i data o tom, že v danou hodinu žádný pták na krmítko nepřilétl. „I tyto údaje jsou pro nás důležité. „Prázdná“ pozorování tvoří prozatím 1,7 % sčítání, loni to bylo 2,5 %,“ vysvětluje Skálová.

Dobrovolná účast veřejnosti je podle koordinátorky Hořákové jedinou možností, jak získávat potřebné údaje z rozsáhlého území. „Moc nás těší, že se do sčítání opět zapojilo tolik dobrovolníků včetně školních kolektivů, od kterých prozatím přišlo 90 sčítání. Všem patří velký dík,“ podotýká Hořáková.

90 procent ptáků zachovává svým partnerům věrnost. Co jste o ptačích vztazích nevěděli

Co sčítání prozradí ornitologům?

Sčítání ptáků na krmítkách je dlouhodobým projektem a díky spolupráci s veřejností se ornitologové dozví, kteří ptáci u nás zimují. Časem, v horizontu několika let, získají přehled, jací ptáci ubývají a přibývají a také zjistí, jaké prostředí nejraději využívají. Pozorování také odborníkům prozradí, jak naši ptáci reagují na změny klimatu. Už z dřívějších pozorování je jasné, že díky mírnějším zimám u nás mnohdy přezimují některé druhy jinak tažných ptáků. Přes zimu se tak někdy můžeme setkat i se špačky, skřivany a každým rokem v republice zůstává v zimním období i několik jedinců čápa bílého.

Tip na výlet: Zavedeme vás do evropské divočiny. Ornitologové zpřístupnili Josefovskou džungli v ptačím parku

Loni se do sčítání zapojilo více než 14 tisíc sčitatelů, kteří pozorovali přes čtvrt milionu ptáků. Podle předpokladů budou mít ornitologové z letošního sčítání finální výsledky na přelomu ledna a února. Třetí ročník sčítání ptáků na krmítkách uspořádá Česká společnost ornitologická 8. až 10. ledna 2021.

Dnes, 09:05
Kostelec nad Labem býval vždy armádním městem, a to už od středověku. V současnosti jsou...
Dnes, 07:55
Poselství demonstrace proti vládním opatřením mediálně překrylo násilí fotbalových fanoušků, policejní dělbuchy a vodní dělo....
Včera, 17:45
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Včera, 17:45
Česnek patří mezi krále kuchyně, a to nejen té české. Působí totiž, spolu s cibulí,...
Včera, 15:35
Český svaz ochránců přírody pracuje na projektu Živá zahrada. To proto, že soukromé zahrady dnes...
Včera, 13:25
V pravidelném seriálu o osobnostech Mělnicka tentokrát zavítáme do Čakoviček. Obec, dříve nazývaná Malé Čakovice,...
Včera, 11:15
Památky a zoologické zahrady jsou sice momentálně díky opatřením vlády kvůli pandemii zavřené, ale i...
Včera, 09:05
Hrejkovice je malá vesnička nedaleko Milevska. Rodinná farma udržuje letitou tradici v domácí výrobě zelí....
Včera, 07:55
Krátce před chystanou premiérou muzikálu Láska nebeská složeného z písní Waldemara Matuška jsme si nejen...
23.10.2020
Emil Zillich byl český malíř a ilustrátor. Tvořil především žánrové malby s náměty z historie...
23.10.2020
Ministr zdravotnictví Roman Prymula na tiskovém brífinku rozporoval tvrzení serveru blesk.cz. Podle jeho výkladu restaurací...
Reklama