Tlustoocasé a tlustozadké. Víte, který přežvýkavec nosil punc nejužitečnějšího domácího zvířete?

Další fotky

Historie existence nám dobře známé ovce domácí, malého domestikovaného přežvýkavce, se začala psát přibližně před jedenácti až třinácti tisíci lety v Mezopotámii v souvislosti se vznikem prvních zdejších zemědělských osad. Odtud se pak ovce postupně rozšiřovaly do dalších zemí tehdejšího světa. Společně se psem patří ovce k nejstarším domestikovaným druhům zvířat.

U nás v té době žili lidé v době kamenné v jeskyních a živili se sběrem plodů, případně lovem.

První zemědělci pak chovali ovce pro maso, mléko, z něhož se v dnešní době například na Slovensku vyrábí sýry oštiepok (česky oštěpek), brynza a parenica a kožešiny. Zpracovávat vlnu jsme se totiž naučili až za několik tisíc let.

Živé sekačky. U Želivky se opět pasou ovce. Pomáhají ohroženým rostlinám

Ve středověku byly ovce pokládány za nejužitečnější domácí zvířata. Chov ovcí se rozšířil hlavně v průběhu 16. století, a to zejména díky podpoře šlechty. Ovce do dalších chovů byly časem vybírány podle toho, jaký užitek se od nich očekával. Tato skutečnost umožnila vznik množství plemen, která se liší nejen vzhledem, ale i tím, co lidem poskytují, zde se jedná o maso, mléko, vlnu nebo kožešiny. Ovce v dnešní době využíváme mimo jiné i jako tzv. „živé sekačky“, které našly své využití při údržbě rezervací, parků nebo případně rovněž i sídlištní zeleně.

Stáda ovcí, koz a skotu spásají přes léto pražské stráně i louky

Dříve byla využívána ovčí střeva jako šicí materiál v chirurgii, dále jako výplety do tenisových raket a též jako struny. Z ovčích rohů byly vyráběny střenky nožů, knoflíky nebo spony a lůj sloužil například k výrobě svíček. V kosmetice je dodnes občas využíván lanolín, tuk získávaný ze surové ovčí vlny.

Kohout, ovce a kachna. První vzduchoplavci

Jelikož ovce nejsou tak náročné jako skot, chovají se rovněž i v horských oblastech a také v aridních oblastech se suchým podnebím Afriky a Asie. Tato africká a asijská plemena mají sklon vytvářet si tukové zásoby pro nepříznivé období. Podle místa, kde je tuk uložen, se pak dělí na ovce tlustoocasé a tlustozadké, přičemž skupina tlustoocasých ovcí je početnější.

Nejpravděpodobnějším předkem ovce domácí je zřejmě příbuzná našeho muflona, asijská ovce kruhorohá, není to však stoprocentně vědecky podložené. Nejmenším ovčím plemenem, často chovaným i jako domácí mazlíček, je pouze půl metru vysoká a patnáct kilogramů vážící ovce ouessantská, vyšlechtěná na malém francouzském ostrově Ouessant, ležícím necelých dvacet kilometrů západně od pobřeží francouzské Bretaně. Suffolk nebo ovce hissarská z Tádžikistánu jsou naopak největšími plemeny ovce domácí. Berani ovce hissarské dosahují hmotnosti až sto devadesát kilogramů.

FOTO: Ovce – nejužitečnější domácí zvíře

Ovce – nejužitečnější domácí zvíře - ovce JákobovaOvce – nejužitečnější domácí zvíře - ovceOvce – nejužitečnější domácí zvíře - ovceOvce – nejužitečnější domácí zvíře - ovceOvce – nejužitečnější domácí zvíře - ostiepok syr
Další fotky
Ovce – nejužitečnější domácí zvíře - ovce ouessantskáOvce – nejužitečnější domácí zvíře - výrobec ovce vlnaOvce – nejužitečnější domácí zvíře - jehne ovceOvce – nejužitečnější domácí zvíře - vlna klubko
Dnes, 15:40
Dávný a mocný konkurent antického Říma. Postrach studentů v hodinách dějepisu nebo latinského jazyka. Jeho...
Dnes, 13:39
V Brně pod kapucínským kostelem Nalezení svatého Kříže se nachází hrobka, která v letech 1656...
Dnes, 11:40
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Dnes, 11:40
V poslední době se to na Vltavě hemží loděmi. To není nic neobvyklého. Lodní doprava...
Dnes, 10:19
Věznice gestapa a židovské ghetto v Terezíně nebyly z formálního hlediska koncentračním táborem tak, jak...
Dnes, 08:11
I když používání problematických plastů může být v některých případech užitečné a opodstatněné, měli bychom...
Včera, 17:45
Výlet parníkem po Vltavě může být docela romantickým zážitkem. Jako kluk pamatuji, jak se skláněl...
Včera, 15:35
Novým fenoménem sociálních sítí se nedávno staly tzv. putovní kamínky. Do malování a hledání se...
Latté, káva
Včera, 13:25
Češi si oblíbili pumkin latté, neboli dýňové latté, které nabízí nejrůznější zahraniční řetězce. Tuto pochoutku...
Včera, 09:05
Nouzový stav jaře byl pro nás všechny těžkou zkouškou. V létě přišlo uvolnění a mysleli...
Včera, 07:55
Ministr Prymula naléhavě požádal občany, aby dodržovali vládní omezení, aby se jich nesdružovalo víc než...
Reklama