Kohout, ovce a kachna. První vzduchoplavci

Další fotky

Prvním prostředkem, kterým se člověk dokázal vznést do vzduchu, byl horkovzdušný balon.

Vůbec první horkovzdušný balon na světě sestrojili francouzští bratři Joseph-Michel (1740 – 1810) a Jacques Étienne (1745 – 1799) Montgolfierové. Horkovzdušný balon náleží do skupiny letadel lehčích než vzduch.

Tento první balon byl zhotovený z plátna a z papíru a měl průměr jedenáct metrů. Dne 5. června 1783 jej jeho konstruktéři naplnili horkým vzduchem z ohniště s hořící trávou. Balon, prozatím bez posádky, dosáhl výšky 1830 metrů, letěl celých deset minut nad francouzským městem Annonay a poté klesl k zemi, kde shořel.

Jeho kariéru započala nehoda balónu. Průkopník reportážní fotografie Rudolf Bruner – Dvořák

V září téhož roku uskutečnili bratři Montgolfierové první let balonu s posádkou, kterou tvořili kohout, ovce a kachna. Po třech minutách se zvířata v pořádku vrátila zpět na zem. Statečná zvířecí posádka tak přinesla důkaz o tom, že v atmosféře se nenachází žádné jedovaté plyny.

Nic už tak tedy nebránilo vzletu balonu s lidskou posádkou. Stalo se tak 21. listopadu 1783. Dvojčlennou posádku tvořili Jean-Francois Pilátre de Rozier a Francois Laurent d´Arlandes a položili tak současně základ k éře vzduchoplavby.

Víte, že vynálezcem padáku byl Leonardo da Vinci?

Bratři Montgolfierové v podstatě znovuobjevili teorii nadnášení, kterou poprvé definoval řecký filozof, matematik a fyzik Archimedes ze Syrakus ve 2. století před naším letopočtem, tzv. Archimedův zákon.

Moderní horkovzdušné balony mají obal z hustě utkaného nylonu nebo polyesteru, aby byl vzduchotěsný. Pro stoupání balonu musí mít vzduch uvnitř menší hustotu než okolní vzduch, je tedy potřeba vzduch v balonu zahřát. Vzduchové částice se zároveň se stoupající teplotou rychleji srážejí a tím se zvyšuje vztlaková síla. Teplota vzduchu v obalu však nesmí přesáhnout 100 stupňů Celsia. Ochlazením vzduchu pak balon naopak klesá. Ke klesání balonu je nutné otevřít tzv. paraventil a nechat uniknout horký vzduch. Tím se sníží teplota i tlak vzduchu uvnitř balonu.

Balony a Kamil Lhoták

Pro ohřívání vzduchu v balonu je nezbytný hořák, který ohřívá vzduch v obalu. Některé balony mají pouze jeden hořák, je však určitě lepší mít druhý v záloze. Zažehnutí hořáku docílíme pomocí paliva, a to propanu nebo směsi propanu a butanu, která se dnes novodoběji označuje LPG. Palivo je uzavřeno v lahvích z lehkého materiálu a umístěno v koši pro posádku, který bývá proutěný. Je tak dosaženo jeho lehkosti, ale zároveň i pevnosti a pružnosti. Zapálením plynu se pak dosáhne plamenů 1,8 až 2,5 metru vysokých. V dřívějších dobách se balony plnily také jinými plyny, například vodíkem nebo poměrně drahým heliem.

Horkovzdušné balony tak ke svému letu využívají zejména teplo a rovněž pak i vítr. Vítr má ve vyšší nadmořské výšce většinou též i vyšší rychlost. To umožňuje zvýšit rovněž rychlost balonu. Přesuny do rozdílných nadmořských výšek pak balonu umožňují změny směru letu za pomoci větru. Lepší, aerodynamický tvar „doutníku“ mívají vzducholodě.

FOTO: Balonové létání

Balonové létání - Vzdušné balonyBalonové létání - Joseph Michel Montgolfier – bustaBalonové létání - Joseph Michel MontgolfierBalonové létání - BalonBalonové létání - Balon bratří Montgolfierů
Další fotky
Balonové létání - ArchimedesBalonové létání - RozierBalonové létání - Joseph Michel MontgolfierBalonové létání - Horkovzdušné balonyBalonové létání - Horkovzdušný balonBalonové létání - Horkovzdušné balony

Horkovzdušné balony zaznamenaly úspěšný vývoj po dobu delší než sto let. Poté byly v podstatě vytlačeny letadly těžšími než vzduch. V současné době však balony prožívají svoji renesanci, a to vlivem obliby jejich využití k rekreačním účelům a rovněž v oblasti reklamy.

Včera, 16:00
Perun, Veles, Radegast a další slovanští bohové jsou všeobecně známí. Ovšem o jednom z bohů,...
Včera, 12:41
Obracejí se na nás výroba, logistika, maloobchod nebo call centra s extrémní poptávkou po brigádnících. Nové...
Včera, 11:09
Podle zpěvačky Jitky Zelenkové je důležitá nejen pozitivní mysl, ale taky umět se vyrovnat s křivdami....
Včera, 10:31
Byly to tehdy slavné vánoce roku 800. Deváté století bylo za dveřmi a do křesťanského...
magistrát, ústí nad labem, ústeký kraj, úřad
Včera, 09:15
Města vyšla vstříc podnikatelům a živnostníkům. V městských prostorech v Ústí nad Labem nebudou muset...
4.4.2020
Moskevská nemocnice v městské části Chovrin měla být výstavní nemocnicí ruské metropole. Stala se však...
3.4.2020
Nevládní organizace Člověk v tísni dnes vyhlásila sbírku SOS Česko na pomoc nejohroženějším skupinám, které...
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Adolf_Liebscher_-_%C4%8Cechov%C3%A9_na_Baltu.jpg
3.4.2020
Bylo by to fajn, mít stroj času a pohrát si s historií. Tento nápad se...
2.4.2020
Kněz Archimedes Neto z farnosti Nossa Senhora do Perpétuo Socorro, která se nachází ve městě...
pečivo
2.4.2020
Stát si nechal udělat test pečiva na koronavirus, virus v něm jihlavská veterinární laboratoř nenašla.
Reklama